Резултати от 1 до 13 от общо 13

Още един капещ бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    4
    #1

    Още един капещ бойлер

    Здравейте!

    Попрочетох повечето теми свъзразни с теч от възвратен клапан на бойлер и си извадих вече някои изводи, но все пак реших, че ще е добре да се допитам и до специалистите.

    Казусът е следният - Бойлер на 2 месеца (https://eldominvest.com/bg/product/399.html) започна доста усилено да капе от възвратния клапан (фабрично монтиран) - не само при загряване, но и по малко през деня (в изключено положение) и много повече през нощта (отново изключен). През деня и когато е включен (включва се за около 2-3 часа привечер - ползва се от 2ма човека) изтича до литър, литър и половина. През нощта "изкапват" по 15-20л. Месец и малко го нямаше този казус, но започна да се проявява в последните 2-3 седмици.

    Живея в къща, като налягането по водопровода е променливо, но обикновено високо - на комшии са им "гръмвали" по-стари кранове. Поради тази причина и кранът след водомера не е отворен докрай. Няма монтиран редуцир вентил след водомера, а доколкото ми е известно и преди него.

    Обяснявам си теча с това, че налягането по водопровода е твърде високо - като логично пикът да е нощем, когато потреблението е сведено до минимум. Бойлерът си има монтиран и собствен кран, който използвам засега, за да огранича загубите на вода през нощта (почти го затварям - и изтичат около 2-3 литра).

    Та на върпоса, възможно ли е този теч да е по-вероятно да има друга причина? Съмненията ми идват от това, че всичко започна изведнъж, без налягането по главния водопровод да се е променило (поне видимо, не е измервано с уред), както и доста голямото количество вода, което се губи. Като допълнителна информаця - водата е доста твърда (населено място в подножието на Пирин, в района на Сандански).

    Това, което ми хрумна да тествам е самия възвратен клапан - вдигане на лостчето при подаване на студена вода - тече силна струя; при спряна студена вода и вдигане на лостчето - не тече и капка. Та изглежда, че клапана е ок, но знам ли.

    Много ще се радвам на съвети и идеи дали бих могъл да се подсигуря по някакъв начин, преди да започна едно по едно да слагам редуцир вентили, нови клапани и т.н. и изобщо всякаква помощ по върпоса няма да ми е излишна.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #2

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Първо, въртенето на крана не оказва влияние върху налягането, а върху дебита.
    Второ, това е изключително голямо количество вода. Очевидно е,че налагането в системата е твърде високо и като за начало може да помислиш за редуциращ вентил.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    164
    #3

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Отворен или притворен, статичното налягане е еднакво. Без регулатор на налягане май няма да стане.

  5. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    4
    #4

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Ясно... Някакви препоръки към вентил с какви параметри да се насоча (предвид високото налягане)?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #5

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Високо-високо, колко да е високо, повече от 6 бара не е.
    Всеки редуцир вентил работи с входящо налягане по-високо от 10бара, а на изхода са в порядъка 4-6бара максимум, като могат да се регулират надолу.
    Вземи си регулатор до 4бара изходно и го настрой на 2-3бара.
    Монтира се непосредствено след водомера.
    Впрочем като пуснеш чешмата/душа прави ли ти впечатление, че налягането е високо?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #6

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Абе, не е така. В нашия блок си ковеше 8-9 бара и сложихме регулатор на главния водомер, че прокапаха всички бойлери в блока.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Явно има и такива случаи, при нас също е много високо тъй като сградата е с хидрофор.
    Но все тая, това колко е налягането няма значение за редуцира, все пак става дума за водопровод.

  10. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    4
    #8

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Еми знам ли и аз вече колко е... Щом не са избили смесителите, сигурно няма да е повече от 6-7 бара, но си мислех, че работното налягане на самия клапан е 6, та (може би погрешно) си правех сметки, че налягането е по-високо.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2022
    Мнения
    47
    #9

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Вкъщи беше 6,5 бара преди бойлера да тръгне да грее. Като грееше отиваше над 8, а до 8 ми беше манометъра. Не спираше даа тече, а и пукаше ужасяващо. Нито един смесител не е избил, всичко останало си работеше нормално.
    Сложих редуцир вентил, надтройх го на 3,5 бара и бойлера спря да тече и пука.

    Изпратено от моят H4113 с помощта на Tapatalk

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #10

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Къде се монтира редуцир вентила в самия апартамент, ако решиш да слагаш? Ако е веднага след водомера, как се процедира?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2022
    Мнения
    47
    #11

    Отговор: Още един капещ бойлер

    При мен е в къща, и е почти веднага след водомера. Почти защото оставих външната чешма преди редуцира. Спрях крана преди водомера, срязах полипропиленовата тръба, залепих подходящите фитинги, редуцир вентила и готово.
    Първоначално мислех да го сложа само на захранващата бойлера тръба, защото имам такава възможност, но щеше да е грешка. Нямаше да работят добре смесителите при положение че им идва топла и студена вода с различно налягане.

    Изпратено от моят H4113 с помощта на Tapatalk

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Dec 2022
    Мнения
    4
    #12

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Доста време мина, но най-накрая сколасах. Монтирах редуцир-вентил (веднага след водомера). За пробата го отворих докрай и ми отчете ~9 бара - тези дни бая поваля при мен и налягането беше осезаемо по-високо. Нагласих го за 3-4бара и ще се нядявам, че този проблем вече е в миналото. Четох, че било добре да се монтира и expansion tank между вентила и бойлера (съжалявам, но не знам терминът преведен на български), но прецених, че няма къде, а бойлера е на около 3.5м, т.е. се надявам, че няма да повлияе.

    Снимка от монтажа:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2022
    Мнения
    47
    #13

    Отговор: Още един капещ бойлер

    Идеално се е получило.
    Разширителен съд се слага на доста по големи бойлер според това което аз съм прочел в Интернета. За 80 литра няма смисъл.

    Изпратено от моят H4113 с помощта на Tapatalk

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Спорадично капещ бойлер
    От richterbg във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 07-10-21, 13:55
  2. Едно решение за капещ клапан на бойлер
    От Васко К във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 31
    Последно: 26-10-20, 12:13
  3. Бойлер
    От irenaiva във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 05-09-09, 13:07
  4. Един Въпрос
    От _NO_NAME_ във форум Linux
    Отговори: 6
    Последно: 30-08-04, 15:28
  5. Търся "Г-н за един ден"
    От XP във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 7
    Последно: 16-10-03, 21:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе