Срещу 120 млн.лв. от държавата всяко българче ще има лаптоп
По предварителна информация, бюджетът на Държавната агенция по информационни технологии за 2007 г. ще е колкото предвиденото за нея в държавния бюджет за тази година, което според председателя на агенцията ще е недостатъчно.
Агенцията има за т. г. бюжет в размер на около
25 млн. лв., а за догодина се нуждае
най-малко от около 12 млн. лв
само за доизграждане на мрежата и поне още 2 млн. лв. допълнително за довършване на програмата по информационното общество, съобщи Вачков и изрази надежда да бъдат намерени нужните пари.
Към него бе отправено предложение да прокара идеята държавата да отдели
120 млн. лв за снабдяване на
всички деца в страната с лаптопи, чието производство е възложено на голям производител в Тайван и чиито продажби през 2007 г. ще стават само по правителствени поръчки, заради ниската цена - по 100 долара за бройка.
Идеята за такова справяне с
дигиталната пропаст в България излезе от Прософт по време на кръглата маса в рамките на Икономическия форум за Югоизточна Европа, посветена на информационните и комуникационни технологии.
Ако държавта поеме половината от стойността за вноса на лаптопите, а другата половина - родителите, за да се избегнат препродажбите и разбира се, при положение, че се развие и инфрастрктурата за достъп до интернет, проблемът с дигиталната пропаст е решен, смята Юлиян Генов, изпълнителен директор на Прософт България.
Диалогът по въпроса ще бъде пренесен между Агенцията по информационни технологии и финансовото министерство.
По мнението на Пламен Вачков трябва да се изполва възможността за внос по правителствени заявки през 2007, а в по-далечна перспектива да се произвеждат такива лаптопи от български фирми за задоволяване на фирмите и населението.
Само 6% от хората в България разполагат с РС вкъщи, а повече от половината от българите нямат достъп до интернет, бе посочено по време на форума.
По малко от 30% от малките предприятия у нас използват възможностите на високите технологии, показва изследване на ЕСТАТ, направено през октомври по поръчка на ТЕЛЕЛИНК сред 400 компании в 10 града.
Близо 30% от фирмите с персонал до 50 души не разполагат с компютри, а тези, които имат компютри не ги имползват пълноценно - само в 64% от компютеризираните фирми се използва Интернет, показва още изследването.
Недостигът на финансов ресурс обяснява ниската склонност към поемане на риск и усвояване на нови технологии в дребния бизнес.
Малък е делът на фирмите, ползващи архивиране на информация и системи за защита.
Като цяло дребният бизнес не разбира и не познава добре същността на услугите за управление и архивиране на информацията, сочи изследването на ЕСТАТ.