Резултати от 1 до 9 от общо 9

Проточен бойлер или обикновен в банята?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    374
    #1

    Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Здравейте,
    имам баня, искам да си сложа вана, но топлата вода може да дойде само от бойлер.
    За да напълня сравнително голяма вана, ми трябва доста голям бойлер, и ме притеснява че после или преди това няма да има за изкъпване.
    Като се замислих, идеята на стандартните бойлери е "топлиш на нощна тарифа и имаш вода денем". Да ама вече нощната тарифа на тока не е толкова евтина и разликата с дневната е малка, отделно като стоплиш нощем водата си има и изтиване. Усилено се говори, че бавно бавно нощната тарифа ще се изравни с дневната.
    Аз ли смятам грешно следното:
    примерно
    за да се стоплят 100 литра вода до 80 градуса трябват за:
    1. стандартен бойлер - 2 часа по 3kw
    2. проточен бойлер - 1 час по 6kw
    Като сметнем, че стоплена през нощта вода има някакво изстиване, то горе долу разликата в едно стопляне е в цената на тока - в ползна на бойлера, и в изстиването на водата - в полза на проточния.
    Грубо разликата в дневна - нощна тарифа на тока е 5ст за киловат, тоест за едно примерно горно стопляне разликата в тока е към 30ст, добавяме малкото изтиване и надали се спестява повече от 20ст на едно такова топляне при стандартен бойлер. Вече неудобството "свърши водата" си е друга работа. Всеки ден да позлва човек вана 30 дни по 20ст = 6.00 лв.
    Предполагам смятам грешно, защото иначе направо се чудя за какво съм си купил бойлер :rolleyes:


  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Поне завършваш с вярно изречение

  4. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #3

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Лазар ти го е казал. За проточен бойлер (пак зависи и от конкретния бойлер) никак не стоят добре нещата за по-голям обем вода. Този тип бойлери (тип „Юнга“) са за кратко време и малко по количество използвана вода. Никак, ама никак не са ефективни за стопляне на големи количества вода. Сметките ти горе съвсем не са верни. Един нормален бойлер от 80л. 3кВт ще стопли водата за около 1час и нещо, а не за 2 часа. Щом твоя я топли за толкова, значи е време да го отвориш и почистиш нагревателя от котлен камък. За да стоплиш 100л. вода с този 6кВт. бойлер, ще ти трябва доста време. Ти сам споменаваш за 1час, през това време водата във ваната няма ли да изстива? Ако сложиш по-мощен бойлер, тогава по-бързо ще стоплиш водата, но инсталацията да ли ще издържи?

  5. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #4

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    ето това ще ти свърши работа: http://www.technomarket.bg/products/...ser-inline-9-5 но ще "иска" задължително 6 квадрата жица от таблото ти на апартамента до бойлера.В противен случай забрави. 9,5 киловата ще топли дори при -20 градуса ...

    Може да се наложи и от таблото на ЕВН/ЕОН/ЧЕЗ да прекарваш кабел до таблото на апартамента ти и/или да поискаш да ти сменят предпазителя на таблото от 15кв на 20-25кв за да не зиключва когато включваш бойлера задно с други консуматори зимата,

    Аз съм с 2 такива, но по 7 кв и вече 3 години съм без проблем.
    Задължително ако слагаш такъв си намери качествен ел. техник който да ти избере 50 ампера табло за бойлера(може и без табло директно в таблото с отделен бушон, но е добре да има и дефектнотокова защита), иначе може като мен някой негадяй с "титла" "ел.техник" пред името си да омаже всичко...

  6. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #5

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Забрави за варианта да сменяш предпазители, които с такива стойности не се полагат на частни абонати. Още малко и кабел до ТЕЦ-а ще поискат. Тези бойлери са за промишлени обекти, които имат правото на консумация с много по-големи количества от частните абонати.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #6

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    егу е прав ще почне да пада предпазитела в таблото с електромера а не този ж таблото във апартамента/къща.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #7

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Забрави за варианта да сменяш предпазители, които с такива стойности не се полагат на частни абонати. Още малко и кабел до ТЕЦ-а ще поискат. Тези бойлери са за промишлени обекти, които имат правото на консумация с много по-големи количества от частните абонати.
    Всичко може, трябва само € за по -голяма мощност...
    една къща с три етажа когато е един абонат на един собственик и може и 40 и 60 кв мощност когато не е достатъчна.Няма значение дали са 3 абоната(собственика) по 15 кв на всеки етаж в една къща или е един абонат 45 кв...мощността е еднаква

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #8

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Технически проблеми няма с показаните от теб примери, но става дума за юридически проблеми.

  11. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #9

    Re:Проточен бойлер или обикновен в банята?

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Технически проблеми няма с показаните от теб примери, но става дума за юридически проблеми.
    Няма нито технически, нито юридически.Имам познат който си строи къща и плати на ЕВН-750лв за 15кв мощност, 2000лв за 30 кв мощност...единствено € трябва...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Газов проточен бойлер
    От svkap във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 12-02-15, 00:04
  2. Проточен бойлер
    От mitoshkin във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 41
    Последно: 12-01-14, 14:14
  3. Газов бойлер далече от банята
    От ivelin19 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 16
    Последно: 23-03-11, 02:46
  4. Проточен или малолитражен бойлер?
    От Nustradin във форум Бяла техника
    Отговори: 10
    Последно: 28-10-07, 15:55
  5. Проточен бойлер?
    От sanita във форум Бяла техника
    Отговори: 3
    Последно: 10-09-06, 20:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе