Резултати от 1 до 5 от общо 5

UPS или обикновен разклонител със защита?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    11
    #1

    UPS или обикновен разклонител със защита?

    UPS или обикновен разклонител със защита?

    Здравейте!
    Налага се, на 1 контакт, с помощта на обикновен разклонител да свърза - климатик, LCD телевизор и компютър.
    Доста често се спира тока, а ел. инсталация вкъщи е стара. Интернета заради спирането на тока много често прекъсва, а миналата седмица имахме първата жертва, но за радост само 1 крушка.
    Чудя се как да предпазя тези 3 уреда. Първоначално исках да купя разклонител с защита, но в магазина ми обясниха, че няма да "издържи" толкова уреди закачени към него. Налага ли се задължително за сумирам техния ампераж и да ви го кажа, за да ми кажете дали има подходящ разклонител със защита за моя случай или не?
    След това се сетих за UPS, които (ако не ме лъже памета) хем има вградена защита от токов удар, хем ще предпази уредите ми от чести прекъсвания на тока. Да, но UPS-ите са доста скъпи нали? Търся UPS с цел да защитя уредите ми, а не да мога да гледам телевизия и да работи климатика 3 часа когато спре тока.

    Споделете вашето мнение по въпроса. Кой от двата уреда е по-подходящ? Предложете направо марка, модел и т.н.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:UPS или обикновен разклонител със защита?

    От спиране на тока няма да те спасят нито разклонителя със защита, нито UPS. Разклонителя спасява от кратки пикове или от паднал наблизо гръм. А такъв UPS, който да издържа на тази мощност ще ти струва доста. Според мен нито климатика, нито телевизора са уязвими при спиране на тока. Вземи си един разклонител със защита само за компютърната конфигурация и го включи след разклонителя, на който са свързани климатика и телевизора. Ако решиш, че ще вземеш UPS, свързваш по същия начин.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    11
    #3

    Re:UPS или обикновен разклонител със защита?

    Разбрах. Колко ще ми струва горе-долу един такъв UPS? Климатикът и телевизорът може би (казвам може би, защото найстина не съм наясно) не са уязвими на спиране на тока, но не са ли уязвими на гръм/токов удар (едно и също ли е)? Това редуване спиране-пускане-спиране което доста често се случва, опасно ли е? Ако се окаже, че и останалите 2 уреда са уязвими тогава какво е решението? Остава само скъпото UPS или има алтернатива с разклонител със защита или друг вид уред?
    В края АКО моето решение е разклонител със защита за всички уреди има ли такъв и колко ще ми струва? Може би 3 отделни защити да е по-евтино и теоретично по-правилно?
    Изключвам варианта за отделни линии от ел.таблото.

  5. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #4

    Re:UPS или обикновен разклонител със защита?

    И трите уреда са уязвими от гръмотевици и свързаните с тях високоволтови пикове в захранването, както и от ниско напрежение на мрежата. Този единствен контакт в тази остаряла ел. инсталация може ли да захрани стабилно и трите уреда? Ако може, тогава купи две защити и един ЮПС. С едната защита захранваш климатика и телевизора и по този начин ги предпазваш от токовите удари, а с втората защита ще захранваш ЮПС за компютъра. Той е най-уязвимия от прекъсване на захранването.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    11
    #5

    Re:UPS или обикновен разклонител със защита?

    Да, ел. инсталацията за сега захранва всико стабилно, без проблем. Благодаря за съвета! Ще купя за сега 2 отделни защити и ще остане за по-натам UPS-а.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Всичката техника на един разклонител?
    От Shmi във форум Телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 28-04-12, 12:44
  2. Разклонител за крушки - откъде?
    От vitoshabg във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 19-07-10, 22:53
  3. Отговори: 26
    Последно: 03-08-07, 01:35
  4. Разклонител с едно водещо гнездо
    От stancho_75 във форум Домашен майстор
    Отговори: 16
    Последно: 27-06-07, 07:52
  5. Инвертор или обикновен?
    От deli във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 7
    Последно: 17-12-06, 20:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе