Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32

Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #1

    Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Здравейте! Знаем на теория как трябва да бъдат съединени проводниците на инсталацията, но знаем и как се работи масово. Виждал съм много добре съединеи два проводника чрез усукване, но съм си патил от лош контакт в усукан сноп от различни нулеви проводници при бушоните, който после съм го пристягал с гривна за гумено съединение.
    Идеята ми е да прокоментираме актуални стандарти (наши и чужди), производирели на качествени ел. съединения и добрата практика по въпроса.
    Благодаря

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #2

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    аз съм за клеми, особено ако е за 220В, или по-точно съм против всякакво усукване и после минаване с изолирбанд.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    84
    #3

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Твърдата връзка си е твърда връзка, та ка си е прието в почти цял свят.При нас е разпространено усукването(спайка),при добра изработка на втората няма никакъв проблем.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    101
    #4

    Re: Съединяване на провдниците в битовите е

    В дългогодишната ми практика(38 год.) съм работил и срещал и от двата вида връзки в елинсталациите.За усуканите т.н. студена спойка при добро притягане с два чифта клещи срещуположно и изолирани след това с изолирбанд дори и от стария текстилен тип се получава много добро и трайно съединение.При този вид трябва да се има предвид,че първо се усукват най-дебелите проводници и след това тези с по-малко сечение и съответно по-слаб ток върху тях.Дължината на усукването да е поне 30 мм. За втория тип с клеми, които навремето имаше на порцеланова плочка по-не съм за препоръчване, защото там привидно ти изглежда,че си ги стегнал добре, но след това при наместването на плочката в кутията се получава едно разклащане, което неминуемо води до по-слаба връзка, а от там и до по-лош контакт.За връзки с лустер клеми съм категорично НЕ!

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Би ли обяснил мнението си за клемите?

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    При усукването, тока минава само през медни проводящи части. При разните видове клеми, има най-различни не-медни части - винтове, "кубчета с дупки" и др. Та при тези не-медни части, електрическото съплотивление е доста по-високо и при по-голям ток, се отделя повечко топлина, съотвено това е допълнителна предпоставка за окисляване и още по-лош контакт във връзката.

    Не съм виждал от много време на пазара, нещо подходящо за свързване тип "клема", когато става въпрос за проводници със сечение до 4кв.мм и затова аз лично считам, че в момента е по-добре за такива проводници да се ползва "метода усукване", а най-добре после да се мине и с един поялник 100-тина W. Недостатъка на поялника е, че трудно се добавят нови кабели на същата връзка, но пък за сметка на това самата връзка е с чудесни характеристики (според мен) - най-малкото, оголените части на кабелите няма да се окислят и връзката няма да си влоши характеристиките с времето.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #7

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Съвременните хора използват това -> http://www.galdibg.com/links/mehanichni_instrumenti.pdf
    Извинявайте, но в 21 век да се говори за усукване на кабели е нечовешко

    а за съединяване на кабели един за друг, нищо по-добро от медни тръбички с подходящо сечение малко по-голямо от това на кабела нарязани на 20мм, кабел през левия отвор, кабел през десния, срещат се в средата - неколкократно кербоване по цялата дължина и сте супер

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    84
    #8

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    За проводник ПВ А2 стават всякакви клещи,накрайници и други видове съединители. За ПВ А1 клещи и здрава ръка,или лустер клеми и тяхните разновидности.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #9

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми


    НАРЕДБА № 3 ОТ 9 ЮНИ 2004 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ УРЕДБИ И ЕЛЕКТРОПРОВОДНИТЕ ЛИНИИ
    ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЕНЕРГИЙНИТЕ РЕСУРСИ В сила от 15.01.2005 г.
    Обн. ДВ. бр.90 от 13 Октомври 2004г., обн. ДВ. бр.91 от 14 Октомври 2004г.
    ....
    Част седма.
    СПЕЦИФИЧНИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ
    Глава тридесет и седма.
    ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИНСТАЛАЦИИ
    .....
    .....
    Чл. 1668. Жилата на проводниците и кабелите се съединяват, разклоняват и присъединяват чрез пресоване, заваряване, спояване или специални клеми (винтови, болтови и др.).
    .....

    Не пише никъде за усукване
    Аз си изтеглих наредбата безплатно от тук http://www.bbce.org/content.php?file=docs2&lang=bg
    Като цяло глави 37 и 38 регламентират изграждането на инсталациите. Не ми стана ясно от къде да намеря инфо за точните критерии по които се определя качеството на извършената работа от приемащите инсталацията (примерно при изграждане на сградата)
    Успех


  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    А 3 проводника, всеки от тях 4,5, които така както са три, трябва да взязат в устър клема, в един отвор.
    Целта е от една двойка да излязат три двойки. А не намирам друг начин освен с устър клема в разпределителна кутия.
    Та ще е доста трудно усукването, имайки предвид дебелината на кабела и неизбежното условие да са къси за да влязат в устър клемата.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    22
    #11

    Re: Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Като ми изнасяха електромера извън сградата, на сълб, използваха медни тръбички с изолация отвън, стиснаха ги по няколко пъти и готово. Не знам обаче от къде да си набавя тези тръбички.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    7
    #12

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    С клеморед е добре но да не се изхвърля пластината . М/у впрочем взеха да ги пронзвеждат и без такава така че на усукване е по добре и в двата случая. Контактната повърхност при усукване е по голяма.Ако го правиш за себе си може и да ги запоиш и ги забравяш завинаги.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #13

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Привет! Ако говорим за запояване, лично аз си правя асоциация с употребата на калаен припой - тинол, или както още там го наричат. (Всъщност, има ли по-ефективни алтернативи в конкретния случай?)

    Интересното е обаче какъв е рискът при една повишена консумация и респективно нагряване на проводниците до висока температура, спойката да се разруши (да се стопи, с други думи)? Някой сблъсквал ли се е с подобни (д)ефекти?

  17. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #14

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Ето достатъчно много информация по тази възкръснала тема:
    http://www.napravisam.bg/forum/viewt...EE%E2%E0%ED%E5

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #15

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от BerkStock
    Привет! Ако говорим за запояване, лично аз си правя асоциация с употребата на калаен припой - тинол, или както още там го наричат. (Всъщност, има ли по-ефективни алтернативи в конкретния случай?)
    Интересното е обаче какъв е рискът при една повишена консумация и респективно нагряване на проводниците до висока температура, спойката да се разруши (да се стопи, с други думи)? Някой сблъсквал ли се е с подобни (д)ефекти?
    Инсталацията в цялата си къща съм връзвал преди 12-13 години по този начин: усукване и запояване с тинол и от тогава само сменям крушки от време на време. За да се стигне до консумация , при която ще загрява връзката при спойката, то няма и самият кабел да издържи, ама това не би станало ако полагащият и ползващият инсталацията спазват правилото - не повече от 8-10 ампера на квадратен милиметър плътност на тока (макар, че аз се презастраховам два пъти)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Работно налягане при битовите климатици...
    От promiss във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 4
    Последно: 19-04-15, 20:27
  2. Изкарване на ток от лустер-клеми
    От Stefan Troplev във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 28-10-13, 19:37
  3. Отговори: 36
    Последно: 14-05-07, 20:17
  4. Отговори: 13
    Последно: 09-10-06, 15:15
  5. Програма за съединяване на видео файлове
    От shutdawn във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-09-05, 17:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе