Резултати от 1 до 6 от общо 6

Неизвестен двигател

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Живее в
    Ловеч
    Мнения
    6
    #1

    Неизвестен двигател

    Пуснах темата в друг форум, но ме насочиха насам. Ето какъв е проблемът:
    Става въпрос за електродвигател от вторични суровини, който е бил свален от стара изчислителна машина. Някои знаят - едно време изчислителните машини заемаха една прилична сграда, вкл с перфоратор за перфокарти, за четене, сортиране на карти, за перфоленти и др. Сега му викаме компютър. Та въпроса ми е следния: Подариха ми двигател, колекторен, с 4 четки, надпис на табелката ЗАЕ ПЛОВДИВ ПП4-25/78Д. Днес си поиграх и установих, че ъгловата скорост на празен ход е 1760 об/мин при захранване 12,5 V и консумация на празен ход 0.4 А. Интересува ме за какво номинално напрежение е (12, 24 или 48 V) и по възможност въртящ момент или мощност. Искам да го използвам за задвижване на пчеларска центрофуга. Прилагам прикрепен файл със снимка.
    Благодаря предварително!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    4,748
    #2

    Re:Неизвестен двигател

    Чичко Гугъл какво казва по въпроса ? Само питам , може да има някакво инфо из нета !

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re:Неизвестен двигател

    Цитат Първоначално публикувано от civica
    Чичко Гугъл какво казва по въпроса ? Само питам , може да има някакво инфо из нета !
    Чичко гугъл казва това: http://www.business.bg/f-117/zae-ad.html
    И нашепва: "Вдигни телефона и поразпитай"

  5. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Живее в
    Ловеч
    Мнения
    6
    #4

    Re:Неизвестен двигател

    Да, това го открих, не съм ги притеснявал по телефона, но като се има предвид колко е стар двигателя, малко е вероятно някой да ми даде информация. Вероятно ще трябва да се търси в архиви и т н т, но в краен случай ще им досадя с някой въпрос.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1309336434[/time]_________________________________________________

    Между другото, май отдавна не правят колекторни двигатели.

  6. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #5

    Re:Неизвестен двигател

    Няма как да установиш номиналните параметри експериментално. Мисля, че няма да имаш проблеми с центрофугата ако не е много голяма и тежка.....така и така няма да го закачаш с твърда връзка ( или гъвкава куплер-съединител ). Трябват ти ремъчни шайби и Т-ремъци в отношение. Това окачване позволява много слаб мотор да задвижва механика която нормално иска многократно по-голям въртящ момент, но разбира се номиналните обороти падат в зависимост от използваното отношение. Доколкото знам ти трябват около 60-100 оборота в минута на центрофугата. което може да ти позволи много сериозно отношение на ремъчните шайби от 1:10 1:15, а това ще щади много мотора. В Пловдив има една фирма от която можеш да си купиш такива:
    http://www.baktrade.com/bg/category/...C3%84DLER.html

    После подкарваш двигателя подавайки увеличаващо се напрежение като следиш тока и температурата на корпуса. Ако започне да грее сериозно - намаляш волтажа.

  7. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Живее в
    Ловеч
    Мнения
    6
    #6

    Re:Неизвестен двигател

    Благодаря за отговора!
    Мисля, че при радиалните центрофуги ъгловата скорост е някъде към 400 об/мин. Гледах демота на разни клипчета за центрофуги, които имат цифров оборотомер и стига до около 380. Разбира се, има значение и диаметъра, той също влияе на центробежната сила. Но по съм склонен да използвам трапецовиден (клинов) ремък или дори плосък, че да има и някаква предпазна функция при претоварване - например блокиране на ротора от скъсана пита или разместена рамка. Мислих и за червячен редуктор, ама пък трябва изпреварващ съединител, че при спиране да продължи да се върти. Ще тествам двигателя не 24 V, защото този, който ми го подари предполага че е за толкова. И ако не се зачерви от зор, ще смятам предавката с тези обороти, които са при 24 в. Ще прегледам продуктите на тази фирма - може нещо да ми свърши работа.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. КУПУВАМ ДВИГАТЕЛ--- SELINI U2.55.02.V.09
    От orim_s във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 13-10-13, 17:04
  2. двигател за Фагор
    От Ваня във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 31-05-13, 15:37
  3. Ел. двигател от пералня?
    От navigator_ във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 09-05-12, 06:01
  4. неизвестен (може би) проблем
    От shell във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 23-09-06, 14:37
  5. Вечен двигател от братушките
    От Zviara във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 12-10-02, 22:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе