Резултати от 1 до 11 от общо 11
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By Alexi
  • 1 Post By lightman

09 LDC - шум от външното тяло

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    7
    #1

    09 LDC - шум от външното тяло

    Здравейте Колеги,

    Преди време бях писал за шума от вътрешното тяло на пет годишния ми General 09 LDC. С помощта на колеги със същия проблем стигнахме и до решението му - смяна на китайските лагери на мотора.
    Сега "филмът" се повтаря, само че с външното тяло. От известно време забелязах, че е станало много шумно, като шумът се изразява в едно механично "бръмчене", което е доста дразнещо, особено в нощните часове. Вчера свалих горния капак и няколко пъти пусках и спирах климатика, като наблюдавах перката. Опасявах се, че проблемът може да е в компресора, но шумът се появяваше с първите и заглъхваше с последните обороти на перката. Предполагам, че двигателят е подобен на този на вътрешното тяло и проблемът е отново в лагерите, най-вероятно ниско качествени китайски. Поне достъпът до него е доста по-лесен, отколкото при вътрешното тяло. Не видях само дали лесно може да се откачи от кабелите. Някой сменял ли е лагери на този двигател и трудно ли става това?


    Благодаря

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #2

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    пишеш така "китайски лагери" сякаш климатика е японски и се учудваш

  4. Гастарбайтер Аватара на aruba_man
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    1,686
    #3

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    5 години е добре, много марки са така. Все нещо почва да трака, шурти и т.н. Единствените, които бачкат като часовник и мълчат като гроб им викат "Мерцедеса на климатиците".

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    7
    #4

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Може и да ми се струва, че шумът идва от електромотора, а всъщност компресорът да е станал по-шумен. Все пак ми се ще да рискувам и да отворя електромотора на перката. Никой ли не знае какви са лагерите му? Моторът на вътрешното тяло е с пластмасов корпус и задният лагер излезе трудно, счупи се парче от корпуса и се наложи да го лепя. Дали и тук съществува такъв риск?

  6. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #5

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    преди да експериментираш имай предвид че тия малки китайски моторчета са по около 300 лв
    mirandi одобрява това.

  7. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #6

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от lightman Виж публикацията
    задният лагер излезе трудно, счупи се парче от корпуса
    Това се е случило, защото не знаеш как се извършва цялата процедура... Адаша ти го е казал много добре!

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    7
    #7

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Значи, съмненията ми се оказаха основателни. Вчера отворих външното тяло. На ръка завъртях вентилатора и шума от лагерите на мотора беше налице. Свалих перката и гумения предпазител на от оста. Предният капак на мотора е метален и излезе почти на ръка. Под него се вижда предния лагер, който се оказа същият като на вътрешния мотор - 608Z (китайски б.клук). Движи се на ръка по оста, а самата ос (ротора) като я дърпам леко излиза около 1,5 см навън, но като че ли е закачена на пружина и се връща обратно назад. Може би има магнитно поле, което я привлича в определено положение, но не съм сигурен и не посмях да я извадя напред. Смятам да отворя и задния капак, който в този случай е метален (за разлика от мотора на вътрешното тяло) и тогава ще видя как да демонтирам лагерите.IMAG00522.jpgIMAG00566.jpgIMAG00577.jpg

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #8

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    то 608z е модела на лагера ,вече какво производство е е отделен въпрос на конкретните мотори на Панасоник е NMB - сравнително известен и читав производител но просто нещо в дизайна на моторчетата е сбъркано .. и FAG да сложиш изкарват малко

  11. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #9

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Извади оста без да се притесняваш. Не е нужно да махаш задната метална капачка.

  12. Novice
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    7
    #10

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    Извади оста без да се притесняваш. Не е нужно да махаш задната метална капачка.
    Благодаря за съвета. Така и направих. Междувременно разгледах няколко клипчета за подобни мотори в ютуб и се уверих, че нищо не задържа ротора, само магнитното поле. Лагерите излязоха сравнително лесно. Ромолящ бе отново задният лагер. Този път монтирах 2 бр. тимкен за по 5 лева. Сега се наслаждавам на тихото "мъркане" на компресора. Други шумове няма. Звукът е същия, както преди 5 години, когато го купих или поне така ми се струва. Голямо е удовлетворението когато крайният резултат е такъв. А ми минаваше и мисълта, че компресорът е станал по-шумен, поради естественото си износване...

    Досега не съм викал техник за профилактика, имам предвид замерване на количеството на фреона или налягане в системата (каквото там се проверява, почистването сам си го правя). Изходящия въздух от вътрешното тяло ми се струва, че е достатъчно топъл (не съм го мерил с термометър обаче). След като си работи добре смятам да не го разбутвам. Или може би не съм прав? Може да работи с намален капацитет (кпд)... Какво ще кажете?
    rosen77 одобрява това.

  13. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #11

    Отговор: 09 LDC - шум от външното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от lightman Виж публикацията
    След като си работи добре смятам да не го разбутвам.
    Ако има нужда от презареждане-сам ще ти каже Ние няма какво повече да ти кажем.
    Радвай се на климатичето още два пъти по 5 гозини, защото такива машинки вече не правят:rolleyes:

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Външното тяло на FTXS 25 .
    От dimon във форум Климатици Daikin
    Отговори: 0
    Последно: 02-09-13, 17:03
  2. Измиване на външното тяло!
    От krapeto във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 0
    Последно: 03-04-12, 13:25
  3. Удря ток от външното тяло
    От doberman във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 13
    Последно: 03-11-11, 11:18
  4. конденз от външното тяло
    От branko във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 05-09-11, 17:18
  5. Нео 24-ка - външното тяло замръзва ?
    От velkov във форум Климатици NEO, ELITE, Crown, Nippon, Sang
    Отговори: 23
    Последно: 23-01-11, 20:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе