Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 51

Смяна на инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    5
    #1

    Смяна на инсталация

    Здравейте,

    Тръгнал съм да сменям инсталацията на апартамента. Мисля да сложа 2 квадрата кабел (мостов) на осветлението и 4 квадрата на всички контакти. Порцелановите предпазители ще ги заменя с автоматични. Големите консуматори като бойлер, готварска печка ще ги вържа на отделен предпазител. Казаха ми в разпределителните кутии кабелите да ги запоя с поялник, защото нямало да грее.
    Ако може да обърнете внимание и ако прецените, че нещо не е както трябва споделете.

    Благодаря предварително !!!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Смяна на инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от petiaka
    Здравейте,

    Тръгнал съм да сменям инсталацията на апартамента. Мисля да сложа 2 квадрата кабел (мостов) на осветлението и 4 квадрата на всички контакти. Порцелановите предпазители ще ги заменя с автоматични. Големите консуматори като бойлер, готварска печка ще ги вържа на отделен предпазител. Казаха ми в разпределителните кутий кабелите да ги запоя с поялник, защото нямало да грее.
    Ако може да обърнете внимание и ако прецените че нещо не е както трябва споделете.

    Благодаря предварително !!!
    Идеята ти е добра, със следните забележки:
    1. Мостови кабел 2мм2 няма. Има 2,5мм2. Използвай го за всички контакти, без усилените.
    2. За осветлението 1,5мм2 са напълно достатъчни, а както се върви към енергоспестяващи лампи и 1мм2 стига. Не забравяй където ще има полюлеи да пуснеш 3+ проводника, за да може да управляваш осветлението на групи.
    3. За печката в кухнята и за бойлера 4мм2 и задължително на отделни предпазители.
    4. По новите изисквания инсталацията се прави по трипроводна схема - фаза, нула и земя. Добре е да помислиш и за дефектнотокова защита.
    5. Това със запояването на връзките е престараване. Добре притегнатите клеми не загряват. Важно е при свързване проводниците да се почистват от окиса.
    Успех в начинанието.

  4. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    5
    #3

    Re:Смяна на инсталация

    На всички контакти ще слагам само 4 квадрата. Предпазителите за отоплението ще бъдат по 25 ампера, а тези за осветлението - 16 ампера. А относно трипроводната схема в таблото влизат само фаза и нула, земя няма.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Смяна на инсталация

    Аз пък на контнактите съм с 6 квадрата.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Re:Смяна на инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от petiaka
    На всички контакти ще слагам само 4 квадрата.
    .....
    По принцип може, но е излишно разточителство. Има ли смисъл от 4кв за нощната лампа в спалнята?
    Но както е казал един баш българин: "Имал бол пари - дал"

  7. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #6

    Re:Смяна на инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от petiaka
    На всички контакти ще слагам само 4 квадрата. Предпазителите за отоплението ще бъдат по 25 ампера, а тези за осветлението - 16 ампера. А относно трипроводната схема в таблото влизат само фаза и нула, земя няма.
    Няма нужда за всички контакти да слагаш 4 кв. Само на усилените (готварската печка). За отопление не знам какво ползваш, но ако е климатик няма нужда от 25А. За бойлер от 3 кВ можеш да ползваш някой от 18-20А. За освтление 6А.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #7

    Re:Смяна на инсталация

    Я и аз да се обадя
    осветление - 1,5м2 +6А
    кабели + предпазител (контакти) - 2,5м2 + 16А
    кабели +предпазител ( печки, бойлери ) - 4м2+25А

    Всички горепосочени квадрати и предпазители в моя пост и в по-горните са относителни , нагледал съм се на всякакви чудеса.
    Приятел ми зададе въпрос защо в колата предпазителя на запалката е 30А , викам му, че хората се презастраховат, някой може да поиска и бойлер да си върже на запалката.
    Шнайдер викат - 16А на квадрат, в библията пише 4А на квадрат , ама фактора човек си казва думата последен.

    [EDIT] виждал съм и контакт френски стандарт, пина му изкъртен, мушнат в него един разклонител и на разклонителя 2 духалки, през гипскартона топлеше ( 1,5м2 - идеята е била да има само 1 компютър на този контакт)

    Цитат Първоначално публикувано от petiaka
    ... А относно трипроводната схема в таблото влизат само фаза и нула, земя няма.
    В ГРТ-то, земята и нулата са вързани на обща шина

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #8

    Re:Смяна на инсталация

    На самите контакти си пише 10-16А. При този ампераж на контакт 2,5мм² са напълно достатъчни и съответно присъединяването (свързването) на кабелите към клемите на контактите е най-добро. С 4м² много трудно се прави „ухо“ на такъв контакт и съответно ако се ползва такова натоварване според квадратурата на кабела, самия контакт ще се стопи. За целта има 25А контакти, които приличат на трифазните (това за БДС, не за Еропейския). Трябва да се прави и преценка колко контакти ще се навържат на един кръг, колко и какви консуматори ще се захранват от тях. Специално за бойлера ако е стандартен проточен с 3кВ мощност 2,5мм² напълно му стигат на отделен токов кръг с предпазител 18-20А.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #9

    Re:Смяна на инсталация

    Това с 4 мм2 съм го правил и си е излишно (освен може би до кутиите от където се правят спусовете за контактите), а и сегашните контакти трудно се спогаждат със сечение по голямо от 2,5 мм2

  12. Banned
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    509
    #10

    Re:Смяна на инсталация

    За разпределителните кутии вече има специални клеми с гарантиран контакт - питай в специализираните магазини.

    Що се отнася до дебелината на проводника, ще се присъединя към другите съветници - просто 4 кв.мм няма как да го вържеш към контакта и да го сгънеш в кутията.

    Независимо че в апартамента влизат само два проводника, консултирай се със специалист за дефектнотоковата защита - струва си.

  13. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    5
    #11

    Re:Смяна на инсталация

    Мерси на всички за отделеното време !

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    5
    #12

    Re:Смяна на инсталация

    Забравих да попитам - дефекнотоковата защита колко ампера ще ме устрои?

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #13

    Re:Смяна на инсталация

    30 милиампера ще те устрои

  17. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #14

    Re:Смяна на инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от oddi
    Приятел ми зададе въпрос защо в колата предпазителя на запалката е 30А , викам му, че хората се презастраховат, някой може да поиска и бойлер да си върже на запалката.
    Според мен не е заради евентуалния бойлер, а по-скоро заради 12-волтовата инсталация.

  18. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #15

    Re:Смяна на инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от myrshavija
    Според мен не е заради евентуалния бойлер, а по-скоро заради 12-волтовата инсталация.
    Тъй, тъй. 12V x 30A = 360 W Сигур за бойлер ше да е..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Инсталация на win xp
    От dantazz във форум Windows
    Отговори: 10
    Последно: 17-04-06, 15:17
  2. инсталация на win 3.1
    От iovkito във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 13-03-06, 18:30
  3. Инсталация на PHP
    От mmxmmx във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 5
    Последно: 29-11-05, 19:15
  4. Инсталация на Вин хп сп1
    От bursi във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 23-10-05, 13:16
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе