Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 55
Like Tree23Одобрявам

Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #16

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Цитат Първоначално публикувано от nako-bako Виж публикацията
    Мисля, че кардинално се бъркат понятия. Загадката, която съм поставил в началото, не се решава с мощността на компресорите. Дори не е нужно да се обяснява технически защо. Просто ще ви кажа, че от чисто практическа гледна точка, нито една марка няма да си позволи да сложи във върхов модел нещо по-различно от върхова технология. Що се отнася до дълговечност, ами вижте какви климатици има на нашия пазар. Тошиби на 10 години /YDR, LDR и т.н./, Саньо, Национал, които имат космически КОП, всякакви компресори, и продължават да си работя без проблемно.
    Само едно пояснение ще кажа - мощността на компресора само може да подобри КОП и живота на машината. Мощността на компресора се свързва с работата, която той извършва - повече сила - повече работа. Коефициентъг на трансформиране се увеличава чрез ускоряване и оптимизиране на преноса на енергия, като се използват по-големи обменници, или по-качествени, или подобряване на ЕТРВ, електронно управление, турбини, хладилен агент и разбира се компресори. С две думи слаб компресор сам по себе си не води до повишаване на полезното действие.
    Космически висок COP не съществува - просто преди време японците са изчислявали този коефициент по различен начин, и затова цифрите са по-високи. Мисля, че вече имаше такава тема във форума, и там беше отдавна обяснено. Когато японците започнаха да изчисляват COP по стандартния начин за новите си модели се вижда, че ефективността на техните климатици не се различава от всички останали.
    Затова не се лъжете, че японските клими от преди време са нещо особено - само изчисляването на COP при тях е различно затова стойностите са по-високи.

    Какво казва гугъл относно повишаването на СОР над стандартните стойности - постига се чрез:

    (1) Сваляне на температурата на кондензация до около 30 градуса. (Вътрешните топлообменници да не се нагряват повече от 30-35 градуса. По-студени топлообменници - по-висок COP)

    (2) Повишаване на налягането на течния фреон, чрез допълнителна помпа.

    (3) Вкарване на специални добавки във фреона.

    Ясно е, че при домашните климатици нито едно от тези неща няма как да бъде направено.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #17

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    .. Когато японците започнаха да изчисляват COP по стандартния начин за новите си модели се вижда, че ефективността на техните климатици не се различава от всички останали.
    Затова не се лъжете, че японските клими от преди време са нещо особено - само изчисляването на COP при тях е различно затова стойностите са по-високи.
    Това откъде го измисли?! Няма различен медод за изчисляване на КОП, един е. Консумация/енергоотдаване - това е всичко.

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    ето извода от файла - търсят евтини алтернативи на вече доказани неща.
    "Low cost technology required without degrading COP"

    във файла има много интересни неща как са се развивали нещата през годините.

    http://www.energy.iis.u-tokyo.ac.jp/...4shikazono.pdf

    ако намерите други интересни файлове дайте линкове.
    Хубав линк. От него се вижда, че се търсят варианти да се повишава КОП, без странични щети. Да се ПОВИШАВА КОП!!!
    Този пост е редактиран от nako-bako; 04-11-12 в 14:35.

  4. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #18

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    да и това е стар файл. трябва да видиш какво се случва с енергетиката им в момента, до преди 4-5 г. изобщо не са имали и идея да спират АЕЦ-овете... сега обаче рисърча скача с 10-15 години напред в насоки които не са и очаквали.
    чакам нови фреони - нипон ако не се лъжа вече имат линия за пропанови клими.
    чакам клими с соларни топлообменици. това също го има и дори се предлага в бг. просто никоя голяма марка не го е предлагала. това да кажеш че няма смисъл от подобно нещо е като да кажеш че слънцето няма смисъл да грее.
    чакам и фотоволтаични клими - ЛГ имаше показан модел.

    след заметресението в япония, спирането на аец-овете там и в германия, последния циклон в щатите - ВСИЧКО СЕ ПРОМЕНЯ.
    Когато природата ти удари шамар, бързо ти идва акъла колко зависим от мрежата и е толкова лесно да се отделиш от нея.
    просто до сега наводнения и земетресения се случваха в индонезия.
    сега е при платежоспособни клиенти.
    ще има отворена нова пазарна ниша просто защото човек иска да е потготвен.


    и леко полеко да се заям с колегата джак К : как по друг начин смятат копа японците? аз го смятам както нашия на европейските модели - все колкото са го написали излиза.
    дай пример с една машина на която не са и написали правилно копа.
    Този пост е редактиран от estqwerty; 04-11-12 в 17:39.
    mirandi одобрява това.

  5. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,774
    #19

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    преди време японците са изчислявали този коефициент по различен начин, и затова цифрите са по-високи
    Това което си написал е пълна простотия....

  6. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #20

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    няма смисъл да се спори за някои неща просто.
    има неща в които всеки човек вярва и е непоклатим в мнението си.
    всеки има право

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #21

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Мисля, че преди време имаше тема в този форум, че японците са правили измерванията на COP-а при различна дължина на тръбния път и при различни външни условия. Затова отчетения коефициент бил по-висок. Ама може и да греша - това ми се въртеше като спомен. Не твърдя, че съм прав.

    А относно тоя COP, не мога да разбера какво толкова се палите. За мене е абсолютно безсмислен показател. Стойността му зависи повече от външните условия, отколкото от самия климатик. Тоя коефициент може да се променя произволно, защото зависи много повече от фактори като външна температура, влажност, атмосферно налягане, слънчево греене, плътност на въздуха, температура на вътрешния топлообменник.
    Кой може да гарантира, че при измерването всички тези условия ще бъдат еднакви навсякъде?

    Който иска може да прочете повече за http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump

    В таблицата на втория и третия ред, може да видите какъв е COP-а при нула и -20 градуса, и как намалява при различна температура на вътрешния топлообменник. Колкото е по-висок COP-а, толкова е по-ниска температурата на вътрешния топлообменник. Затова при подови климатици коефициента е по-висок от стенните.
    Това обяснява, защо като застанеш пред някоя евтина конвенционалка с коп 3,6 струята е толкова гореща, че ще ти опърли вратът от жега, а някой прехвален японски инвертор с коп 5 духа само леко топъл въздух.
    Каква е ползата от този COP тогава? Аз предпочитам климатик, който не е икономичен, но топли здраво, вместо климатик който е свръх икономичен, с космически коп 5, обаче едвам прави мизерни 45 градуса. За какво ми е тогава тази икономия, като не върши никаква работа.

    Досега не съм чул, някой като тръгне да си купува кола да я избира по това какъв е разхода и. Или някой като тръгне да си купува нов процесор, да си го избира по съотношението производителност/разход на ток.
    splitservice одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    999
    #22

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Jack Krauser Много си зле престани да ръсиш глупости. За теб само духалка вади над 70 градуса.
    Забрави да споменеш и фазата на луната тя също е много важна за КОПа.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #23

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Да не се нахвърляме върху човека. Вижда се, че е нов, но пък има желание. И това не го казвам дори и със сянка на ирония.
    Джак, форумът е огромен. Има толкова много информация и дискусии, че статийката, която си дал изглежда като буквар, сравнен с научен труд на Айнщайн. Трябва да отделиш повече време да се запознаеш с наличната информация тук и тогава ще си по-наясно. Има съфорумци, които са прекарали по половин година от живота си в присъствие в дискусиите, така че... просто продължавай да четеш, ако тази материя ти е интересна.
    Само едно пояснение ще ти кажа - КОП се определя при строго специфични условия, в които се отчитат външна Т, вътрешна, влажност на въздух и пр. Т.е. обективизирано е максимално всичко, като тези специфики в измерването са залегнали в сертифиати и споразумения, признати и възприети в цял свят. Сега ти си наред да ги намериш, изчетеш и осмислиш.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #24

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Досега не съм чул, някой като тръгне да си купува кола да я избира по това какъв е разхода и.
    Ти колело ли караш или Ферари?:rolleyes: Масовият клиент, точно по това избира.

  12. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #25

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    nako-bako е прав не трябва да се нахвърляме на човека.

    JK : процесора ми е intel SU3500 - LINK ultra low volttage core solo - приятно ми е да се запознаем. и добре дошъл в форума.

    това че не усещаш гореща струя не значи че няма да поддържа зададените градуси. 1 btu си е 1 btu , 1 ват си е 1 ват. има значение колко енергия ти трябва за да получиш този 1 ват.

    п.с Сериозно се оглеждам за някой приус околу 10-тина бона.

  13. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #26

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    ... Като цяло COP-a се дава при температура от +7 градуса, което за нашия регион е почти безмислено. Точно за това от нова година, ще се дава SCOP, което е годишна консумация. А енегрийния клас ще се дава за три региона. Топъл, Умерен и Студен. Тогава ще има смисъл.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #27

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Заглеждам се и по други японски мари, като Тошиба н.пр. Ми то същата работа - нисък КОП, особено на машините до 5 кВ номинал. Новият 281EDR е с номинал 3.6 кВ и яде 720 в. КОП 5 ! !! Ужас! Какво става, не знам. Та това е по-малко от някои евро модели.

  16. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #28

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Тенденция е при всички япончета.Старите серии ТОШИБА стигага КОП над 6, последние години КОП спада, но APF расте.Не знам каква е причината.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #29

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Със сигурност трябва да се помисли по въпроса и точно това е идеята на темата ми. Защо? И панасоник и Тошиба са ужасно скъпи и в момента и даже стават все по-скъпи. Т.е. би трябвало вложените материали/ средства да са на ниво. От което може да се очаква повишаване или поне запазване на качество и показатели. АПФ расте, но аз не виждам противоречие и двата фактора да растат.

  18. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #30

    Отговор: Какво се случва с СОР при новите модели на Панасоник?

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Хубавите и качествени климатици с мощни компресори имат ниски COP. Висок COP се получава, когато сложат някой немощен, слаб и орязан компресор на голям топлообменник с повече фреон. И съответно софтуерно го "принуждават" да върши повече работа, за да постигнат по-висока ефективност и да изцедят голям коефициент. Което от своя страна води до силно съкращаване на живота на компресора, поради термично претоварване, или окъсяване на намотките от прегаряне на изолацията. На такива климатици много често им дефектират компресорите след няколко години. Такъв пример са инверторите на lg - при -7 градуса им дават COP около 4,0 което си е доста висок коефициент, обаче руските форуми са пълни с
    оплаквания за окъсили компресори. Съответно производителите са окей с тази ситуация, защото за тях търговийката си върви още повече.

    Примерно, един климатик 18-ка с COP 3.6 ще вкара поне три пъти повече количество топлина при равни условия, от друг климатик 9-ка с COP 4.2.
    Колкото по-голям е капацитета на даден климатик, толкова той е по-ефективен, а COP му е нисък.
    Няма смисъл да се обръща внимание на този показател - колкото по-висок е COP-a, толкова по-слаб е компресора. Защо при колите и компютрите, всеки търси да си купи най-мощния двигател/процесор, а каква е логиката при климатиците да се купуват само най-слабите компресори?
    За мен е безмислено да се гледа този показател - има много по-важни неща от него.

    Виж ако сравняваме инверторен климатик с конвенционален, тогава коефициента COP наистина има значение. При инверторите чрез EEV-то се постига по-висок коефициент при по-ниски температури и съответно по-висока ефективност.

    Разгеле! Най-после някой да го обясни това нещо.

    И за мен COP няма никакво значение.

    Само за конвенционалките - има и такива с EEV.
    Този пост е редактиран от babati; 02-02-14 в 13:56.
    dodo_pv одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Новите инверторни модели на Midea
    От valen1 във форум Климатици Midea
    Отговори: 1203
    Последно: 08-06-23, 09:16
  2. Новите модели на мидея!
    От TIMBERLAKE във форум Климатици Midea
    Отговори: 7
    Последно: 25-04-12, 16:26
  3. Новите конвенционални модели на МЕ
    От edi1 във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 8
    Последно: 16-01-11, 19:58
  4. PHILIPS 2009 LCD TV (Новите модели) - Мнения, коментари
    От ПешоТанка във форум Philips телевизори
    Отговори: 141
    Последно: 28-08-09, 13:56
  5. С какви матрици са новите модели
    От sbalbb във форум Телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 11-06-09, 12:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе