Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 46

предпазител за ГРТ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #1

    предпазител за ГРТ

    Имам един малък проблем с избор на предпазител за ГРТ.
    В ГРТ-то влиза трифазно напрежение с 34 кВ. Попитах един електричар и ми каза, че за такава мощност ми трябва 5х16мм2 проводник и предпазител 63А.
    Искам да науча, как само по мощност този човек сметна колко ампера трябва да ми е предпазителят. Някой ако знае как се смята само по мочност това моля да драсне нещо

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от EMI_1
    Имам един малък проблем с избор на предпазител за ГРТ.
    В ГРТ-то влиза трифазно напрежение с 34 кВ. Попитах един електричар и ми каза, че за такава мощност ми трябва 5х16мм2 проводник и предпазител 63А.
    Искам да науча, как само по мощност този човек сметна колко ампера трябва да ми е предпазителят. Някой ако знае как се смята само по мочност това моля да драсне нещо
    Ако под ГРТ се разбира "Главно разпределително табло" и не знаеш как да сметнеш предпазителите, моя съвет е: "По добре не го прави!". Остави това на специалистите.
    Съдейки по израза:
    В ГРТ-то влиза трифазно напрежение с 34 кВ
    хабер си нямаш от електротехника!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #3

    Re:предпазител за ГРТ

    това, че не съм се изразила точно не означава, че нямам представа от електротехника.
    Искам само да науча, защо специалист ми казава да взема предпазител с 63А, при положение, че номиналният ток който получавам е малко повече от 63 А.
    Исках да кажа, че напрежението е трифазно, и мощността е 34 киловата.

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #4

    Re:предпазител за ГРТ

    _
    3ф мрежи P= V3 U I cosf U e линейното-380V


    След като получиш ст-ста на тока умножаваш по 1.1 и избираш следващия по големина прекъсвач.

    В случая се получава 55А при cos=1 x 1.1 = 60.5 - 63A е баш.
    при cos =0.9 I=61A *1.1 = 67A - избираш 80А

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #5

    Re:предпазител за ГРТ

    Благодаря ти

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от iwoto
    _
    3ф мрежи P= V3 U I cosf U e линейното-380V


    След като получиш ст-ста на тока умножаваш по 1.1 и избираш следващия по големина прекъсвач.

    В случая се получава 55А при cos=1 x 1.1 = 60.5 - 63A е баш.
    при cos =0.9 I=61A *1.1 = 67A - избираш 80А
    Да, това са сметките, но избора на cosφ=0.9 е много оптимистичен. Това означава, че ще имаме само активни товари. Един по мощен двигател или включен електрожен и ще се обърка работата. Аз бих препоръчал за главни предпазители 80 или даже 100А. Най-добре е да се сложи автомат за защита.
    Нека колежката изясни какви са консуматорите и тогава ще може да се каже по-точно.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #7

    Re:предпазител за ГРТ

    Просто давам пример.
    Но ако става въпрос за къща мисля 0,9 е добър cos , тъй като дори да включи някакъв реактивен товар то той едва ли ще е повече от 10%
    номиналния(помпа,циркуляр-по 1,2 кW).
    Ако има 36 kW машина в задния двора - това е друг въпрос.
    Дали ще е автомат или миниатюрен прекъсвач зависи от трафа ,дебелината на кабелите и разстоянието от къщата.
    Моя съвет е - слагай 63А миниатюрен предпазител. Ако идеш на 80А ще бъде 3,4 пъти по-скъп.
    Виж и предпазителя в електромерното табло.

    Ако става въпрос за предприятие - нещата не стоят така.

  10. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #8

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от EMI_1
    ....
    Искам да науча, как само по мощност този човек сметна колко ампера трябва да ми е предпазителят. Някой ако знае как се смята само по мочност това моля да драсне нещо
    Еми, има една стара практическа формула, наистина много неточна, на става за бързо ориентировъчно пресмятане на тока при известна мощност в ТРИфазна система.
    Умножаваш мощността по две и получаваш стойността на тока.
    Повтарям, че е грубо и неточно, но за бързо ориентировачно определяне и с практическа цел върши работа...
    С написаното тук не отхвърлям верността на формулите за изчисляване по горе и моля да бъда пощаден от критиците...

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #9

    Re:предпазител за ГРТ

    Ем тя изхожда от горната - в 3ф нрежи НН Uл e 380*1.73*0.8 си е към 520 и е доло горе константа - като го превърнеш в Кило става 0,5 .Дефакто делиш P на 0,5 , което е същото да я умножиш с 2

  12. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #10

    Re:предпазител за ГРТ

    Цитат Първоначално публикувано от iwoto
    Ем тя изхожда от горната - в 3ф нрежи НН Uл e 380*1.73*0.8 си е към 520 и е доло горе константа - като го превърнеш в Кило става 0,5 .Дефакто делиш P на 0,5 , което е същото да я умножиш с 2
    Колега,благодаря за допълнението като доказателство за верността/приблизително/ на практическата формула.Ако изобщо може да се приеме за формула ползването на този коефициент.
    Все пак да уточним, така се ориентираме за стойността на линейния ток /Iл /.
    Мощността в KW умножена по две дава тока в А.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #11

    Re:предпазител за ГРТ

    Ще се опитам да обясня какво правя.
    Проектирам ГРТ на фотоволтаична централа. От 6 ТР в ГРТ-то постъпва трифазно напрежение с мощност 1 х 46.53kW, 2 x 46,08kW и 3 х 47,52.Cosfi на фотоволтаиците е 1.
    Изходът на ГРТ-то ще се свърже с 20кV-ов трансформатор.
    С примера, който е написал Iwoto за трифазните мрежи при cosfi=1 намерих прекъсвачите, от които имах нужда. (поне така мисля)
    6х80А прекъсвачи
    И един главен прекъсвач 630А.
    Ако бъркам някъде, бих се радвала да ми поправите грешката (до сега не съм проектирала ГРТ).

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #12

    Re:предпазител за ГРТ

    Какво е 6 ТР ?
    Това преди или след инвертор е?
    Тук специфичното не е това ,че е ГРТ а, че става дума за фотоволтаици-там има защити на постоянно токовата страна , инвертор,защити на променливотоковата.Тези за пром токовата са си стандарртните, но другите не са - вече почто всички големи производители изкараха серии за фотоволтаици-питай в някопй дистрибутор за каталози-там ще е обяснено!
    Знам че АББ имат такива серии , Моеллер и Шнайдер също.
    И сори за въпроса , ама как се хващаш да проеклтираш нещо от което хабер си нямаш-не те ли е страх, че ако сгелпиш ти ще си на пангара, а и като става дума за тоци става дума и за човешки животи!

  16. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #13

    Re:предпазител за ГРТ

    Ако проектираш, би трябвало да имаш и проектатска правоспособност.
    Ако имаш такава, моля те да да ми пишеш коя си, та да не попадна случайно някой ден на теб.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    13
    #14

    Re:предпазител за ГРТ

    TР са табла разпределителни (или разпределителни табла)и са след инверторите.
    Наясно съм че като става въпрос за тоци става въпрос и за човешки живот, за това искам всичко да е точно.
    Целта да напиша във форума беше да видя мненито и на др хора по въпроса за избор на предпазители(тъй като до сега неми се е налагало да избирам).
    А до колкото за пича, който се страхува да не ми попадне някога, искам само да кажа, че може да се успокои, защото още нямам проектантска правоспособност (може да се молиш, за да нямам никога, но това няма да помогне ).
    А за успокоение на всички искам да кажа, че след като направя този проект има кой да го провери и да каже ако съм сгрешила някъде. Така че спокойно, не съм тръгнала да правя нещо на сляпо, с което бих застрашила нечий живот.

  18. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #15

    Re:предпазител за ГРТ

    По-скоро се казват МРТ (междинно разпределително табло)
    Жокер:
    БДС EN 60439-3

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Предпазител за бойлер
    От spoofer във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 21
    Последно: 17-04-09, 12:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе