Това е един служещ дълги години климатик на моите родители, след един скорошен летен ремонт (2018 г.), когато имаше проблеми с охлаждането му бе добавен малко фреон (R22) и продължи да работи нормално. Сега в началото на застудяването му бе променен режима и в отопление се наблюдава, че отоплява, но не на пълния си капацитет, при което компресора изключва (периодично, предполагам сработва т.нар. защита, защото при този климатик при достигане на температурата в режим отопление вътрешното тяло се изключва, а сега продължава да обдухва при условие, че компресора се е изключил, след напълно охлаждане на въздушния поток компресора отново се включва).
Причината според мен е (без да съм специалист, а след запознаване с подобни състояния във форума), че температурата на течната фаза (която ако не се лъжа се движи по по-тънката медна тръба излизаща от външното тяло, чиито вентил е над вентила на голямата тръба) е по-ниска от температурата на газообразната фаза (да уточня измерването на тази температура е чисто субективно посредством допир до крановете) или температурата на големия вентил и тръба (тази с по-голям диаметър) не позволява допир (твърде е висока е), докато на малкия вентил и тръба е напълно приемлива.
Бих желал да попитам:
1. Дали това се дължи на евентуално препълване на системата с фреон или причината е друга?
Напълно сме наясно, че ще трябва да го види отново специалист, но въпроса е да се насочи неговото внимание за възможните проблеми и техните причини.