Разскрежаване при Midea CSU-12HHAA
в търсене на решението
Сервизната документация на модела е много бедна от към всякакъв вид конкретни данни за разлика от другите модели излизащи под марката Midea. Затова преди да насочим вниманието си конкретно към този модел, нека да видим каква е програмата за разскрежаване на Midea MSG-12HR.
Режим разскрежаване при Midea MSG-12HR.
Разскрежаването ще започне когато едно от двете условия по-долу е изпълнено. Тези условия са независими едно от друго.
1. Компресорът работи непрекъснато 40 и повече минути.
2. Когато разликата в температурите между изпарителя и температурата в стаята е по-малка от посочената в таблицата. Тук се взема в предвид на каква степен е работил вентилатора.
1a. Ако от времето на последното разскрежаване и започване на нормална работа в режим отопление, външният вентилатор се е наложило да бъде изключван от програмата при работещ компресор, поради достигане на високо налягане на изпарителя, към времето за преминаване в разскрежаване се добавят 90 минути.
Време на разскрежаване
Ако условие (2) бъде достигнато преди условие (1) това се счита за силно замръзване и времето за разскрежаване е 10 минути. Ако условие (2) бъде изпълнено след условие (1) времето на разскрежаване е 6 минути.
При събитие 1а времето на разскрежаване е 10 минути.
При три последователни разскрежавания с продължителност 6 минути, четвъртото ще бъде с продължителност 10 минути.
Прекратяване на разскрежаването
Ако някое от двете условия по-долу са изпълнени разскрежаването се прекратява и климатикът се връща в режим отопление. Двете условия са независими едно от друго.
1. Времето за разскрежаване от 6 или 10 минути е изтекло.
2. Токът на компресора при разскрежаване е достигнал зададената в програмата стойност, която при този модел е 5,5 A. Токът при всички видове компресори на Midea e различен.
Знаейки вече програмата която се ползва при почти всички климатици от тази марка да се върнем към Midea CSU-12HHAA.
Както съм споменавал повечето техници мислят че климатикът излиза фабрично недозареден и с доливане на фреон нещата се оправят. Последните наблюдения от практиката показват че дори и на климатика да е добавен допълнително фреон той продължава да замръзва.
Знаейки вече програмата на MSG можем да поразсъждаваме защо се получава така. За момента последната версия която ще се опитам да защитя е че климатикът не е с по-малко фреон а с повече от колкото трябва.
Моделът CSU-12HHAA, за разлика от другите модели на Midea по спецификация е даден че е зареден с фреон за 7 метра тръбен път, при другите модели е за 5 метра.
Как влияе повечето фреон в случая при тази програма на разскрежаване.
Включване на разскрежаване:
- При повече фреон климатикът никога няма да може да изпълни условие 2 за започване на разскрежаване при което времето за разскрежаване е 10 минути. Тъй като фреонът е повече, температурата на вътрешната пита винаги ще е голяма, защото компресорът ще вдига по-високо налягане а от там и температура и няма да може да бъде изпълнено условието за малка температурна разлика между температурата на изпарителя и стайната температура. Тук имаме допълнително утежняващо обстоятелство и то е малкият размер на вътрешният топлообменник, най малкият от всички 12-ки на Midea.
- Климатикът винаги ще включва на разскрежаване при условие 1 което беше по точно определено време. Разскрежаването при това условие е 6 минути.
Спиране на разскрежаването:
- Тъй като фреонът е повече компресорът след започване на разскрежаването бързо вдига налягането във външният топлообменник от там и температурата. Тъй като налягането започва бързо да се увеличава компресорът започва да се натоварва и програмата изключва разскрежаването поради достигане на тока на компресора който се следи. Възможно е да са минали само 2 минути от включването на разскрежаване а програмата да го е прекъснала заради достигане на едно от условията за спиране и това е токът на компресора.
Това прекъсване на цикъла може да се наблюдава само при леко заскрежен климатик, при първите разскрежавания след като е изчистен от всякаква натрупана скреж. При следващите разскрежавания с натрупана скреж налягането е ниско и времето за разскрежаване което вече е 6 или 10 минути е недостатъчно. Веднъж натрупа ли много скреж, разскрежаването не върши никаква работа.
Ето така се получава един цикъл от работа на климатика, 40 минути в режим отопление който се редува с разскрежаване към 2 минути (при леко заскрежена пита и само в началото). Затова и някой техници твърдят и най вероятно е така, че проблемът е изчезнал когато са заредили климатика с електронен кантар по табелката на външното тяло. Те си мислят че фреонът е по-малко и затова заледява. Но причината си е обяснена в сервизната документация, в програмата на разскрежаване. Трябва само да се прочете и поразсъждава.
Условие 2 за старт на разскрежаването е много важно за да не натрупва климатика лед. То би осигурило включване на разскрежаване на по-малко от 40 минути, като при това времето ще е с продължителност 10 минути. Но за да не се прекъсне процесът по достигнат ток на компресора, фреонът трябва да е малко по-малко от написаният на климатика.
За да се разбере дали случаят е такъв при всеки конкретен климатик, трябва да се засече по часовник работата на машината на отопление и продължителността на разскрежаване. Ако не спира за разскрежаване на по-малко от 40 минути а пък външната пита е цялата в лед, значи не може да изпълни условие 2. Ако разскрежаването продължава по-малко от 6 или 10 минути (при леко заскрежена пита), значи цикълът се прекъсва по ток на компресора.
Ако например климатика има пропуск и фреонът му е по-малко от колкото трябва разскрежаването ще става по условие 2 на по-малко от 40 минути с продължителност 10 минути.