Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25
Like Tree16Одобрявам

Помощ при избор на климатик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    24
    #1

    Помощ при избор на климатик

    Здравейте,

    Съвсем нов съм във форума и ми трябва съвет. Възнамерявам да закупя климатик като основно ще се отоплява 16 м2/45 м3 стая. Стаята е с две външни стени (север и запад), без изолация, с ПВЦ дограма като обаче има два големи двойни прозореца и през тях има доволно загуби. В допълнение през коридора имам баня + още една стая, която не смятам да отоплявам отделно. Бюджета ми е 2000 до 2200/2300 лв. като основно съм се ориентирал към 18-ка на Дайкин Комфорт серията (FTX50G). Имам обаче няколко въпроса:

    1. Може би 18-ка е леко голям, но ме притеснява работата при -20 и по-ниски температури и очаквам по-големият да се справя по-добре и съответно да хаби по-малко ток през големите студове. За сметка на това обаче 18-ката има по-висока минимална мощност и най-вероятно ще гори повече когато отвън е -5/-10. Все пак мен ме интересува и комфорта и не искам да стоя на студено ако навън падне до под -20. Въпросът ми е дали 18-ка наистина е по-доброто решение при положение, че ще имам загуби и още коридор и втора стая или да се ориентирам към по-нисък?

    2. Алтернативни предложения за същият бюджет като ме интересува основно работа при -20, енергийна ефективност и може би екстри.

    Предварително благодаря!

    ПП В момента живея под наем и не мога да правя изолация и големи подобрения. Климатика от друга страна си остава за мен понеже ще го купувам със собствени средства.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Daikin FTX50, в случая не е добро решение. Това е голяма машина с висок минимум /1,7кВт/ и няма да работи добре в такава малка стая, за икономичност и дума да не става - особено когато няма големи студове. По добрия вариант, според мен, по реда в който аз бих избирал е:
    1. Toshiba RAS13SKVP2-E/RAS13SAVP2-E SUPER DAISEIKAI6
    2. Fujitsu
    ASYG12LTCA/AOYG12LTC
    3. Panasonic
    CS-QE12NKE/CU-QE12NKE ETHEREA 2012
    VeleV.Klima, smqnab и mirandi харесват това.

  4. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #3

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Daikin FTX50, в случая не е добро решение. Това е голяма машина с висок минимум /1,7кВт/ и няма да работи добре в такава малка стая, за икономичност и дума да не става - особено когато няма големи студове. По добрия вариант, според мен, по реда в който аз бих избирал е:
    1. Toshiba RAS13SKVP2-E/RAS13SAVP2-E SUPER DAISEIKAI6
    2. Fujitsu
    ASYG12LTCA/AOYG12LTC
    3. Panasonic
    CS-QE12NKE/CU-QE12NKE ETHEREA 2012
    Ако мислиш да топлиш целото жилище с една машина погледни и тези :
    1. Fujitsu AWYZ 14LB NOCRIA
    2.HITACHI RAK 50 PPA/ RAC 50 WPA - NEW 2013
    3.PanasonicCS/CU-E15NKE-3
    но аз лично бих заложил на две машини 9+9 или 12+7 в зависимост от кубатурата
    Този пост е редактиран от mirandi; 01-12-13 в 17:13.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    24
    #4

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Благодаря за бързите отговори.

    От предложените модели май клоня към двете Fujitsu-та и по-скоро Нокриата, но по-късно вечерта ще се поровя допълнително.

    Като цяло е невъзможно да отоплявам целият апартамент, най-малкото заради разположението на стаите и въздушният поток. Обаче вратите ще са отворени навсякъде и целта ми е да няма прекалено големи разлики между основната стая и другите помещения. За съжаление ще имам загуби от прозорците, и коридора където е и входната врата (стара, не е блиндирана). Поради тази причина аз предпочитам да е нещо малко по-голямо, но да знам че ще стоя на топло. Миналата година един приятел направи грешката да си вземе 14-ка като му я бяха сметнали точно като за стаята, която ще отоплява и видя доста зор в студовете и после си купува втори климатик (18-ка). Това ме притеснява и най-много за ASYG12LT-а и дали ще се справи при такива условия. От друга страна Нокрията е 14-ка, но пък е в максималната граница на бюджета ми. Някой може ли да сподели как се държат Панасониците (CU-QE12NKE и CU-QE15NKE) при под -15? По-късно ще търся някакви таблици за тях и консумирана/отдавана мощност, но ако някой има наблюдения, моля да каже.

  6. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,766
    #5

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    QE12NKE се води нордик версия. Така, че не се притеснявай, ще работят добре. Другия важен фактор - със скрул компресори са.
    dodo_pv и mirandi харесват това.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    707
    #6

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от sinergy Виж публикацията
    Като цяло е невъзможно да отоплявам целият апартамент, най-малкото заради разположението на стаите и въздушният поток. Обаче вратите ще са отворени навсякъде и целта ми е да няма прекалено големи разлики между основната стая и другите помещения.
    Ако 5-6 градуса те устройват

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Русе
    Мнения
    121
    #7

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    QE12NKE се води нордик версия. Така, че не се притеснявай, ще работят добре. Другия важен фактор - със скрул компресори са.
    Грешиш колега.Скрол е на NE-12MKE.На този модел е ротационен-имах спор с клиент и е проверено в панасоник.
    dodo_pv одобрява това.

  10. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,766
    #8

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от vlado1976 Виж публикацията
    Грешиш колега
    да, грешката е моя

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    24
    #9

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    @tweeg Да, около 5 градуса разлика ме устройва, просто идеята е да не е студено в другите помещения.

    Като цяло се бях ориентирал към AWYZ14LB Nocria, но сега забелязах нещо странно. На някои сайтове тази Nocria се води с работна температура на отопление до -20. На други сайтове обаче се води -15 градуса. Проверих и в чужди сайтове - примерно официален в UK (или поне изглежда официален) и Fujitsu Global. Същото е и за други подобни климатици - примерно ASYG12LTCA на места го пишат -15, а на други -20 (има и други примери с Fujitsu). Предполагам, че навсякъде всеки си пише каквото си иска, но все пак ако може да ме ориентирате какво точно да гледам?

  12. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #10

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Не е така. Просто тия от Фуджицу всеки ден сглобяват изделия с подръчни материали и нямат вече стандарт.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    58
    #11

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Нокрията в момента е може би най добрата оферта.Ако ти влиза в бюджета си я купи няма да съжаляваш....

    Относно външната температура това са трикове минус 15 или 20 е много смешно.
    Смешно е защото всички климатици ще работят на минус 20 градуса/ако не ги изключваш когато ходиш на работа разбира се/,въпроса е колко ще му падне COP'a.......и колко от обявените киловати ще са налице!Там е трикът,просто скъпите климатици затова са скъпи защото запазват запас от киловати много по добре от ниския клас...

    Пример с една лека кола би бил следния,купувайки кола с 100к.с. през лятото си возиш семейството с багажа и не се притесняваш да изпревариш дори при байр,обаче през зимата нещата стават много зле и колата ти вече няма 100к.с. ,а само 60к.с. тогава става интересното......

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #12

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    На моята кола, през зимата, конските й сили стават 150. Сигурно радиатора и е много голям....
    mirandi одобрява това.

  16. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,766
    #13

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от sinbad0 Виж публикацията
    Пример с една лека кола би бил следния,купувайки кола с 100к.с. през лятото си возиш семейството с багажа и не се притесняваш да изпревариш дори при байр,обаче през зимата нещата стават много зле и колата ти вече няма 100к.с. ,а само 60к.с. тогава става интересното......
    Тези приказки са за автомобилен форум...Тук място нямат. Друг е въроса, че са невярни.
    mirandi и rosen77 харесват това.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    707
    #14

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    Цитат Първоначално публикувано от sinergy Виж публикацията
    Като цяло се бях ориентирал към AWYZ14LB Nocria
    6kW номинал при 7 градуса в 16 м2 ???????
    Както сам написа, разположението ти е такова, че няма как да се отопляват всички стаи. За чий тогава вземаш толкова мощна машина?
    Ако все пак си решил да отопляваш целия апартамент само да ти кажа, че тези kW освен да ги "произведе" климатика, някой трябва и да ги "закара" до стаите.
    А това ако изобщо стане се получава с вентилатор на макс. Ама тогава ще вземеш да се оплакваш от шум и течение.

    Така че, вземи си някой климатик с номинал 4kW и не се занимавай с глупости.
    tony34al и mirandi харесват това.

  18. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #15

    Отговор: Помощ при избор на климатик

    то всеки климатик работи на -20 ,ама не всеки топли .. конкретните Фуджицута ще топлят на -20 ,единствено дефростите доста се сгъстяват ,някъде на 1 час ( поне моя така прави )
    MadHead и mirandi харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ за избор на климатик
    От bogi25 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 37
    Последно: 01-07-14, 23:03
  2. Помощ при избор на климатик
    От sashomasho във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 33
    Последно: 04-05-11, 19:17
  3. Помощ за избор на климатик
    От sarti във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 41
    Последно: 31-01-11, 22:32
  4. Помощ за избор на климатик
    От Sunny във форум Климатици Haier
    Отговори: 5
    Последно: 04-08-07, 17:10
  5. Помощ при избор на климатик
    От nero във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 19-11-05, 17:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе