Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Газов бойлер далече от банята

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #1

    Газов бойлер далече от банята

    Здравейте, монтираха ми газов котел с БТВ но нямаше начин да е по близо до банята и след свързването с тръбите се получи към 7 метра тръба до смесителните батерии. Сега за да почне топлата вода трябва да се източи една кофа вода да неговорим ако се намали струята с крана че бойрера спира и докато се увеличи и дойде пак топлата вода минава извесно време. Понеже в тоя му вид е непрактично караме със съществуващия обемен бойлер на ток. Идеята ми е да направя един извод малко след батериите в банята ( топла вода ) и с помпа да дам на входа на газовия бойлер ( студена вода ). Така се надявам да се развърти водата от така получения кръг и той да се запълни с топла вода. Мисля помпата да се включва с ключ минута две преди ползването на топлата вода ако не е ползвана скоро. Чудя се каква да е помпата дали такава от инсталация за парно или има по-подходящи с по малък размер. Ако се осъществи ще мога да свържа и мивките в другите ми помещения които в момента са с юнги като ще разширя обема на кръга , е ще трябва да върви още едта тръба освен за топлата и студена. Как Ви се струва дали ще има технически пречки да го осъществя и каква да бъде помпата ?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Имам изградени подобни инсталации, които работят безотказно, но в тях включвам и съществуващ бойлер за буфер

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #3

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Сигурен съм че с буфер е по издържано технически ама моята цел е системата да се получи само с газовия бойлер , обемния да остане изолиран само за аварийни случаи . Затова ме интересува дали в тоя вид може нещо да предизвика проблеми .

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Доколкото разбирам това което обясняваш - няма да има проблеми, единствено неудобството да дебнеш кога да включиш циркулацията и кога да я изключиш. Не знам защо не искаш да си подгрееш електрическия бойлер на газ и да си харчиш от него.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #5

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Просто ми се искаше да използвам предимствата на газовия проточен бойлер-нагряване само на точното количество вода което ни е необходимо и липса на загуби от загрята предварително вода особенно зимата . Иначе и сега обемния бойлер е свързан със серпентина към газовия и парната инсталация но за лятото неможе по тоя начин и трябва радиаторите да се изолират и въпреки това ще има загуби по тръбите. Другия вариант е да се преправи обемния бойлер да се подгрява от БТВ кръга на газовия което незнам дали може да се ползва. Незнам как точно е най-добрия вариант за реализиране.
    Предполагам че ако на входа на газовия бойлер почне да постъпва вода която е вече стоплена той сам ще го установи и няма да я затопля повече което ще означава че и постоянно да е включена тая система която съм намислил няма да е проблем а даже ще позволи и ползване на по-малък дебит от газовия бойлер при който той няма да сработи иначе. Постоянно в рамките на ползването на топлата вода.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Проточният принцип на работа си има както предимства, така и недостатъци. По мои наблюдения топлинните загуби от съхранение на топла вода не са по-големи, отколкото загубите от палене и гасене на котела при всяко пускане на вода. И докато топлинните загуби на обемния бойлер си остават в помещението, т.е. това не са загуби, то загубите при палене отиват в атмосферата. Ако бойлерът ти не е модел, който може да работи с газов котел (с мощна серпентина), то няма смисъл да го подвързваш на втория кръг на котела. Освен това котелът трябва да е едноконтурен, а твоя е двуконтурен. Щом имаш двуконтурен котел, обемен бойлер и циркулационна помпа, то можеш да ги подвържеш така, че водата от водосъдържателя да циркулира през котела докато се подгрее и после да ползваш само вода от бойлера, без да пали котела всеки път.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #7

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Доколкото съм разбрал трябва да се получи нещо такова . Със см от 1 до 3 съм отбелязал смесителните батерии. Електронния блок ще има два режима .

    1 Включване на помпата до достигане на примерно 70 градуса на водата в обемния бойлер- ръчно или автоматично реализирано.
    2 Пускане на помпата с еднократно натискане на бутон при което електронния блок ще включи помпата за няколко минути до напълване на цялата система до входа на газовия бойлер с топла вода.

    Другия вариант за втория режим е автоматично пускане на помпата на всеки примерно 20 минути за определено време или следене на температурата на топлата вода в батерия 1 и ако е охладена до примерно 25 градуса да включи помпата докато се покачи до примерно 60 градуса . Въпроса е една такава система ще има ли нужда от разширителен съд и някакви предпазни клапани - възвратни и паровъзвратни и къде да се разположат .
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Почти си схванал идеята ми. Опитах се да нанеса корекции, но не можах да ги сейфам - изписва ми, че файлът е заключен, затова ще карам на обяснения. Захранването на обемния бойлер си е така, само че развиваш възвратния клапан от бойлера, слагаш един тройник и пак завиваш клапана. От този нов тройник захранваш газовия котел през входа за БГВ (а не както сега - от изхода). Изхода от котела връзваш към магистралата за топла вода. Никакъв електронен блок не е нужен, а само един контактен термостат за 20лв с изнесена ампула, която вкарваш под изолацията на обемния бойлер. За да не пробивам кожуха на бойлера аз я провирам в отвора покрай термометъра. На термостата задаваш температура, при достигането на която да изключи помпата. При спадане на температурата в бойлера, термостатът включва помпата, при старта на която водата в контура се завърта, датчика на котела отчита това движение и го възприема като пуснат кран за топла вода, с което котелът стартира и започва да подгрява студената вода, идваща от долната част на бойлера, а подгрятата вода се вкарва в горната част. По този начин бойлерът започва да се пълни с гореща вода на слоест принцип от горе надолу. Когато слоят гореща вода достигне до датчика на контактния термостат, той изключва помпата, с което изключва и котела. Ако през това време бъде отворен кран за ползване на топла вода - никакъв проблем. Температурата, която задаваш на контактния термостат за изключване на помпата трябва да е по-ниска от температурата зададена на котела, инак помпата няма да може да изключи. Имай предвид, че на скалата на контактния термостат не трябва много да се разчита, защото не е точна. Сега остава само да ме питаш какви питиета пия и с какви мезета

  11. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #9

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Сега това разбрах ама нещо не е както трябва . А и предполагам така бойлера вече няма да може да се ползва и с електрическия нагревател ако някога се наложи .
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #10

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Според мен, помпата трябва да е между тетката и котела. Няма проблем да го ползваш на ток.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #11

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Е, на другия комп успях да направя корекциите:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  14.  
     
  15. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #12

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Само един въпрос имам към тази схема. Като пуснеш смесителя, не тръгва ли циркулация през котела и това да води до запалването му, или с някакъв кран се налага увеличаване на хидравличното съпротивление, за да тече водата приоритетно през бойлера. Тъй като котела и бойлера са свързани паралелно, би трябвало по-голяма част от водата да върви по пътя на по-малкото хидравлично съпротивление.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #13

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Най-малкото съпротивление е през обемния бойлер и водата тръгва оттам. При рязко отваряне на крана на топлата вода се получава хидравличен удар и при някои котли с по-прецизен датчик (прецизния датчик е сложен за добро, ама в случая малко създава неудобство) се получава старт на котела, затова в такива случаи трябва по-плавно да се пуска топлата вода.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #14

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Един възвратен клапан на входа на газовия котел би трябвало да реши и този проблем. А още по добре един електромагнитен клапан управляван паралелно с помпата. Клапана гарантирано ще спре всякаква паразитна циркулация през котела.

  18. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #15

    Re:Газов бойлер далече от банята

    Идеята с електромагнитния клапан е ясна, но не можах да асимилирам идеята с възвратния клапан. Каква ще е неговата роля, като посоката на притока и в двата случая е една и съща.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Продавам газов бойлер
    От tonym във форум Приключили продажби
    Отговори: 3
    Последно: 30-06-15, 13:48
  2. Газов проточен бойлер
    От svkap във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 11-02-15, 23:04
  3. Проточен бойлер или обикновен в банята?
    От nikolayvarna във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 21-06-11, 20:15
  4. Газов бойлер - Почистване
    От elenaalex във форум Друга битова техника
    Отговори: 14
    Последно: 04-06-08, 16:38
  5. Газов бойлер
    От echo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 04-10-05, 22:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе