Резултати от 1 до 10 от общо 10

Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    4
    #1

    Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Здравейте майстори,
    Задачката ми е да свържа байпас верига към един от токовите кръгове вкъщи.
    По-подробно казано, основната ми верига, след главния бушон, минава през един (условно казано) шалтер, който домочадието дърпа, когато напуска зданието. Но тъй като понякога не искам хладилника да се изключва, неговият токов кръг трябва да може да се включва директно към главния бушон, байпасвайки шалтера.

    Въпросът ми за 1 милион лева е: Има ли такъв превключвател (да издържа поне 25 амперов ток), който да превключва между шалтерната и байпас веригата, без да има момент в който захранването е прекъснато? Сиреч, при превключването между двете вериги, да има момент в който и двете да са свързани. Ако има, как се казва?
    Бонус въпроси:
    • Има ли го във вариант за DIN монтаж?
    • Магазин в София, от който мога да го придобия?


    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)


  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #3

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Пато, защо не пуснеш преди условно споменатия от теб шалтер захранване само за кръга с хладилника - така, че да не се захранва през шалтера и по този начин ще имаш байпас за този кръг. Т.е. от главния предпазител фазата към предпазителя за токовия кръг за хладилника - но трябва да се прекъсне шината от долу за кръга, че да не байпасираш и самия шалтер
    За един хладилник не е необходим 25А защита.

  5. Novice
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    4
    #4

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Благодаря! Този ми изглежда, като управляем с напрежение, а аз искам да мога да го прещраквам с пръстче - моя грешка, че забравих да спомена.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Пато, защо не пуснеш преди условно споменатия от теб шалтер захранване само за кръга с хладилника - така, че да не се захранва през шалтера и по този начин ще имаш байпас за този кръг. Т.е. от главния предпазител фазата към предпазителя за токовия кръг за хладилника - но трябва да се прекъсне шината от долу за кръга, че да не байпасираш и самия шалтер
    За един хладилник не е необходим 25А защита.
    Принципно си абсолютно прав и хладилникът ми е вързан точно така. В действителност задачката с превключваемия байпас ми е за климатика, но не исках да се разпростирам в обяснения . Както можеш да се досетиш, искам зимата шалтера да не гаси климатика, но за през лятото предпочитам да го гаси (в повечето случаи).

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)


  7. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #6

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Цитат Първоначално публикувано от pato Виж публикацията
    Принципно си абсолютно прав и хладилникът ми е вързан точно така. В действителност задачката с превключваемия байпас ми е за климатика, но не исках да се разпростирам в обяснения . Както можеш да се досетиш, искам зимата шалтера да не гаси климатика, но за през лятото предпочитам да го гаси (в повечето случаи).
    Какво значение има лято зима? Спирането може да стане от самия кръг допълнително за климатика или хладилника. Самия превключвател няма как да разбере кой сезон е за да знае да спира ли или не и отделния кръг. Т.е. все тая как ще се изпълни в случая пак едно и също ще се наложи като действия от вас.
    Може би аз не разбирам точно какво се иска в заданието ли...

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    4
    #7

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Представи си го като "предварителна настройка". Блажено невежата ми съпруга може само да бута шалтера сутрин, когато излиза последна от вкъщи. Решението дали шалтерът да гаси и климатика съм го взел аз, от предната вечер, като не искам междувременно климатика да е цяла нощ без ток.
    Двоен превключвател НО НЗ ме устройва идеално, но ми се ще да намеря такъв, в който НЗ контакта закъснява, за да не се прекъсва веригата към климатика, докато го превключвам (превключване на верига под товар май го наричат).

  10. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #8

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Сега схванах - искаш да можеш да настроиш предварително как ще действа шалтера за определен т.к. така, че жената да няма какво друго да пипа освен въпросния прекъсвач...
    Сещам се за целта може да се изпълни с един ключ и реле с нормално отворен и един нормално затворен контакт. С ключето просто указваш летен или зимен режим на действия за шалтера - т.е. да спира или да не спира определения т.к.

    - - - - - - - - - -

    Надрасках една схема за случая
    Прикачен файл 22547

  11. Novice
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    4
    #9

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Благодаря на Pat и на ivodivo за насоките.
    И двете ми изглеждат разумни, но не решават една от задачките, а именно при самото превключване да не прекъсват веригата, за да избегна искри, токови пикове и т.н. ако има включени консуматори надолу по веригата.
    Вероятно ще се примиря с това и просто ще гледам да нямам включени консуматори, когато превключвам.

  12. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #10

    Отговор: Въпрос за електрически превключвател (комутатор?)

    Схемата която споделих -няма превключване при използване на шалтера. В единия случай просто си има байпас на шалтера а в другия няма - зависи от ключето за зимен и летен режим. Самите контакти на релето ще си прецениш да са за необходимия очакван товар и няма да имаш грижи!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Превключвател с реле и IR?
    От adgj във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 19
    Последно: 02-11-16, 23:33
  2. въпрос за превключвател на SANYO-SAP-GX28C
    От vasiv във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 2
    Последно: 10-02-14, 21:22
  3. Отговори: 0
    Последно: 17-05-11, 13:31
  4. Превключвател между два енергоизточника
    От peter3d във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 25-01-11, 17:17
  5. Идея за LAN комутатор
    От Wise във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 04-05-05, 18:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе