Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By naughty hacker

Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    86
    #1

    Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Отдавна ми се ще да управлявам климатик Дайкин FTX71GV / RX71GV преработен на термопомпа въздух-вода през интернет http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=28205. Чрез такъв контрол, бих могъл да задавам температура, режим, включвам/изключвам термопомпата, да задавам режим на вентилатора. Какво би ми донесло това? Ами пълен контрол и оптимизация на отоплителната система. Термопомпата ще се пуска само при нужда (в стендбай ми гори 140вата), зададената температура ще следва предварително установен седмичен график, температурата ще се понижава нощем и засилва сутрин, както и ще се съобразява с външната температура и отоплителните нужди на къщата. С една дума - ефективност.

    От начало използвах косвен метод, тоест чрез манипулация на показанията на въздушния термистор от микроконтролер свързан с интернет. Резултатът е добър и мога да контролирам температура на флуида в горна и долна граници (хистерезис), но остана необходимостта от промяна на режима (отопление/охлаждане), включване/изключване, смяна режима на вентилатора от икономичен към форсиран.

    Като алтернатива, купих едно оригинално дистанционно и го разглобих, на местата на копчетата сложих един UTP кабел, който с микроконтролера емулира натискането им. Недостатъците на този метод са, че контролера не знае какво подава като команда - тоест само натиска копчета без да знае какво всъщност задава. Решението е да се ресетва дистанционното преди всяка команда и за де докарва до желаното състояние със серия от команди.. изобщо не е елегантно, да не говорим че не е и сигурно.

    Затова като единствено правилно решение остана контролера да генерира сам инфрачервените кодове като дистанционно. След едноседмична главоблъсканица, успях да разкодирам кода на инфрачервено дистанционно и успешно да подавам желаните команди. Кода е със защита и универсалните дистанционни не могат да го прихванат.

    Контролера може да управлява климатика в ръчен режим чрез уеб интерфейс през Интернет (от телефон, лаптоп) или през сериен порт/USB (от компютър).
    Имам идея да се задава седмичен график през уеб интерфейс с възможност за задаване на режим. В момента графика съм го забил в програмата директно.
    За сега интерфейса изглежда така:



    Естествено, мога да разширя и с кодове за други марки климатици стига да имам достатъчно време за губене в разкодиране на протоколи на дистанционни
    ccankov73 одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #2

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Браво свършил си голяма работа и доказа, че има още мозъци които са останали в България.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    86
    #3

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    смях, днес ми попадна тази статия (реклама)

    Под мотото "Винаги контролирай, независимо къде си" Daikin Европа съобщава за пускането на ново онлайн управление. Това управление е приложимо с широка гама от сплит системите на Daikin, и ви позволява да контролирате термопомпената си система от всякъде чрез лаптоп, таблет или смартфон с достъп до интернет или чрез жично дистанционно управление.


    Забравяте да изключите климатика преди да излезете от дома си или ще закъснеете, и искате да предотвратите ненужно затопляне или преохлаждане. Което в миналото щеше да означава изразходвана напразно енергия, сега вече не е проблем. С новото онлайн управление от Daikin, вие винаги контролирате нещата. Можете да използвате лаптоп, таблет или смартфон за достъп до вашата климатична система чрез интернет. Грешките на климатичната система също могат да бъдат засечени от разстояние, позволявайки бърз отговор на проблемите.

    Няма значение къде се намирате.
    Контролът върху вашия климатик Daikin е възможен от всякъде, където има достъп до интернет. Просто въведете URL или стартирайте приложенията поддържани от устройството и така вие ще имате достъп до основните функции на климатика. Независимо дали ще го използвате за климатика във вашето жилище или за климатизацията на верига от магазини, онлайн управлението Daikin ви дава спокойствието,че имате пълен контрол над системата.

    Онлайн управлението на Daikin е съвместимо с определени сплит системи като Daikin Emura или Nexura, също така и други стенни, подови и канални системи от сплит гамата на марката. Устройството ще е на пазара от началото на 2012.
    Явно и от Дайкин са се усетили за нуждата от такива джаджи. Цената обаче сигурно ще е... Дайкинска

  5. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #4

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    по финските сайтове имаше гсм управления за дайкин - сори нямам запазен линк.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    86
    #5

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    добавих и 10 седмични таймера


  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    60
    #6

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Онлайн контролер на Daikin - 480 лв с ДДС, може да му добавиш и WiFi конектор за още 108 лв. Вървят с много от климите на Daikin.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    86
    #7

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Цитат Първоначално публикувано от jorkata74
    Онлайн контролер на Daikin - 480 лв с ДДС, може да му добавиш и WiFi конектор за още 108 лв. Вървят с много от климите на Daikin.
    ухаа, на мен ми излезе към 50-тина лева всичко. WIFI конентор се слага за 60лв

  10. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #8

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    сега си мисля - джаджата може да е златна за хората с клими втора употреба без оригинални дистанционни, където не могат да пуснат плазми и вентилации. само ще трябва да намерят времмено дистанционно за да сканират кодовете ...
    а това със седмичният таймер ще ми свърши работа дори и на мен - така се дразня че FTX няма такъв.
    ардуино имам трябва да разгледам какво друго трябва.
    още повече че четох че си решил проблема с дефростите.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    86
    #9

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    сега си мисля - джаджата може да е златна за хората с клими втора употреба без оригинални дистанционни, където не могат да пуснат плазми и вентилации. само ще трябва да намерят времмено дистанционно за да сканират кодовете ...
    а това със седмичният таймер ще ми свърши работа дори и на мен - така се дразня че FTX няма такъв.
    ардуино имам трябва да разгледам какво друго трябва.
    още повече че четох че си решил проблема с дефростите.
    това със записването на инфрачервен поток и възпроизеждането му с телефон можеш и сам да си направиш на цена около левче. ето ти как: http://www.instructables.com/id/DIY-...ne-iPod/#step1



  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    60
    #10

    Re:Управление на климатик Дайкин през Интернет или сериен порт(USB)

    Цитат Първоначално публикувано от naughty hacker
    ухаа, на мен ми излезе към 50-тина лева всичко. WIFI конентор се слага за 60лв
    Дай малко инфо и на нас. И на мен не ми се дават много парички

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Управление през сматфон / GSM дистанционно
    От sinergy във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 23
    Последно: 30-12-13, 21:40
  2. Емулация на сериен порт върхи IRDA
    От orpamarosa във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 17-12-04, 20:29
  3. трафик през порт 2869
    От Raid във форум Windows
    Отговори: 16
    Последно: 24-09-03, 10:13
  4. Принтер със сериен порт!!!
    От b_sokolov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 24-10-01, 22:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе