И на кой му трябва в днешно време електроуред, дето да работи 20 години?Първоначално публикувано от badr
И на кой му трябва в днешно време електроуред, дето да работи 20 години?Първоначално публикувано от badr
И ти си прав.Първоначално публикувано от Kasap
Ами като се изръся няколко бона за климатик, съвсем логично е да очаквам живота му да не е само докато мине гаранцията, а да се изплати и ОТ ТАМ НАСЕТНЕ да ми носи печалба. В противен случай си е чиста набутвация.Първоначално публикувано от Kasap
Мога да се съглася с теб при едно условие.... когато цената на въпросните климатици стане такава , като на бързооборотна стока
??Първоначално публикувано от Pat
Е че тя си е такава само дето доходите ни са още по бързо .... изчезващи
Имам предвид цената на кило сирене или шише уиски....Първоначално публикувано от cooler
Зачетох се в тая тема и гледам "Затова основното правило при климатиците е:
МОЩЕН КОМПРЕСОР > ГОЛЯМО КОЛИЧЕСТВО ФРЕОН > ГОЛЕМИ ТОПЛООБМЕННИЦИ = КАЧЕСТВЕН ИКОНОМИЧЕН И ЕФЕКТИВЕН КЛИМАТИК
Качествен климатик 12 - ка означава :
- тегло външно тяло минимум 36-38 кг.
- тегло на вътрешно тяло около 10 кг.
- мощност на компресора минимум 1,2kw (около 1kw може да е при инверторите) "
А ако е реално десетка и вътрешното тяло тежи 14кг а в вънщното 41кг и има кило и половина фреон дали ще топли ?
Темата по скоро трябва да е за некоректните търговци ( измамници ) , които продават 7 -ца за 12-14-ка ... Един човек няма да си купи 7-ца за 25 кв ако някои не му я предложи . А относно мидеа имам тук над главата една 18-ка на 10 години дето топли вярно ... ама на каква цена .
Ама за какви пари си я купил. Нещата имат две страни: Първоначално даваш много и после плащаш малко или първоначално даваш малко, а после плащаш повечко.
Инверторните и обикновени климатици 12-ки трябва да имат максимална консумация на отопление най-малко към 1,2 kW за да бива климатика от към мощност. Но това е минималният долен праг, под който не трябва да се пада. За такъв климатик от към мощност се казва "бива", не че е нещо кой знае какво, но става.
Засега по-добро от моделите високия клас за японския пазар не съм видял- мицубиши(хеви и илектрик), тошиба, фуджицу/фуджи илектрик/дженерал, панасоник, една част от шарповете.
Най-важното е гъвкавия и мощен компресор -нисък минимум, висок максимум и номинал установен малко под средното аритметично от двете(максимум и минум в режим отопление)- такива има фуджицу, тошиба, панасоник и някои от моделите на шарповете.Така обикновенно вечер след 17'00 часа когато се прибират хората у дома високия максимум може да компенсира експресното достигнане на желаната температура в рамките на 15 до 40 минути и след това постепенно климатика да слезне по консумация и топлоотдаване под номинал. Когато имаш климатик който достига до 10-11.7кв топлоотдаване в режим отопление и може да падне до 0.9кв топлоотдаване, а в номинал е 5 киловата при консумация 1 киловат, според мен едва ли има по-добро решение за отопление на жилищно помещение от 30-35 квадрата.