Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 63
Like Tree20Одобрявам

Слънчеви панели за ток за къща.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Живее в
    Русе, и малко у десно и малко у лево
    Мнения
    669
    #31

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от Alik80 Виж публикацията
    Я вот читая эту тему, так и не понял эффективное это вложение - эти панели, или нет? От чего зависит выгода?
    Изгодно е, ако продаваш енергията. Малка система само за употреба не е ефективно към момента!

  2.  
     
  3. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #32

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Напротив. Ако ти е изгодно да я ползваш за собствена консумация, ще е изгодно и да я продаваш, т.к. върху продажната цена се добавят допълнителни такси за пренос, достъп и ДДС.

  4. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #33

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    И колко енергия ще произведеш с тия соларки, че и да я продаваш?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #34

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    2..3kWh

  6. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #35

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    2..3kWh
    ... по 0,25 лева = 75 стотинки

  7. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    1,224
    #36

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    ...е, 75 стинки, та 75 стинки.... ма на час, ей!!!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #37

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Типични български изказвания с нищо нещо не става вие какво искате да не дадете а да вземете не става това беше през комунизма сега през капитализма не може подобно нещо да стане трябва да откраднете. Аз по напред съм писал заслужава си ако имаш кинти както всичко в живота ако нямаш изобщо не трябва да се захващаш щото аз познавам такива хора и после света им е крив и държавата и папата и който ти дойде на акъла и като се изчерпат физическите обекти на виновност мъдро и унило казват ами такова ми било писано.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #38

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от Kaar Виж публикацията
    ...е, 75 стинки, та 75 стинки.... ма на час, ей!!!
    Ако инсталираш панели с мощност 1000Wp можеш да ги изкарваш - ама на ден! Една инвестиция в соларна мощност се избива за 6-8 години преди да минеш на печалба.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #39

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    И аз имам същата информация - че инвестиция в соларна мощност се избива, и излиза на 0 някъде след 7-8 години. При силно оптимистичен сценарий. А ако се случат няколко облачни години поред...
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 21-11-20 в 09:42.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    1,224
    #40

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Първо, за да продаваш ел. енергия - трябва да си регистрираш ЕООД/ООД задължително. Физическо лице не може. От тук после последицата с ДДС-то после...
    Второ, ако се ползва за собствено потребление (за 30 кWр инсталирана мощност с 72 модула -160 кв.м. с гаранция 10 г. и инвертор - 5 г.) - възвращаемостта на инвестицията е 7-8 години като юридическо лице при инвестирани нето 42 000 лв. без ДДС (и тук без да сме включили общински, държавни и др. такси + окабеляване до най-близкия траф), или доста над 10 години като физическо лице заради по-евтиния ток за дом. потребители, с уговорката че всичко е строго индивидуално заради режима на потребление - колко от произведеното през деня ще бъде усвоено.
    За пазарджиклийски сметки - цената на ел. енергия за бизнеса на нерегулиран/свободен пазар е - примерно: борсова цена с надбавка - средно към 220 лв./MWh, а за домашни потребители - доооста по-ниска цена според оператора (всеки да си види домашната сметката от енергото).
    Пък изкупуването тази година (по-точно - за сключилите договор за изкупуване през тази година) е на цена от 198 лв./MWh.
    Това са сметки без предвидени технически аварии/дефекти/проблеми.

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #41

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Типични български изказвания с нищо нещо не става вие какво искате да не дадете а да вземете не става това беше през комунизма сега през капитализма не може подобно нещо да стане трябва да откраднете. Аз по напред съм писал заслужава си ако имаш кинти както всичко в живота...
    Тук всички сме капиталисти, затова сме си направили сметката. Май само ти си комуниста.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #42

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Гледам сега бума със 30-кв централки, преди 3 години като знам как кевр отряза закачените малки централки за собствени нужди, как си мислят че особенно нашата държава ще им плаща.
    Дори и да си направи всичко сам и да платиш само 20 25 хилки за инвертор панели и конструкция, дори и с втора употреба панели - как си слагате парите на нашата държава ?
    Това ми е да сложиш парите си на 0 ако играеш а рулетка.

    Преди 15 години първите соларки - излизаха на протести и стачки и те.

    Бързо забравяме.

    Та който ще се набутва сега е момента че от догодина няма да има.

  16. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #43

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от Kaar Виж публикацията
    Първо, за да продаваш ел. енергия - трябва да си регистрираш ЕООД/ООД задължително. Физическо лице не може. От тук после последицата с ДДС-то после...
    Второ, ако се ползва за собствено потребление (за 30 кWр инсталирана мощност с 72 модула -160 кв.м. с гаранция 10 г. и инвертор - 5 г.) - възвращаемостта на инвестицията е 7-8 години като юридическо лице при инвестирани нето 42 000 лв. без ДДС (и тук без да сме включили общински, държавни и др. такси + окабеляване до най-близкия траф), или доста над 10 години като физическо лице...
    Вместо да вкарвам в соларки тези 42 000 лева, ако ги инвестирам в портфейл от акции с годишна доходност 7~8%, след 10 години ще имам 42 000 + ~29 000 = ~71 000
    Инвеститор набил 42 хиляди в соларки какво ще има след 10 години? - Едни амортизирани панели и утешението, че си е избил разходите и е излязал на 0-ла.

  17. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,562
    #44

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Не оспорвам правилността на изводите ти, но ако всички се водят по твоята логика/интерес ... щеше да ядеш акции , още щеше да ходиш пеша и да си светиш със свещи ...

    п.п. не че и като инвестираш в портфейл от акции няма вероятност пак да пиеш студена вода накрая де

  18. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #45

    Отговор: Слънчеви панели за ток за къща.

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    Не оспорвам правилността на изводите ти, но ако всички се водят по твоята логика/интерес ... щеше да ядеш акции , още щеше да ходиш пеша и да си светиш със свещи ...
    Тук ти е сбъркана логиката. Като влагам пари в акции те отиват за финансиране и разширяване на печеливши бизнеси/предприятия, а не в нерентабилни и губещи производства като соларките.
    Така че и благодарение на акциите не ходиш пеша, не си светиш със свещи.
    Към горните изчисления съм забравил да добавя +20% ддс. Ако включим и данъка, сметката става още по-брутална.

    - - - - - - - - - -

    И пак се връщаме на:
    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Не се занимавай с глупости. Фотоволтаична инсталация - безмислица и набутвация.
    Ако имаш излишни пари по-добре ги изяж, или ги изпий, вместо да ги прахосваш за толкова безполезни начинания...
    Kaar и justify харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.
    От bai_Petko във форум Други начини за отопление
    Отговори: 714
    Последно: 07-03-23, 19:05
  2. слънчеви очила
    От marianski във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 06-09-14, 13:19
  3. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32
  4. Слънчеви батерии
    От Walkera във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 09-11-08, 18:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе