Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Всяко добро за зло...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Zetle
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    992
    #1

    Всяко добро за зло...

    ...явно в случая така трябва да изглежда прочутат поговорка!

    След като се направи "Доброто" - разискването на темата за Кирилицата във форума започнаха все по-често и по-често да се виждат "лошите" неща от рода на - Виндовс,ПЦ,ИР,ФТП[xx(] и всички подобни извръщения на компютарния терминологичен речник!

    Добре сега, досадно е на всяко изречение да switch-ваш езика на въвеждане, но ако искате да пишете на кирилица поне внимавайте как го правите!

    Много по-лесно е да се напише Уиндоус вместо Виновс или Windows(Winboze).ПЦ(PC) се превежда <font color="red">П</font id="red">ерсонален <font color="red">К</font id="red">омпютър, съответно прилежащата му абривятура трябва да е <font color="red">ПК</font id="red">.Или пък IR(Infra Red) на български се превежда <font color="red">И</font id="red">нфра <font color="red">Ч</font id="red">ервен, съответно ИЧ...

    Мога още много примери и съждения да направя, но нямам нерви!

    Лично мен тези "Глупости" ме дразнят изключително много!

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Всяко добро за зло...

    И мен не дразнят ама като съм си свиканл да пиша виндовс как да напиша уиндоус.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #3

    Всяко добро за зло...

    Ами предлагам да се сменя все пак езика на писане за популярните словосъчетания и думи, а не всичко да се пише на кирилица...Наистина е много тъпо като прочетеш постинг, хелп, сърч и т.н.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    569
    #4

    Всяко добро за зло...

    Това вече е въпрос на лична преценка. За мен е важно как изглеждат постовете ми и затова ВИНАГИ използвам бутона "Преглед". Други обаче не смятат писането във форума за официална изява и драскат половин думи или такива с пропуснати букви, пишат на латиница, с объркан словоред и т.н.

    ТОВА НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ СА ПРОСТИ!

    Опитах се да не чета постове на латиница, но няколко доста интелигентни съфорумци продължават упорито да я ползвят, а техните мнения са от значение за мен - c'est la vie[V]



    @ Zetle: Извинявай ако съм те раздразнил с думата "постове"! [] хи-хи

    @ Julian: Прав си - изключително трудно е! []

  6. Senior Member Аватара на Zetle
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    992
    #5

    Всяко добро за зло...

    Добре де като пишат на "Смесения" език, поне да го пишат както се чува, а не както е разположението на фонетиката, щото нали "В" се намира върху "W" на клавиатурата!



    Я сега, една задачка за всички които четат този "пост"[]:

    Произнесете на глас няколко пъти думата "Виновс" и след това "Windows" и намерете трите разлики[:D]



    P.S.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">И мен не дразнят ама като съм си свиканл да пиша виндовс как да напиша уиндоус.



    <div align="right">оргинално мнение на Julian</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Ами както аз се научих да пиша на кирилица така и ти ще се научиш да пишеш поне Уиндоус, а в най-добрия случай - Windows



    Мир вам

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #6

    Всяко добро за зло...

    И мен ме дразнят написаните по този начин термини, но с ръка на сърцето си признавам, че понякога и аз пиша така, обаче извинението ми е доста добро - бързам, мързи ме и т.н.т.

    Ама пък като ще си търсим кусурите, нека да ти бодна и аз една клечка в ребрата, уважаеми Zetle.

    Хайде да направим кратък разбор на Вашето изказване, използвайки червен химикал, както в доброто старо училище []



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Добре де<font color="red">,</font id="red"> като пишат на "Смесения" език<font color="red">,</font id="red"> поне да го пишат както се чува, а не както е разположението на фонетиката, щото нали "В" се намира върху "W" на клав<font color="red">ИА</font id="red">турата!



    Я сега<font color="red">,</font id="red"> една задачка за всички които чет<font color="red">А</font id="red">т този "пост"[]:





    Ами както аз се научих да пиша на кирилица<font color="red">,</font id="red"> така и ти ще се научиш да пишеш поне Уиндоус, а в най-добрия случай <font color="red">-</font id="red">Windows



    Мир вам



    <div align="right">оргинално мнение на Zetle</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    P.S. Нищо лично, просто поддържам огъня [:D]

    P.S.S. Малееее, 15 минути ми отне това чудо, че и 20 редакции направих [)]

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Zetle
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    992
    #7

    Всяко добро за зло...

    ОК Поправих се[].Още имам остатъчни вредни навици от писането на НеБългарски(Латиница).



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    P.S.S. Малееее, 15 минути ми отне това чудо, че и 20 редакции направих [)]



    <div align="right">оргинално мнение на Black Adder</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Виждаш ли, никои не е съвъ/аршен []



    П.П. Аз нямах предвид детски правописни грешки допуснати от невнимание или бързане а за навичци на писане!

  10. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #8

    Всяко добро за зло...

    Предлагам, за модератор да бъде поканен някой студент по "българска филлология", та да стане работата, още по-добре ....

    Само дето ще му е скучно да чете неща, които са далече от неговото битие ...[]

    --------

    Не знам дали е възможно, но мoже да се направи скрипт, който да поправя автоматично "ПЦ" на "PC" и т.н. []

  11. Senior Member Аватара на Zetle
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    992
    #9

    Всяко добро за зло...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Предлагам, за модратор да бъде поканен някой студент по "българска филлология", та да стане работата, още по-добре ....



    <div align="right">оргинално мнение на ru-boy</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Горкия човечец![xx(][]

    Тва е невъзможно!Представи си по какво количество информация ще минава през него[xx(].Ако е един де!



    П.П. А и какъв е смисъла някой друг да ни оправя бакиите.Това, че някой хора не са се научили да пишат като хората не са им виновни "горките" модератори!

    Това е форум а не електронно издание та да ни трябва редактор.Всеки пише толкова колкото знае и може, за това се казва ФОРУМ!


  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Всяко добро за зло...

    Никой ли не чете правилата.

    Там ясно е написано.

    .......

    чл. 5. Използвайте кирилица! Все пак сме в България. <font color="orange">Но не пишете термините на кирилица, това е висша форма на ламерия !</font id="orange">

    .......



    Естествено, който уважава себе ще се старае да пише грамотно.

    Не визирам никого, но "бързам", "мързи ме" не са оправдания.

    Значи не ме мързи да пиша, като кандахарец, а ме мързи да пиша на правилен български.



    Другия вариант е, като цървулите дето се връщат от ... да кажем едногодишна екскурзия в чужбина.

    "-Ох как беше думата на български ..."



    Искам да кажа, че искайки да създаде някаква визия за себе си сульо и пульо пишат, че така са свикнали, белким някой ги помисли за мегахакери или нова генерация разбирачи.



    Естествено обикновените правописни грешки не дразнят никого, не за тях иде реч, нормално е.


  13. Senior Member Аватара на Zetle
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    992
    #11

    Всяко добро за зло...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">чл. 5. Използвайте кирилица! Все пак сме в България. <font color="orange">Но не пишете термините на кирилица, това е висша форма на ламерия !</font id="orange">



    <div align="right">оргинално мнение на Malone</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Е ако може т'ва да стане задължително, форума ще стане N:1!

    И ако се спазва де!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    48
    #12

    Всяко добро за зло...

    добре аз също мисля че трябва да пишем

    ама наистина не трябжа да се дразним ако някои не

    го умеят .аз да ви кажа то не всеки е способен да издържи

    на напрежението [:D]

    ако така мислите всички защо никовете са ви на

    чужд език?

    те нямат ли си превод ве господа?[xx(]

  16. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #13

    Всяко добро за зло...

    Ами като не умее да бега обратно в първи клас.

    В този форум се събираме интелектуалци и си придаваме европейски вид. Неграмотниците в dir.bg.



    Nick-а е прякор и всеки ще си го изписва както иска.

    В противен случай ти трябваше да използваш nick примерно <font color="beige">Васил от Сусурлево, Бургаско</font id="beige">

    Участниците във форума четат мненията, не nick-овете. Така че, интересувайки се от мнението, почти не ми дреме как е изписан nick-a на участника.


  17. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #14

    Всяко добро за зло...

    Хм... Хм... Хм...

    Това за българската филология, ама съвсем не съм съгласен с него.

    Преди няколко години за около 6 месеца поработих в няколко печатни компютърни издания. Не е чак толкова сложно да се научиш да пишеш правилно. За справка - имаше коректори които ти оправят правописните грешки, има и програмки за целта като примерно FlexWord. Въпроса в повечето случаи не е толкова в правописанието колкото в овратителния стил на изговор и писане който навлиза в езика ни напоследък.

    Колкото до писането на термините на кирилица имам няколко мисли по въпроса:

    1. Завършил съм химия - няма нищо общо нито с компютрите, нито с филилогията, обаче... Всички термини се пишат на кирилица. Както в българската така и в руската литература. И никой не се притеснява да напише "ректификационна" колона на кирилица.

    2. Има си превод ан повечето термини. Проблема е че звучат малко непривично на повечето хора.

    3. Във всичката руска литература която съм чел до момента нито веднъж не съм срещал думи като "gateway", "default". На тяхно място седят "шлюз", "по умолчанию" Има над какво да се замисли човек.

    //off

    Задачка с повишена трудност (който знае да си трае)

    Как бихте превели "разгон камня" "резать болванку" "винт"

    //off

    4. В противотежест на казаното до сега ще кажа че настоящата терминология плътно е заседнала в езика ни. Не бих исказал мнение дали това е добро или лошо, но според мен загрозява езика - т.е. думитеси идват но някак си все още не могат да станат част от езика. Поради тази причина писането на термини на кирилица се смята за lamerия. Ако директно тълкуваме правилата последната дума от последното изречение трябва да се пише точно по този наичин.

    5. Но, в повечето случаи директния превод на термините е нещо ужасно защото:

    Стартиреме прозорците

    Пускаме междумрежовия изследовател

    Четем си електронната поща с Далечния поглед на дребномеките

    Да не продължавам с цитатите.



    От една страна все още няма установена терминология и заради това всички термини се заимстват от английския език.

    От друга, обаче... Говорим на български, нали.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    569
    #15

    Всяко добро за зло...

    С ума сошел бля! А кто сюда болгарский понимает?[][]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Всяко нещо има край
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 09-05-13, 01:31
  2. Nippon ASW H18B4/HSA - изпуфтява при всяко включване?!
    От St-prim във форум Климатици NEO, ELITE, Crown, Nippon, Sang
    Отговори: 3
    Последно: 24-03-10, 11:19
  3. AMD позволи овърклок отделно на всяко ядро
    От DoRa във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 06-12-07, 10:15
  4. Срещу 120 млн.лв. от държавата всяко българче ще има лаптоп
    От Black Adder във форум Коментирай новина
    Отговори: 8
    Последно: 02-11-06, 14:52
  5. При всяко инсталиране на XP сменям видеокартата?
    От MetalMilitia във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 27-11-03, 22:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе