Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree3Одобрявам
  • 3 Post By estqwerty

Гръмнал разклонител

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    117
    #1

    Гръмнал разклонител

    Здравейте! Имам един въпрос, за който предварително се извинявам, знаеки, че ще прозвучи като "търся една песен, дето не ѝ знам името на една певица, ама не я знам как се казва", само че ме тормози, пък е сериозно - за гръмнали токове става дума. Значи накратко проблемът е следния: майка ми включва ютия, в разклонител, който е включен в панелен контакт тип "очиларка". В разклонителя няма включено нищо друго, нито пък в очиларката. При изключване на ютията щепселът гръмва в ръцете ѝ и пада предпазителят на таблото. Разклонителят има малко нагоряло на едното гнездо, самият щепсел на ютията е просто малко почернял.

    Обвиняем №1 - ютията. Меря й щепсела с мултицета, доколкото мога - не показва да има верига между двете колчета или пък между колчетата и пластината за заземяване. Решавам, че има прекъсване в кабела, което се проявява само в определени ситуации (като се прегъне кабела) и си насочвам вниманието към токовете.

    Обвиняем №2 - разклонителят. Понеже аз съм го правил от парче кабел, разклонител 6 гнеза Panasonic и някакъв стар щепсел, решавам, че проблемът е в него - отварям, меря, гледам с фазомера, включвам щепсела наобратно - нищо, всичко е ОК. Решавам, че трябва да е ютията.

    Вземам отговорното решение да не се занимавам с ремонт на ютия за 30 лв. отивам и купувам нова (хубава). Включвам я в разклонителя, в който в това време има включен ТВ и приемник на Б*лсатком (които в момента не работят), разклонителят е включен в панелния контакт, на второто гнездо, на който е включен конвектор 2 kW. Без да гърми нищо, пада бушонът. Нема ток. Решавам, че му е дошло много, щото ютията е над 2 kW, конвекторът и той 2 kW. Да де, обаче махам разклонителя, включвам ютията и конвектора едновременно в панелния контакт и двете бачкат, никакви бушони не падат. А, между другото имаше и малко светомузика от ЛЕД лампите в абажура, но не знам дали има връзка.

    Значи трябва да е от разклонителя. Въпросът ми е - какво би могло да не му е наред, за да знам какво да НЕ правя за бъдеще, когато си правя разклонители и как да го проверя този разклонител. Направил съм доста разклонители - може би 10-на, не съм имал проблем. Признавам си, че на този специално кабелът е стар, но във видимо добро състояние ШПВС, щепселът е стар и избарах отнякъде някакви много стари колчета за щепсел (такива намерих в момента), които сякаш бяха малко по-дебели и не можеха да стоят успоредни, поради което се включваше много трудно в контакта. Самият разклонител работи 5-6 години в почти същата конфигурация, но беше вързан директно към кабелите на панелния контакт, защото се падаше зад една секция. Проблем не е имало. Междувременно обаче правихме ремонт и целият разклонител беше във вар, не изключвам възможността да са го заляли с нещо, само че не мога да го отворя самия му корпус понеже трябва спец. накрайник - торкс с дупка.

    Извинявам се за дългия пост!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,571
    #2

    Отговор: Гръмнал разклонител

    По описанието проблема е бил 100% в кабела на старата ютия. Нататък е малко странно, но не пречи да подрежеш и малко кабела на разклонителя и от към щепсела и от към главата.

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #3

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Няма как да разбереш без да отвориш корпуса. Огледай си щепсела, кабеляка, връзките да са стегнати и така. Дълго време и аз си правих разклонителите, но вече си ги купувам. Икономически не ми е изгодно, пфу... Един готов легранд ми идва на цената на правен, защо да се занимавам?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    117
    #4

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    По описанието проблема е бил 100% в кабела на старата ютия. Нататък е малко странно, но не пречи да подрежеш и малко кабела на разклонителя и от към щепсела и от към главата.
    Дано така да е, щото е много обезкуражаващо човек да е направил всичко както трябва и да стане такъв сакатлък.

    Цитат Първоначално публикувано от wrathchild Виж публикацията
    Няма как да разбереш без да отвориш корпуса. Огледай си щепсела, кабеляка, връзките да са стегнати и така. Дълго време и аз си правих разклонителите, но вече си ги купувам. Икономически не ми е изгодно, пфу... Един готов легранд ми идва на цената на правен, защо да се занимавам?

    Абе и аз бих си купил, но поради няколко съображения предпочитах да си ги правя - цена, липса на избор на дължитни, попадал на разклонители с двужилен кабел (без трети за заземяване). А в този конкретен случай разклонителят трябваше да мине през една дупка в секцията, като за целта ща не ща трябваше да го разглобя. Сега обаче май ще стане без скриване зад секцията

    Благодаря ви за отговорите!

  6. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #5

    Отговор: Гръмнал разклонител

    4 киловата през разклонител, който е опушен веднъж е проблема.
    гоогълни пробив в диелектрик... с две думи веднъж като си е намерило място да избие, сега ще го прави по-често.
    сменяш щепсела и гнездата на разклонителя, щом си сигурен за жицата.
    и не закачай 4 киловата.
    Lupus, Gena_bs и grischa харесват това.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #6

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Как 4KW? Много бе хора! Какво говорите? Това си е за 3х2,5 и твърда връзка…

    Щом е такава работата аз бих хвърлил всичко. Ще отворя контакта на стената и ще проверя да няма проблем. Разпределителната кутия, клемите на предпазителя... все места където съм "ял дебелия".
    После ще си НАПРАВЯ САМ разклонител с 3х2,5 (че всички са по 1,5) и така... но 4KW е сериозна работа, кой знае какво още има включено в същия токов кръг, та киловатите може да са и повече.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #7

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Panasonic въобще и не предполагат, че правят разклонители.Това е доста разпространено менте.На мен един такъв ми се опуши и разсмърдя от една духалка и го фукнах в кофата.Вътре въобще няма мед, а пластините са направени от жълтеникав метал, който веднъж като се позагрее малко и се разтваря като на дърта курва сливата.

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #8

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Panasonic въобще и не предполагат, че правят разклонители.Това е доста разпространено менте.На мен един такъв ми се опуши и разсмърдя от една духалка и го фукнах в кофата.Вътре въобще няма мед, а пластините са направени от жълтеникав метал, който веднъж като се позагрее малко и се разтваря като на дърта курва сливата.
    Бах... в Брикото и още къде ли не има такива. То са ключове, контакти... Мислех, че след пералните са минали и на ел материали...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,272
    #9

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Ключове, контакт и т.н. "panasonic" са си чисти VIKO - https://www.elprogroup.com/klyuchove...ti/viko-karmen

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    117
    #10

    Отговор: Гръмнал разклонител

    Цитат Първоначално публикувано от wrathchild Виж публикацията
    Как 4KW? Много бе хора! Какво говорите? Това си е за 3х2,5 и твърда връзка…

    Щом е такава работата аз бих хвърлил всичко. Ще отворя контакта на стената и ще проверя да няма проблем. Разпределителната кутия, клемите на предпазителя... все места където съм "ял дебелия".
    После ще си НАПРАВЯ САМ разклонител с 3х2,5 (че всички са по 1,5) и така... но 4KW е сериозна работа, кой знае какво още има включено в същия токов кръг, та киловатите може да са и повече.
    Така и ще стане май - ще си взема хубав кабел 3х2.5, хубав разклонител (примерно на АТРА Пловдив, че ме кефят).

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    4 киловата през разклонител, който е опушен веднъж е проблема.
    гоогълни пробив в диелектрик... с две думи веднъж като си е намерило място да избие, сега ще го прави по-често.
    сменяш щепсела и гнездата на разклонителя, щом си сигурен за жицата.
    и не закачай 4 киловата.
    4-те киловата не бяха закачени директно на разклонителя. Ютията (2600W обявена мощност) беше на него, а конвекторът (2000W) беше директно в очиларката, в която беше включен разклонителя. После пробвах двете директно в панелния контакт и си работеха, не падна бушонът. Явно наистина се е опекло нещо по разклонителя. Ще отива в кофата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на разклонител
    От v140 във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 13-04-16, 14:16
  2. UPS или обикновен разклонител със защита?
    От startboy във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 26-01-11, 19:49
  3. Разклонител за крушки - откъде?
    От vitoshabg във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 19-07-10, 22:53
  4. Разклонител с едно водещо гнездо
    От stancho_75 във форум Домашен майстор
    Отговори: 16
    Последно: 27-06-07, 07:52
  5. Гръмнал хард
    От Malkia във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 20-01-04, 03:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе