Панасониците веят доста силно, за да изкарат добър коефициент на преобразуване. Моторът е мощен, на 3-та и 4-та степен превърта около един тон въздух на час. Турбината също е бая голяма, според мен лагерчетата идват малки за такива натоварвания, затова не издържат много.
Фабрично трябва да ги правят с по-големи лагери, за да издържат натоварването.
Jack ,всички марки и модели , са с един размер лагери. Съмнявам се ,да не са изчислени, все пак лагерите са консуматив!
Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Да, но другите са с наполовина по-слаби мотори, с по-малки турбини и не веят толкова силно. Зимата ако климатика работи нон-стоп 24/7 сметни колко тона на месец минават през това лагерче.
Наистина са консуматив тия лагерчета, поне са евтини и струват стотинки. Само разглобяването е играчка.
Аз не бих ги определил като консуматив.Когато моторчето е оразмерено добре и с качествени лагери изкарва колкото целия климатик.
Този пост е редактиран от avenger; 23-05-16 в 20:02.
Алекси, всички се опитват, да направят качествени моторчета! Някои успяват, други не. Лагери има в почти всяка домакинска техника, нормално е да се износват, също така е нормално и да се сменят! Статистически погледнато, най-много лагери съм сменял на Panasonic.
Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Метален е корпуса на мотора и лагерите не са изолирани от него. Затова се скапват. Иска леко модване, с две графитни четки, за да се реши частично проблема.
Исках да кажа, че при Панасоник лагерите на мотора са консуматив. Старият климатик за 7 години - никакви проблеми с шумове от турбина или лагери. По-интересно е колко издържа пластмасовата втулка от лявата страна, преди да се износи и да се разтрака .
Моя стана на 2 години и се чудя дали да го разглобя и да гресирам втулката профилактично.
Гресирай, ако ти се занимава. Скоро разглобява Corona от 94 година, нямаше луфт във втулката.
Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
То до сега на японски климатик износена втулка не съм видял и ми е трудно да го проумея това. Интересно ми е на европейките как ги правят, че страдат от такава детска болест.
Иначе за гресирането и аз съм "за".
Зависи и как е използван климатика. Ако е пускан само лятото или през преходните сезони, ще изкара много. В Япония, каквито са им малки жилищата, няма смисъл от силен вентилатор. Там сигурно през 90% от времето турбината се върти на минимални обороти и можеби затова не се износват втулките на японските.
Този пост е редактиран от Jack Krauser; 23-05-16 в 21:42.
Причината за пробема с лагерите отдавна е ясна:
Въпросът е, кои лагери са най-издържливи в тези условия.
При мен български лагери с пластмасов сепаратор изкараха 5 години интензивна работа през зимата, нооо... имат едно неприятно "бучене" при развъртане и ниски обороти на тубината. Искам да ги сменя с нещо друго. Както споменах в началото на темата, пробвах и керамични, но се оказа че са много шумни.
Имало някакви 608EMQV3, които били с повишено качество и специално за електромотори.
Някой знае ли нещо за тях?
При по-големите лагери има изолирани, които минимизират въздействието на вихровите токове характерни за честотното регулиране. Не зная дали има лагери 608 izol.
Това е първото, което ми излиза при търсене:
Онлайн магазин за лагери, каталог с лагери, лагери цени.
Аз бих си взел някакви по-евтини, стига да не са менте. Не виждам смисъл да се набиват пари в скъпи лагери, които така или иначе пак ще се износят.