Карай си спокойно, проектирай. Той Вандал се шегува, ама е спестил емотиконките .За да ти датат проектантска правоспособност искат да имаш стаж като проектант. Много интересна ситуация - как ще имаш стаж, като нямаш правоспособност
Карай си спокойно, проектирай. Той Вандал се шегува, ама е спестил емотиконките .За да ти датат проектантска правоспособност искат да имаш стаж като проектант. Много интересна ситуация - как ще имаш стаж, като нямаш правоспособност
Аха.Аз твоето ТР го знам като РТ.
Иначе , когато проетираш нещо трябва да знаеш методиката , а ако не я знаеш я намери и прочети.Всъщност вече никой не ползва и методиките ,освен програмистите-отдавна са измислени програми и даже се предоставят безплатно от търговските звена на големите производители.А иначе при проектирането се ползват и други формули,коефициенти.Прави се проверка за пад на напрежение и др.
Не е само да изчислиш тока и готово.То в такъв случай всеки който знае закона на Ом ще може да проектира!
Просто намери методика.Фотоволтаиците са новост и със сигурност има някакви специфични формули.
Всъщост аз съм виждал проект на табло за фотоволтаици-прилича на обратно разпределно.Въводите са монофазни предпазители които влизат в трифазен.Видя ми се доста аматьорска работа.Входовете бяха 9 (по 3 на фаза).
Lazar-изисква се работа в проектантска организация в която те учат да проектираш и правиш проекти а отдолу някой друг си слага печата.
Иначе пази боже от проектанти.С цел да си вържат гащите залагат апаратура с ненужно високи парамерти и цени , поради предната причина и с голям срок на доставка.
//offtopic
@EMI_1,
Какво образование имаш и каква ти е точната специалност?
Тя темата смятам че се изчерпи и няма проблеми да продължим с обсъжданията около нея.
iwoto, обучението според мене трябва да става още в техникума и после във ВУЗ, а в проектанската организация да отидеш научен и да можеш да проектираш. Разбира по-отговорни проекти отначало ще трябва да се преподписват от по-опитен проектант. Освен това къде е казано, че всички проектанти трябва да работят в проектантска организация? Един проектант завършил ВУЗ може да почне работа във строителна фирма, а проектите му да се преподписват от всеки правоспособен. За получаване на правоспособност (отначало задължително - частична) трябва да се минава изпит пред камарата, а не да се иска стаж, който не е никаква гаранция. Така мисля, но много се отклонихме.
Колеги,
За тези които ги интересува:
НАРЕДБА № 1 ОТ 27 МАЙ 2010 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ ЗА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ В СГРАДИ
В сила от 18.09.2010 г. Издадена от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма
Обн. ДВ. бр.46 от 18 Юни 2010г.
((Oтменя Наредба № 4 от 2003 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на електрически уредби в сгради (обн., ДВ, бр. 76 от 2003 г.; попр., бр. 79 и 87 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 14 от 2004 г. и бр. 17 от 2005 г.; попр., бр. 48 от 2006 г.).
Lazar-Не съм убеден в това което казвам - изхождам от разговори с колеги и проектанти,но не виждам каква е резликата от това което казваш ти.
Всеки може да проектира стига да има кой да си заложи задника(удари печата).Какво значи проектант завършил ВУЗ-няма такава специалност.
Пак до колкото съм чувал -бакалавъра трябва да има 2 год стаж,магистъра 1(може да неса мн точни -налучквам).
Относно подготовката във ВУЗ овете,има 1 приказка - Инженер не се става с учене а с работа!(споделят я старите инженери)
Има и 2ра - Жена инженер няма!(извинете ме за което -иначе много ви обичам).
Е, как какво значи проектант завършил ВУЗ? Та какво трябва да знае един инженер тогава, и какво е правил 5 години? Да не говорим, че по наше време имаше Техникуми (а не технически гимназии, като сега), които даваха по-добри проектанти от ВУЗовете. И какво - човек, обучавал се да проектира 9 години (4 средно + 5 висше) няма право да проектира, щото няма стаж, а друг, който си е купил диплома и стажувал 1 година в проектантската фирма на вуйчо си има пълна проектантска правоспособност! Сега е точно така - няма изпит пред КИИП (камарата на проектантите), а са достатъчни стаж и повърхностни знания за работа с програмния продукт. А за жените-инженери също недей - имал съм преподавателки, на които им свалям шапка като инженери. Вярно, че са рядкост
Lazar -Мнението ми е ,че в университета се подготвят пенкилери.
Аз съм завършил снабдяване на пром пр-я и проектите които съм правил са почти по всички предмети.
Проектирал съм траф,ел.магнити,РУ СрН,захранване на предприятие,осветление, електропроводи,телфер та даже и софтуеър за рязане на ламарина на кръгчета(със сигурност съм забравил още доста).
Това ,че си щракал с елката по някаква спусната методика не те прави проектант.Когато се сблъскаш с реален проект ,с хиляди неизвестни и проблеми, тогава ставаш такъв.
Иначе за жените инж. си прав.Аз също познавам 1 такава!
Така е, целта там е да те научат да мислиш и да свикнеш да ползваш се оправяш с литература, а не конкретно да проектираш ГРТ за фотоволтаици . А колкото и стаж да имаш, постоянно ще имаш задания за проекти, каквито не си правил и са новост за теб. Ако имаш теоретичната подготовка от ВУЗа + практика в монтажна фирма да речем - ще се справиш много по-добре, отколкото 2 годишен стаж в проектантско бюро. Ама нейсе
Нали не очакваш университетите да създават инженери по проектиране на гайки и инженери по завиване на гайки? Идеята е да имаш методиката и подхода за проектиране, както и фундаменталните знания. Останалото е практика!Първоначално публикувано от iwoto
Ми баш за гайки не , но определено може доста неща да се махнат , други да се добавят,да се профилират по тясно ,за да излизат специалисти от там.Също и на практиката не е лошо да се обърне повече внимание.Идват момчета,завършили с добри оценки,знаят теория , ама не различават контактор от прекъсвач.За свързване да не говорим.
Както и да е - доста спам изговорихме а ЕМИ не казва до къде е с фотоволтаиците? Да не се разсърди?
Не съм се разсърдила . Прави сте в университета те учат само как да мислиш, не ти дават практически познания, за това съм мн съгласна.
Захванах се с тази работа и не знам до къде ще я докарам, но щом съм се хванала на хорото мисля да го изиграя до край.
Видях че един попита каква специалност съм, специалността ми е "Автоматика, информационна и управляваща техника", това което съм учила се различава от това с което се захванах.
Другият проблем е, че когато питам нещо колегите никой от тях не може да ми даде точен отговор на въпросите , имам чувството че се въртя в един кръг. Това ме затруднява най-много. Но няма да губя надежда .
Благодаря на всички, които взеха участие по темата, не зависимо от това, че някои се опитаха да ми помогнат, а др пък просто критикуваха.
Е, някои само духовно можем да помагаме, ама ти си продължавай ! Сега имаш право да питаш за всичко и го използвай. Утре, като вземеш диплома и нещо не знаеш - критиките ще са много по-големи! Като научиш таблата за фотоволтаици ще си с едни гърди напред (дано са по-големшки)
Като засегнахме темата с ВУЗотете се сетих за една случка която ми се случи преди няколко дни:
Един колега - инженер по автоматизация (или нещо подобно) гледайки два евро контакта (син и червен) и чудейки се в кой от тях да си включи GSMа , стигна до гениалното заключение че единия е трифазен а другия е ДВУФАЗЕН (щом има 3 дупки).
Той също е правил подобни проекти в университета
Сега чакам да го направят началник та да може напълно да прояви своята гениалност.