Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 46
Like Tree4Одобрявам

Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #31

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Интересно би било да се направи тест с две такива (от споменатите) връзка последователно във веригата и да се претоварят с повечко ампери над допустимите да се докаже коя връзка ще се стопи - залагам на тази с клемата WAGO
    От известно време ми се върти в главата да пробвам една такава какъв ток ще издържи, идеята ми е да я закача на електрожена и да видя с амперклещите аджеба на колко ток носи и на колко ток се разтапя. Мислите ли че ще сработи тестовата постановка? А може и с един инфрачервен термометър да следя и температурата на самата клема.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    10
    #32

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Лично аз в момента си сменям инсталацията вкъщи. Връзките ги правя чрез усукване както спомена някой колега по-горе, но отделно след това и запоявам началото и края на усукването. В крайна сметка е логично усукването да е по-добрият вариант заради по-голямата контактна площ. А относно клемите мога да кажа, че никога не бих направил инсталация с такива, даже и на врага си /както е поговорката/ поради температурното разширение и свиване на материала. Работя като корабен електромеханик и по-голямата част от ел таблата там са направени с устър клеми или от тези с пружинките. Периодично през няколко месеца ми се налага да притягам клемите, а тези с пружинките направо ги сменям с устър. Нямам какво повече да кажа по темата

  4. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #33

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Я обясни за температурното разширение на замазан проводник?
    Кабел става - нагревател,при слаба връзка или неотговаряща мощност на консуматора.

    Как тези корабните ел инженери,не са сетили да усукват кабели????
    Няма ел табло с усукани Жици!!
    Ай стига,канидатствай за Нобелова награда!

    На колко години са корабите и инсталациите, колко е нараснала консумацията на ток?/?
    Извинете за Офф-Топика!
    Този пост е редактиран от Viking72; 25-09-17 в 22:24.
    Chavdar007 одобрява това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    10
    #34

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Викинг явно не ме разбра какво исках да кажа. В ел.табло няма как да усукваш кабели - едно заради мястото, второ заради това, че в таблото се налага да се сменят понякога елементи, а усуканите кабели трябва да ги режеш за да ги усучеш наново. Даже и написах, че тези с пружинките ги сменям с обикновена устър клема, защото устъра може да се пренатяга, докато пружинката като се умори и се получава слаба връзка. В табло аз кабели не усуквам. Говоря за разпределителни кутии или както в момента пита човека - за директно връзване на печката в контакта /за кабели до 6 мм2/. По-големите кабели ги връзвам на клеми ама от коравите - от тези за кабелни обувки където връзката се натяга с гайка и може да сложиш и контрагайка, а самите кабелни обувки се пресоват към кабела и празнините между обувката и кабела се запълват с тинол.

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    5
    #35

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Проблема при усукването е, че липсва повторяемост, т. е. качеството на всяка такава връзка е различно. Освен това ОГРОМНО влияние оказва и човешкия фактор. Затова не е много добра идея (дори е опасно) да се правят такива връзки от хора, които нямат опит. Особено когато става въпрос за усукване на повече от два проводника.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    332
    #36

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Цитат Първоначално публикувано от Chavdar007 Виж публикацията
    Проблема при усукването е, че липсва повторяемост, т. е. качеството на всяка такава връзка е различно. Освен това ОГРОМНО влияние оказва и човешкия фактор. Затова не е много добра идея (дори е опасно) да се правят такива връзки от хора, които нямат опит. Особено когато става въпрос за усукване на повече от два проводника.
    Усукването се прави с проводници до 4 мм2!
    С 6мм2 вече е трудно!
    Аз лично нареждам без проблем 3 до 4 х 2.5мм2 + 1х4мм2 като съм ги заголил около5-6 см , разделям 2х2 , усуквам на ръка последователно да се наредят проводниците.
    Хващам с клещи от към кабела и почвам да обирам с друг чифт клещи за се затегне постепенно към края! Изрязвам остатъците и изолирам. До разпределителните кутии пускам 4мм2 кабел за контакти и 2.5 до тях за осветление. Говорим за апартамент.
    При така направени "снадки" се получава около 4 см усукани здраво проводници - става бетон! Идеята е една такава снадка да не прицърка промерно на 32А ток - на толкова е и макс. 4мм2 кабела. А за контакти слагам макс 25А предпазител. Така че.....
    Усуквал съм и доста повече двойки в разпределителните кутии бтв!
    А както казва колегата ако се и препоят в края и началото става перфектно!
    Иначе за 6 - 10 мм2 вече е добре да се ползват различни скоби/ устър клеми - но с натягане, там спор няма!

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    5
    #37

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Няма спор, че качественото направена връзка чрез усукване става “бетон”. *Но за направата на такова съединение се иска малко повече опит и умения. А когато липсват такива умения, най-добре е да се ползват клеми wago.

    Понякога, в стремежа си да помогнем даваме съвети, които могат да бъдат изпълнени неправилно и да доведат до неприятни последици!!!

    Ето как НЕ трябва да се прави усукване на проводници:

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    332
    #38

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Оле - мале!
    Това последното дори и запоено е .....т**ак!

  11. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #39

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Благодаря на всички за идеите отново. Аз все пак реших да не бягам от модата и да се спра на отделно котлнони и фурна. Като се вземе плот 2-ка се гарантира, че задпечковото устройство няма да включи четири едновремено - просто няма толкова .
    Аз никога не бих тръгнал да усуквам сам кабели просто, защото нямам такъв опит. За такива като мен са клемите или опцията обади се на приятел/специалист за по-натоварените и отговорни съединения.
    Chavdar007 одобрява това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    10
    #40

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Затворих си разпределителните кутии за да кача снимка, но моите съм ги правил с поне 10 видки като кабелите са успоредни един с друг и самото усукване е минимум 4-5 см /средства за кабел не жаля понеже е за мен, а и като цяло за хората не работя/, както и запояването в края и в началото ги правя само за осветление, за контакти "обмазвам" цялата "сглобка" с тинол.

    Поздрави

  13. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #41

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Става въпрос за печка,а не за ел инсталация на апартамент!
    Как ще усуквате едножилен проводник 2.5мм² или 4мм² с многожилен 2.5мм²?
    Има и печки,които се продават с кабел 3х2.5мм² за свързване с твърда връзка или щепсел.
    Много от фурните имат фабрично кабел с щепсел.
    твърда връзка.jpg
    контакт с щепсел 25А.jpg

    Ай стига с това, усукани Жици при свързване на готварска печка!
    Този пост е редактиран от Viking72; 01-10-17 в 03:24.

  14.  
     
  15. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #42

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?


    Не съм професионален електротехник, така че не мисля да коментирам по темата, тук има хора с много повече знания и опит от моя, но понеже е споменато не само еднократно, а и еднократно да беше, оставено без коментар прави темата несериозна (поне в моите очи), искам да задам един "offtopic" въпрос към съответните хора:
    Какво е "устър клема"?

    P.S. Може и да не отговаряте

  16. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #43

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Така се пише, когато на клавиатурата не работи буквата "Л".

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #44

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    Цък...ЦЪК

  18. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #45

    Отговор: Свързване на готварска печка към два контакта - възможно ли е?

    @milanov
    Никъде не съм споменавал лустер клема. Знам какво е, даже и търсачката на гугъл знам как се използва Питах за "устър клема", неслучайно е в кавички. И послеписът не е самоцелен.

    Понеже явно не ми се схваща иронията, да обясня - не мога да имам доверие на човек, който ми дава акъл за нещо, на което дори не му знае името. Дори и да е прав.
    podredko и SPSt харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газова готварска печка.
    От Pesho13 във форум Бяла техника
    Отговори: 9
    Последно: 17-08-16, 15:29
  2. Свързване на готварска печка към електрическата мрежа
    От salemore във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 30-12-15, 22:35
  3. Готварска печка - 2-ра ръка
    От Dana във форум Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 27-02-08, 14:20
  4. Готварска печка Zanussi
    От jimmy във форум Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 07-03-07, 20:16
  5. Готварска печка до 400лв
    От skyman във форум Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 10-12-06, 23:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе