Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Спиране на климатика през нощта - да или не?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #1

    Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Навсякъде се повтаря че климатика през зимата не трябва да се спира защото при ниски температури след това може да има проблем с тръгването (и евентуална повреда в компресора). Брат ми има Самсунг и въпреки че мнението за тях не е добро си го спира нощно време и след това го пуска през деня (след кратко "размразяване" както той казва) започва да си топли - тази зима ще му е трета. Та въпроса ми е - ако не броим по високата консумация на ток от тази он-офф процедура какви са реално "рисковете" за климатика. Защото на мен не ми е комфортно да спя вечер на климатик. Ако действително има проблем - то при какви темеператури е той - до колкото знам 12 ЛДЦ (това от подписа ми) има допълнително подгряване на компресора дори при изключен климатик така че нещо не мога да си обясня в какво точно се състои технически проблема с "тръгването" при ниски температури?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #2

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не

    Точно Фуджицу имаха проблеми с такова тръгване, така че не ти препоръчвам да го спираш при температури под 0°. А това през зимата нощем си е почти закономерност. Какво не ти е комфортно? 12LDC е доста тих климатик, пускай му quiet ако искаш, но да работи.

  4. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #3

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не

    deian
    Да! Имаше 1-2 оплаквания. Ела да видиш 12LDC как отлепя на -28гр.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #4

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не

    шума не ми е толкова проблемен - на quiet действително почти не се чува и е доста тих - проблема е в "духането" - като достигне темппературата и изключи отоплението продължава да върти вътрешния вентилатор (до колкото знам е нормално това) и точно в тази слаба струя хладен въздух е проблема - усещам я (по точно жената я усеща защото тя е от по-ветровитата страна). Мръднах настрани леглото и сега "като че ли е по-добре" но още е рано да се каже - това което ме интересува е до какви температури мога да го спирам - до +4, +5 градуса външна не се очаква да има проблем с тръгването нали? т.е. сега Октомври го дават сравнително топъл месец и сутрин темепратурата е около +7 градуса почти всеки ден - при това положение мога да то спирам нали? В какво точно се изразява "проблема" при Фуджитсу - не иска да тръгне, не тръгва "оптимално", чупи се? Някой има ли конкретни наблюдения на проблем?

  6. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    4
    #5

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не

    Клега и аз имам същия климатик,та въпроса ми е сигурен ли си че има подгряване на компресора,и ако може за малко обяснение от твоя страна,кво е що е?Благодаря предварително!

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #6

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Напълно сигурно е, че има подгряване и ето тук нагледно потвърждене:
    https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg408399

    Друг е въпроса дали тези 30W ще стигнат за пълното подгряване при много ниски темпераури.
    П.С: Като махнем статичната консумация на електрониката, всъщност за същинското подгряване на компресора се падат около 20W реално.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    34
    #7

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Каква е логиката че като се изключва климатика вечер при много ниски температури сутринта ще изгори компресора?Досега не съм чул на някоя кола да и изгори стартера сутрин при палене от ниските температури.И съм забелязал че повечето магазини си изключват климите вечер.Ако е до маслото то си вземете качествено такова и ще видите че става съвсем леко по гъсто ито доста под нулата

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #8

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Цитат Първоначално публикувано от luboivanoff
    Ако е до маслото то си вземете качествено такова и ще видите че става съвсем леко по гъсто ито доста под нулата
    Колега, какво "качествено масло" би препоръчал, като специалист? Че на моя му навъртях вече 20 хиляди. Май и свещите е време да му сменям...

  11. pas
    pas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    138
    #9

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Цитат Първоначално публикувано от luboivanoff
    Каква е логиката че като се изключва климатика вечер при много ниски температури сутринта ще изгори компресора?Досега не съм чул на някоя кола да и изгори стартера сутрин при палене от ниските температури.И съм забелязал че повечето магазини си изключват климите вечер.Ако е до маслото то си вземете качествено такова и ще видите че става съвсем леко по гъсто ито доста под нулата
    а каква е логиката да се изключва през ноща . за икономия или да си игре човек по-често с дистанционното, че то от скука като не мъкнеш дърва и въглища какво да се прави щракай там и това е. пък като изтинат мебелите и стените в стаята то. слнчо ще го сгрее малко през деня и пак отначало. поне аз не съм съгласен с това.под 0* аз не спирам даже и конвенционалния та какво остава за инвертора.

  12. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #10

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Да бе, за икономия! https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg376741

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #11

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    въпроса ми беше - ако се изключи "икономията" в решението дали да си изключа климатика през нощта или не - какви други съображения има за да не го спирам. Защото на мен не ми е комфортно да спя на климатик. Предпочитам да платя по голяма сметка за ток но да спя без да ми работи климатика - какво обаче се случва със самия него от техническа гледна точка при това спиране и изтиване през нощта?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #12

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    какво обаче се случва със самия него от техническа гледна точка при това спиране и изтиване през нощта?
    Маслото в картера си променя вискозитета. С понижаване на температурата, се превръща в мазут, а после в петмез. Ако климатика е сносен, то той ще има защита от висок стартов ток. В този случай, просто няма да успееш да го пуснеш, докато температурата не се покачи над определена стойност. Можеш да си помогнеш с пистолет за горещ въздух, ако това се случи инциденто, но не върви да си монтираш газов котлон под компресора...

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    80
    #13

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Ако мога и аз да допълня въпроса:
    хора, как си проветрявате тогава помещенията. Примерно вечер преди лягане е полезно да се проветри стаята за около 15 мин, независимо колко студено е навън. През това време какво правите с климатика.
    Спирате го? - от on off
    Или си го оставят да работи?
    Че моят като е до прозореца, като го отворя, ми той ще се побърка, термодатчика като усети тоя хлад и ще почне да бичи на мах. ??
    И това трябва поне 2-3 пъти на ден да се прави.

  17. pas
    pas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    138
    #14

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    мисля че по добре да се побърка датчика за момент отколкото изобщо да не тръгне, а и колкото и да е студ и да го спреш за 15-20 мин. то маслото няма да истине веднага.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #15

    Re:Спиране на климатика през нощта - да или не?

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Маслото в картера си променя вискозитета. С понижаване на температурата, се превръща в мазут, а после в петмез. Ако климатика е сносен, то той ще има защита от висок стартов ток. В този случай, просто няма да успееш да го пуснеш, докато температурата не се покачи над определена стойност. Можеш да си помогнеш с пистолет за горещ въздух, ако това се случи инциденто, но не върви да си монтираш газов котлон под компресора...
    Мерси за технически отговор - тук обаче идва въпроса - ако основният проблем е гъстотата на маслото то за всички климатици (работещи с едни и същи масла - а предполагам че 99% са с едно и също след като са с еднакав фреон) има някакво правило - "под температура Х има проблем с тръгването заради гъстотата на маслото" - каква е тази температура Х и защо за някои климатици се говори че под +10 не трябва да се спират, за други било около 0-та а при 3-ти видиш ли няма проблеми и при -28 градуса. Каква е тази "митична" температура която е проблема нза ЛДЦ?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Автоматично включване на климатика след спиране на тока
    От bright във форум Други марки климатици
    Отговори: 18
    Последно: 19-01-14, 13:59
  2. Пускане и спиране на климатика през зимата
    От yzo03 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 72
    Последно: 24-02-10, 21:41
  3. Отговори: 6
    Последно: 13-10-09, 15:12
  4. Въпрос за принудително автоматично спиране на климатика при много ниски t°
    От provigo във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 9
    Последно: 22-07-09, 18:42
  5. Работа на климатика през зимата
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 21-09-05, 21:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе