Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Два въпроса за С++

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #1

    Два въпроса за С++

    Може да ви се стори странно, че пускам тема точно в този раздел и се извинявам предварително, ако това се окаже поредния "елементарен въпрос".

    По молба на вуйчо ми (а и по мое желание) реших да се опитам да направя една (предимно изчислителна) програмка. За съжаление знанията ми по програмиране са почти никакви и се базират само на това, което съм научила за 1 семестър по "Програмиране с използване на С++". С програмата смятам, че ще се справя, но трябва да я улесня максимално за вуйчо ми, който все още е много на "ВИЕ" с компютрите. И от там идват двата ми въпроса:

    1. Има ли начин всеки път, когато стартира (и използва) програмата, резултатите да се запазват в някакъв файл?
    2. Как да направя така, че като направи сметките веднъж, да има възможност да започне отначало, ако иска? Не съм убедена, че успях правилно да формулирам въпроса, затова ще се опитам да покажа как си го представям:

    Въведи стойност за х
    въведи стойност за у
    ......
    Резултат Z

    Желаете ли да повторите сметките с други стойности?
    (може да се въвежда 0 или 1, за по-удобно)

    Ако отговорът е "да" - всичко започва отначало. Ако е "не" - да се изписва някакъв текст.

    Може да се мине и без тези неща, но ми е интересно дали и как може да се получи.


    Предварително благодаря на всички, които ще имат търпението да ми помогнат.



    Добавено:

    За втория въпрос май се сещам как ще стане - с цикъл, например do {...} while(p==1);, където р ще е някаква променлива за отговора на последния въпрос, а 1 ще означава "да".

    Нали?!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #2

    Re: Два въпроса за С++

    Oтносно първия въпрос
    $program > result.txt

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #3

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от klamer
    Oтносно първия въпрос
    $program > result.txt
    Klamer, благодаря ти за отговора, но с риск да ти се сторя малко нахална, ще те помоля да ми обясниш малко по-подробно какво означава това, което си написал, защото нищо не ми говори.
    Както вече споменах, учила съм само един семестър.

    И сега се сещам и за още нещо. Срещнах един проблем с една програма докато бях на упражнения още - когато в прозореца с резултатите станат малко повече редовете, не може да се върнеш и да видиш първите редове, нито да променяш размера на прозореца. Това беше и основната причина да се замисля за първия въпрос. Попитах асистента, но той не ми каза нищо конкретно - само да променя малко програмата, за да не излиза всеки резултат на нов ред и да се вижда всичко. Не знам дали има значение, но там използвахме BorlandC++ и всеки си избираше в DOS-овски или Windows-ки прозорец да работи. На моя компютър съм си инсталирала същия, понеже ни ги дадоха на аванта от университета.
    Чувствам се доста глупаво, че не мога да се изразя с правилните думички, но ще се науча с времето.

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #4

    Re: Два въпроса за С++

    В DOS propmpt няма да е $program > result.txt, а ще е C:\program > result.txt, за да се разгледат резултатите, когато излизат на повече от 24 или колкото са там реда $program | less, а под DOS C:\program | more, макар че more e далеч от less по удобство.

    //off-topic
    ако все пак някой държи да пише на C, не виждам никакъв смисъл да се ползва windows/dos, за мене то е равнозначно на случая някой да си сложи BSD за да играе игрички, не че не може, ама трябва ли

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #5

    Re: Два въпроса за С++

    Силве, тук явно малко хора ще ти отговорят. Опитай да пишеш в този форум:

    http://forums.bgdev.org/index.php?showforum=1

    Успех!

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #6

    Re: Два въпроса за С++

    Благодаря и на двамата, но явно още ми е рано за такива сложни неща.

    Разглеждам днеска цял ден HELP-а на С++ и открих някои неща, които ми се струва, че може да ми свършат работа (например fprintf, printf и други подобни), но като им гледам синтаксиса и примерите, нищо не разбирам. За сега единственото решение, което виждам, е да науча вуйчо ми да прави ScreenShot-чета, а аз ще гледам да напиша програмата така, че да се събира на един екран всичко. А може и като напиша останалата част на програмата, да се намери някой, който да напише това със запазването на резултата.

    Отново благодаря и се извинявам за изгубеното време!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #7

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от Silviya
    Благодаря и на двамата, но явно още ми е рано за такива сложни неща.

    Разглеждам днеска цял ден HELP-а на С++ и открих някои неща, които ми се струва, че може да ми свършат работа (например fprintf, printf и други подобни),
    fprintf, printf се използват в C, в C++ за тази цел се използват опертаорите >> и << и стандартните вход и изход cin и cout .
    Не знам откъде си Silviya, но ти препоръчвам да отидеш до най-близката библиотека и да потърсиш книгата на Георги Симов "Програмиране на C++", София. 1993, ISBN 954-8421-01-1

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #8

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от klamer
    fprintf, printf се използват в C, в C++ за тази цел се използват опертаорите >> и << и стандартните вход и изход cin и cout .

    Заблудила съм се явно...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #9

    Re: Два въпроса за С++

    Я кажи (ако не е свръх тайно) като какво ще трябва да прави таз програма, може да се намери елементарно решение и без много програмиране.

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    150
    #10

    Re: Два въпроса за С++

    По втория въпрос ще е по-лесно и по-прегледно да си го направиш на отделна функция с оператора за множествено разклонение switch

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #11

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    Я кажи (ако не е свръх тайно) като какво ще трябва да прави таз програма, може да се намери елементарно решение и без много програмиране.
    Black Adder, никак не е тайно - аз вече казах, че програмата ще изчислява разни неща. Вуйчо ми е, най-общо казано, строител. Когато го наемат за даден обект, трябва да си направи някои сметки за материала, който ще му е нужен. Например, ако трябва да направи изолация на една стая, той иска като въведе размерите на стените, програмата да му сметне колко листа фибран трябва да купи. Това са все сметки, които не са никак сложни, и които той всеки път си ги прави на ръка. Затова реших, че ще мога да напиша програмата - подобни програми правихме и по програмиране. Сигурно има програми из интернет, които ще му свършат работа, но на мен ми стана интересно как ще се справя с нещо такова. А и при положение, че на него му е доста трудно да борави с компютър, смятам, че ще му е по-лесно нещо от сорта на:

    Въведи това:
    Въведи онова:
    ...
    Купи това:


    За сега тази програма е само идея, тъй като още не знам какви точно ще бъдат сметките, но аз така или иначе ще се опитам да я напиша. Просто докато мислих върху нея се сетих за двата въпроса, които зададох в първия си пост.


    Цитат Първоначално публикувано от Little_Alien
    По втория въпрос ще е по-лесно и по-прегледно да си го направиш на отделна функция с оператора за множествено разклонение switch
    Little_Alien, не съм запозната много със оператора switch и как се използва (на упражнения ни беше даден само един елементарен пример, който много смътно си спомням), но ще помисля върху идеята ти и ще прочета в учебника дали пише нещо по-подробно за него. Иначе харесвам функциите.


    Благодарности!

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #12

    Re: Два въпроса за С++

    Силве, защо не направиш на Вуйчо си една хубава табличка на Excel, колкото и балъшки да звучи. За такива елементарни неща не си струва усилието, още повече, след 2-3 дни вуйчо ти ще иска "Я промени тука в програмката това и това.. " и тогава ще ме благославяш за идеята.

    Ще е много много по пригледно за човека... (ако си падаш иначе по мазо-изпълненията помоли BlackAdder да ти я напише на Assembler.. хехех с коментари кой ред какво прави)

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #13

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от DeathKnight
    Силве, защо не направиш на Вуйчо си една хубава табличка на Excel, колкото и балъшки да звучи. За такива елементарни неща не си струва усилието, още повече, след 2-3 дни вуйчо ти ще иска "Я промени тука в програмката това и това.. " и тогава ще ме благославяш за идеята.

    Ще е много много по пригледно за човека... (ако си падаш иначе по мазо-изпълненията помоли BlackAdder да ти я напише на Assembler.. хехех с коментари кой ред какво прави)
    Това беше план Б, в случай, че не успея да се справя с програмата.

    Започвам вече да се колебая... Явно, това, което съм си намислила няма да е толкова лесно, колкото си го представях (като изключим първия въпрос), щом се опитвате да ме разубедите. Аз не знам много и нямам програмистко мислене, но това, на което са ме учили, мога да го правя.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #14

    Re: Два въпроса за С++

    Ти вече, започваш вече да го приемаш като лично предизвикателство.. не казвам, че не можеш да го направиш.. а че ще е много по-лесно, удобно и т.н. и за двете страни. Все пак ако го пишеш на C++, би било добре да си е на MS Visual C++, с прозорчета, поленца и т.н. като за бели хора (не е трудно, но не знам точно какво иска вуйчо ти, защото се сблъсквах с подобен проблем за дограма, аз поне съм програмист на Dephi от няколко години и пак ми беше много по-лесно да го направя на Excel защото е по-гъвкав точно за подобни неща)

    //offtopic
    Вече го виждам Иво да продава евтин фибран пред Бриколаж, защото останало
    //offtopic

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #15

    Re: Два въпроса за С++

    Силве, без да имам за цел да те разубеждавам, мисля, че задачката ти хич не е толкова лесна, колкото изглежда на пръв поглед. Това, което всъщност си решила да правиш е количествена сметка, а тя не е проста аритметична сметка. Какво имам предвид? Нека си пофантазираме върху примера, който си дала:

    Лесно ще сметнеш повърхността на стените и после да видиш колко листа материал трябват. Това е аритметиката. Но така не се взема под внимание геометрията, т.е. как точно ще се разкроят листовете и дали парчетата, които остават са използваеми. Ами ако се вземе материал с други размери на листовете?
    За по-ясна илюстрция на проблема си представи, че трябва да се слагат теракотни плочки на под, но диагонално. Прави се не само от глезотия, но и когато стените са криви или не са успоредни (има доста такива ;-), та да не личи много. В краищата плочките се режат под ъгъл и хич не е ясно какви парчета остават. И колко парчета остават неизползваеми. Това е само един простичък пример. Не го приемай буквално.

    Опитните дюлгери си слагат процент фира "на око", но я се опитай да ги накараш да ти обяснят как го правят.

    Има си и специализирани програми за целта - Building Manager, Гауди План и др. Има и любителски, но не знам за български такива. При тях (небългарските) проблемът е, че работят с други материали и други разходни норми.

    Бе... По-добре ще е да пробваш първо с Excel (че лесно става) и като си изясниш проблематиката и алгоритмите, тогава да се заровиш в сериозно програмиране. И ако Excel-а все пак не се окаже "по-доброто" решение... ;-)

    Така си мисля аз, де. И ти желая успех!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. 2 Въпроса
    От spun във форум За Форума
    Отговори: 2
    Последно: 04-06-04, 00:18
  2. Три въпроса!
    От Sitron във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 21-03-04, 23:35
  3. Два въпроса...
    От toofy във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 11-10-03, 20:46
  4. Два въпроса...
    От Stealth във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 31-12-02, 12:28
  5. 2 въпроса...
    От LordOfEvil във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 25-12-01, 04:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе