Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Работа на климатика през зимата

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #1

    Работа на климатика през зимата

    Здравейте всички!
    искам да поставя въпроса за работата на климатика през зимата и по-конкретно - трябва ли да НЕ СЕ ИЗКЛЮЧВА ПРЕЗ ЗИМАТА и защо?
    Някой казват че за да не замръзне , но при положение че през деня когато ме няма в къщи съм го направил на мин.температура т.е 16 градуса а температурата в стаята ми не пада под 18 каква е разликата дали съм го изключил или не? Той така или иначе няма да включи.


  2.  
     
  3. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #2

    Re: климатика през зимата

    Никой ли не може да даде някакво разумно обяснение?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #3

    Re: климатика през зимата

    Отговорът не е кратък, а и има подробно тема от вече 50 страници. Но с две думи:
    Това "през зимата" е относително. На доста климатици в инструкциите пише, "....при температури под -5 градуса не изключвайте прибора....". Това е не заради икономия на ел.енергия, а заради проблеми при развъртане на компресора при отрицателни температури- разбирай проблеми в смазването.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #4

    Re: климатика през зимата

    И още малко...
    Повечето конвенционални климатици не следва да работят при температури под -5C
    Инверторите намаляват оборотите, но не изключват съвсем - ето я ползата от "неизключването"...
    Определени, да ги наречем `нискотемпературни` модели имат допълнително подгряване на ...картера на маслото, ако мога така да го нарека

    Ако добре съм разбрал твоя случай - ако не го изключваш и при ниски температури не му сработи някоя защита - все пак е по-добре /или по-малко зле/ да се включи след 10минутна почивка, отколкото след 8 часова - докато те няма - маслото не би трябвало да е слязло съвсем...
    И накрая - ако при -10 навън - поддържаш +18 вътре - си късметлия, но наистина за климатика е все едно дали си го спрял за 8 часа или е чакал в stand-by същите 8 часа да си дойдеш и да повишиш изискванията си към него!

    Използваните масла са с различни, но до голяма степен подобни характеристики, а логиката казва, че при ниски температури вискозитета намалява и триенето се увеличава -> по-голяма амортизация на компресора...

    Оставам сега на по-сведущите да дообяснят и/или ме опровергаят

  6. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #5

    Re: климатика през зимата

    ОК. значи ако съм разбрал правилно е все едно дали климатика ще е изкючен или ще е на мин. температура при положение че не включва /т.е температурата в стаята не е спаднала до необходимата за да включи климатика/.И тогава излиза че това което го говорят в магазините да не се изключва през зимата е пълна глупост , що се отнасъа до конвенционалните климатици.А за това че някой имат подгряване на картера ми даже и 1 месец да не е работил климатика и да е студено вън то при включването му ще се подгрее маслото в картера и не би трябвало да има проблеми.

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #6

    Re: климатика през зимата

    Мисля това, което съм написал - почакай за мнение и от някой по-сведущ, все пак - да не те заблудя!
    Лично аз съм СИЛНО учуден от твоя случай - -10 навън, +18 вътре...
    Има разлика от конвенционален до конвенционален климатик - например размразяването на външното тяло може да става с датчик или по програма на време и тогава може да се включва, независимо дали вътре има нужда от него, а и кой знае още какво може да са програмирали като допълнителна защита на компресора.
    В твоя случай и с някой ала-китайски - мисля, че няма да има разлика, но не си споменал/а каква е клима-та...

  8.  
     
  9. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #7

    Re: климатика през зимата

    Климатика е ЕТА -12-ка конвенционален с подгряване на картера на компресора и не виждам нищо чудно в това при външна температура -10 в стаята да е топло......през най-студените дни когато навън беше -15 -17 вътре си подържаше 20-22 при настроени 25.Зададох въпроса защото не открих никакава разлика с и без изключване.Пък и ЕТА си е чешка марка правена в Китай най-вероятно ,но щом се продава и в Чехия където се предполага че зимата е по-студена значи тук работи ОК.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: климатика през зимата

    Ами щом казваш, че не виждаш - вероятно няма разлика!
    При 30 градуса разлика си мисля, че имаш скрит източник на топлина вътре - може би съседите...
    Това с картера е добре - а ти как го разбра?

  11. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #9

    Re: климатика през зимата

    По-добре не го влючвай при такива температури въобще.Сам казваш температурата без него 18гр. а с него 22.
    Явно ползата ти от него при тия температури е повече от съмнителна.
    Една духалка в случая би свършила повече работа.Така ще си спестиш износването на климатика.
    Както и в другата тема писах при температури по-ниски от -10 климатика работи неефективно.Особено конвенционалните климатици

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #10

    Re: климатика през зимата

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    ...Както и в другата тема писах при температури по-ниски от -10 климатика работи неефективно.Особено конвенционалните климатици
    Дай някакви числа - думата "неефективно" ми звучи неясно (субективно). Аз намерих числа, но никой не ще да ги анализира ( дори спец като TAZ ).

  13. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #11

    Re: климатика през зимата

    Какво има да се анализира тук.Температурата на изпарение Р22 при 3.5 бара е около -12
    Какво да транспортира и откъде да го вземе

  14.  
     
  15. dmt
    dmt е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    65
    #12

    Re: климатика през зимата

    Може би е добре, котгато се търси климатик за отопление и даден продавач направи "оферта" за такъв, хубаво би било клиентът да се позаинтересува в нет-а за въпросния климатик, а именно става ли за отопление. При отрицателни температури и висока влажност за климатикът не е достатъчно да може да работи на "обърнат" цикъл и "да стане" термопомпа, това са екстремни условия и се изисква качество на компонентите, новия фреон и др. екстри... Според мен, конвенционален климатик и с фреона р22 нестава за отопление.
    Това климатика-термопомпа /тип въздух-въздух/ да функционира при ниски отрицателни температури е все още борба на големите производители с непрекъснати технически подобрения.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    42
    #13

    Re: климатика през зимата

    Цитат Първоначално публикувано от dmt
    Може би е добре, котгато се търси климатик за отопление и даден продавач направи "оферта" за такъв, хубаво би било клиентът да се позаинтересува в нет-а за въпросния климатик, а именно става ли за отопление. При отрицателни температури и висока влажност за климатикът не е достатъчно да може да работи на "обърнат" цикъл и "да стане" термопомпа, това са екстремни условия и се изисква качество на компонентите, новия фреон и др. екстри... Според мен, конвенционален климатик и с фреона р22 нестава за отопление.
    Това климатика-термопомпа /тип въздух-въздух/ да функционира при ниски отрицателни температури е все още борба на големите производители с непрекъснати технически подобрения.
    При висока влажност - нищо не става, каквото и да е
    висока влажност има около +1 до -2, -3 градуса около морето...
    какъвто и да е фреона и климатика, питата се обледява...
    а интересно ми е как до сега, с Р22 сме се топлили...

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Re: климатика през зимата

    Цитат Първоначално публикувано от IKKbg
    При висока влажност - нищо не става, каквото и да е
    висока влажност има около +1 до -2, -3 градуса около морето...
    какъвто и да е фреона и климатика, питата се обледява...
    а интересно ми е как до сега, с Р22 сме се топлили...
    Mного ми е чудно .Офиса е на 500м от Варненското езеро и би трябвало да има много висока влажност нали?? А "Емерсон" 24 ка си бачка и топли.Работеше и през студовете през февруари / обаче падне ли тенпературата под + 8 градуса не го спирам/. Действително спираше да се размрази на около 50 минути.Но поддържаше добра температура .Преди да го сложа в офиса беше студ с връхни дрехи,шапка и ръкавици темепратурата малко по висока от навън. А с климатика си стоиш по блузка или сако и не подскачаш на място от студ. Писал съм преди кубатурата и вида на стените.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    42
    #15

    Re: климатика през зимата

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Mного ми е чудно .Офиса е на 500м от Варненското езеро и би трябвало да има много висока влажност нали?? А "Емерсон" 24 ка си бачка и топли.Работеше и през студовете през февруари / обаче падне ли тенпературата под + 8 градуса не го спирам/. Действително спираше да се размрази на около 50 минути.Но поддържаше добра температура .Преди да го сложа в офиса беше студ с връхни дрехи,шапка и ръкавици темепратурата малко по висока от навън. А с климатика си стоиш по блузка или сако и не подскачаш на място от студ. Писал съм преди кубатурата и вида на стените.
    нали и аз това казвам)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. На колко градуса държите климатика Зимата ? :)
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 55
    Последно: 14-11-14, 19:02
  2. Panasonik през зимата
    От stivy88 във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 8
    Последно: 26-01-12, 12:21
  3. Ако заминавате за 15-20 дни през зимата спирате ли климатика?
    От iridiumsub във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 26
    Последно: 14-12-11, 12:40
  4. Sanyo SAP-256VD - работа през зимата?
    От djany_111 във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 2
    Последно: 30-08-10, 08:56
  5. Пускане и спиране на климатика през зимата
    От yzo03 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 72
    Последно: 24-02-10, 21:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе