Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 46

предпазител за ГРТ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #16

    Re:предпазител за ГРТ

    Карай си спокойно, проектирай. Той Вандал се шегува, ама е спестил емотиконките .За да ти датат проектантска правоспособност искат да имаш стаж като проектант. Много интересна ситуация - как ще имаш стаж, като нямаш правоспособност

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #17

    Re:предпазител за ГРТ

    Аха.Аз твоето ТР го знам като РТ.
    Иначе , когато проетираш нещо трябва да знаеш методиката , а ако не я знаеш я намери и прочети.Всъщност вече никой не ползва и методиките ,освен програмистите-отдавна са измислени програми и даже се предоставят безплатно от търговските звена на големите производители.А иначе при проектирането се ползват и други формули,коефициенти.Прави се проверка за пад на напрежение и др.
    Не е само да изчислиш тока и готово.То в такъв случай всеки който знае закона на Ом ще може да проектира!
    Просто намери методика.Фотоволтаиците са новост и със сигурност има някакви специфични формули.
    Всъщост аз съм виждал проект на табло за фотоволтаици-прилича на обратно разпределно.Въводите са монофазни предпазители които влизат в трифазен.Видя ми се доста аматьорска работа.Входовете бяха 9 (по 3 на фаза).

    Lazar-изисква се работа в проектантска организация в която те учат да проектираш и правиш проекти а отдолу някой друг си слага печата.
    Иначе пази боже от проектанти.С цел да си вържат гащите залагат апаратура с ненужно високи парамерти и цени , поради предната причина и с голям срок на доставка.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #18

    Re:предпазител за ГРТ

    //offtopic
    @EMI_1,
    Какво образование имаш и каква ти е точната специалност?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #19

    Re:предпазител за ГРТ

    Тя темата смятам че се изчерпи и няма проблеми да продължим с обсъжданията около нея.
    iwoto, обучението според мене трябва да става още в техникума и после във ВУЗ, а в проектанската организация да отидеш научен и да можеш да проектираш. Разбира по-отговорни проекти отначало ще трябва да се преподписват от по-опитен проектант. Освен това къде е казано, че всички проектанти трябва да работят в проектантска организация? Един проектант завършил ВУЗ може да почне работа във строителна фирма, а проектите му да се преподписват от всеки правоспособен. За получаване на правоспособност (отначало задължително - частична) трябва да се минава изпит пред камарата, а не да се иска стаж, който не е никаква гаранция. Така мисля, но много се отклонихме.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    84
    #20

    Re:предпазител за ГРТ

    Колеги,
    За тези които ги интересува:

    НАРЕДБА № 1 ОТ 27 МАЙ 2010 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ ЗА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ В СГРАДИ
    В сила от 18.09.2010 г. Издадена от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма
    Обн. ДВ. бр.46 от 18 Юни 2010г.

    ((Oтменя Наредба № 4 от 2003 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на електрически уредби в сгради (обн., ДВ, бр. 76 от 2003 г.; попр., бр. 79 и 87 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 14 от 2004 г. и бр. 17 от 2005 г.; попр., бр. 48 от 2006 г.).


  7. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #21

    Re:предпазител за ГРТ

    Lazar-Не съм убеден в това което казвам - изхождам от разговори с колеги и проектанти,но не виждам каква е резликата от това което казваш ти.
    Всеки може да проектира стига да има кой да си заложи задника(удари печата).Какво значи проектант завършил ВУЗ-няма такава специалност.
    Пак до колкото съм чувал -бакалавъра трябва да има 2 год стаж,магистъра 1(може да неса мн точни -налучквам).

    Относно подготовката във ВУЗ овете,има 1 приказка - Инженер не се става с учене а с работа!(споделят я старите инженери)
    Има и 2ра - Жена инженер няма!(извинете ме за което -иначе много ви обичам).


  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #22

    Re:предпазител за ГРТ

    Е, как какво значи проектант завършил ВУЗ? Та какво трябва да знае един инженер тогава, и какво е правил 5 години? Да не говорим, че по наше време имаше Техникуми (а не технически гимназии, като сега), които даваха по-добри проектанти от ВУЗовете. И какво - човек, обучавал се да проектира 9 години (4 средно + 5 висше) няма право да проектира, щото няма стаж, а друг, който си е купил диплома и стажувал 1 година в проектантската фирма на вуйчо си има пълна проектантска правоспособност! Сега е точно така - няма изпит пред КИИП (камарата на проектантите), а са достатъчни стаж и повърхностни знания за работа с програмния продукт. А за жените-инженери също недей - имал съм преподавателки, на които им свалям шапка като инженери. Вярно, че са рядкост

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #23

    Re:предпазител за ГРТ

    Lazar -Мнението ми е ,че в университета се подготвят пенкилери.
    Аз съм завършил снабдяване на пром пр-я и проектите които съм правил са почти по всички предмети.
    Проектирал съм траф,ел.магнити,РУ СрН,захранване на предприятие,осветление, електропроводи,телфер та даже и софтуеър за рязане на ламарина на кръгчета(със сигурност съм забравил още доста).
    Това ,че си щракал с елката по някаква спусната методика не те прави проектант.Когато се сблъскаш с реален проект ,с хиляди неизвестни и проблеми, тогава ставаш такъв.
    Иначе за жените инж. си прав.Аз също познавам 1 такава!

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #24

    Re:предпазител за ГРТ

    Така е, целта там е да те научат да мислиш и да свикнеш да ползваш се оправяш с литература, а не конкретно да проектираш ГРТ за фотоволтаици . А колкото и стаж да имаш, постоянно ще имаш задания за проекти, каквито не си правил и са новост за теб. Ако имаш теоретичната подготовка от ВУЗа + практика в монтажна фирма да речем - ще се справиш много по-добре, отколкото 2 годишен стаж в проектантско бюро. Ама нейсе

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #25

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от iwoto
    Lazar -Мнението ми е ,че в университета се подготвят пенкилери.
    Аз съм завършил снабдяване на пром пр-я и проектите които съм правил са почти по всички предмети.
    Проектирал съм траф,ел.магнити,РУ СрН,захранване на предприятие,осветление, електропроводи,телфер та даже и софтуеър за рязане на ламарина на кръгчета(със сигурност съм забравил още доста).
    Това ,че си щракал с елката по някаква спусната методика не те прави проектант.Когато се сблъскаш с реален проект ,с хиляди неизвестни и проблеми, тогава ставаш такъв.
    Иначе за жените инж. си прав.Аз също познавам 1 такава!
    Нали не очакваш университетите да създават инженери по проектиране на гайки и инженери по завиване на гайки? Идеята е да имаш методиката и подхода за проектиране, както и фундаменталните знания. Останалото е практика!

  13. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #26

    Re:предпазител за ГРТ

    Ми баш за гайки не , но определено може доста неща да се махнат , други да се добавят,да се профилират по тясно ,за да излизат специалисти от там.Също и на практиката не е лошо да се обърне повече внимание.Идват момчета,завършили с добри оценки,знаят теория , ама не различават контактор от прекъсвач.За свързване да не говорим.

    Както и да е - доста спам изговорихме а ЕМИ не казва до къде е с фотоволтаиците? Да не се разсърди?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #27

    Re:предпазител за ГРТ

    Не съм се разсърдила . Прави сте в университета те учат само как да мислиш, не ти дават практически познания, за това съм мн съгласна.
    Захванах се с тази работа и не знам до къде ще я докарам, но щом съм се хванала на хорото мисля да го изиграя до край.
    Видях че един попита каква специалност съм, специалността ми е "Автоматика, информационна и управляваща техника", това което съм учила се различава от това с което се захванах.
    Другият проблем е, че когато питам нещо колегите никой от тях не може да ми даде точен отговор на въпросите , имам чувството че се въртя в един кръг. Това ме затруднява най-много. Но няма да губя надежда .
    Благодаря на всички, които взеха участие по темата, не зависимо от това, че някои се опитаха да ми помогнат, а др пък просто критикуваха.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #28

    Re:предпазител за ГРТ

    Е, някои само духовно можем да помагаме, ама ти си продължавай ! Сега имаш право да питаш за всичко и го използвай. Утре, като вземеш диплома и нещо не знаеш - критиките ще са много по-големи! Като научиш таблата за фотоволтаици ще си с едни гърди напред (дано са по-големшки)

  17. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #29

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    ще си с едни гърди напред (дано са по-големшки)

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    21
    #30

    Re:предпазител за ГРТ

    Като засегнахме темата с ВУЗотете се сетих за една случка която ми се случи преди няколко дни:
    Един колега - инженер по автоматизация (или нещо подобно) гледайки два евро контакта (син и червен) и чудейки се в кой от тях да си включи GSMа , стигна до гениалното заключение че единия е трифазен а другия е ДВУФАЗЕН (щом има 3 дупки).
    Той също е правил подобни проекти в университета
    Сега чакам да го направят началник та да може напълно да прояви своята гениалност.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Предпазител за бойлер
    От spoofer във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 21
    Последно: 17-04-09, 12:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе