Резултати от 1 до 8 от общо 8

Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #1

    Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Здравейте колеги.

    В една от стаите има следния проблем:
    Имам монтирани паралелно 5 лунички по 12v/20W, трансформатор който е мисля 105W(отдавна го слагах и не помня) и потенциометър за намаляване на сетлината. При работа около час на макс луничките сами изгасват(не съм обърнал внимание дали го правят при намалена светлина). След 15-20 минути светвтат отново и пак така. Или пък ако поработят повече и ги спреш от ключа и веднага включиш пак не искат да светнат. Явно нещо загрява и изключва аварийно.
    От както са монтирани(повече от година) го прави това и до сега търпях понеже е спално помещение, но ми писна ....

    Въпроса ми е дали е от потенциометъра или от трансформатора? Мислех си от преди да шунтирам потенциометъра за проба, но реших да се консултирам първо със вас, ако случайно сте имали подобен проблем.

    П.П. Имам същите лунички, трансформатор и потенциометър в друга стая, там са 4 лунички обаче, а към потенциометъра е вързана и обикновена крушка която за сега е 75W, но и със 100 работи. Тоест потенциометъра е по натоварен, а не гасне, което ме навежда на мисълта, че е трансформатора.

    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Транформатора е малко слабичък. Съвсем наръба е. Освен това ватовете може да са китайски, съответно реалната мощност да е под 100 вата.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Този "потенциометър" димер ли се явява? Ако е така, наистина го шунтирай и виж дали го има ефекта. Мисля, че в него е проблема.

  5. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #4

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Или в някоя студена спойка по платката.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2010
    Мнения
    52
    #5

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Аз съм със същия проблем, но в банята.. Само че изгасва само едната, след някакво време се включва отново. Понякога работи без ад изгасне докато се изкъпя понякога е цвето-музика само че не знам какъв е трафа и колко волта/вата е

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #6

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Транформатора е малко слабичък. Съвсем наръба е. Освен това ватовете може да са китайски, съответно реалната мощност да е под 100 вата.
    Дано не е, че не ми се дават 30-тина лева за нов, а дали може нещо да се хакне по него ?....

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Този "потенциометър" димер ли се явява? Ако е така, наистина го шунтирай и виж дали го има ефекта. Мисля, че в него е проблема.
    Незнам дали е димер ... от ония стандартните си е дето са по магазините за ел. В него има някаква платка и се върти в крайно намалено положение и цъква, т.е. е и ключ....

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Или в някоя студена спойка по платката.
    В платката на потенциометъра ли?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #7

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Още 1 глас за димера

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #8

    Re:Луничките гаснат и светват, когато си искат......?

    Цитат Първоначално публикувано от apeiron
    Дано не е, че не ми се дават 30-тина лева за нов, а дали може нещо да се хакне по него ?....
    Незнам дали е димер ... от ония стандартните си е дето са по магазините за ел. В него има някаква платка и се върти в крайно намалено положение и цъква, т.е. е и ключ....
    В платката на потенциометъра ли?
    Ами потенциометъра платка няма. Виц обратното може да бъде. Да, платката където е потенциометъра. Виж и стабилността на връзките на клемите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 8
    Последно: 22-02-12, 16:49
  2. Отговори: 1
    Последно: 05-06-09, 23:38
  3. Горят ми луничките ????!!!!!!
    От curizo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 12
    Последно: 28-11-08, 17:04
  4. Такситата искат 1.20 лв. дневна и 1.32 лв. нощна тарифа
    От Cko във форум Коментирай новина
    Отговори: 19
    Последно: 18-10-07, 10:27
  5. Какво искат жените ?
    От Az_sum_bre_ombre във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 66
    Последно: 27-04-05, 22:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе