Midea MSG-12HRDN1, MSC-12HRDN1, MSH-12HRDN1 и MSV1-12HRDN1
Напоследък в форума започнаха да се изказват положителни мнения за новите инвертори на Midea, особено за модела MSG-12HRDN1, затова реших че е време да се събере малко информация за да видим дали наистина е така. Първото, което установих е, че инвертор с такова означение на Midea официално не съществува. За него няма информация нито в каталозите на Midea нито в интернет с изключение на Българските магазини, които го продават. Извода до който стигнах разучавайки въпроса е че външното тяло на този модел е на DC инвертора на Midea а вътрешното тяло е взето от конвенционалния модел MSG-12HR. И така се е родил модела MSG-12HRDN1, съществуващ само в България.
Нашите търговци са решили да заложат на вече наложилия се и познат на пазара модел под името MSG-12HR, ползвайки вътрешното му тяло. Този модел през годините е успял да си направи пътека, затова и търговците са решили да не си губят времето да отъпкват нова.
Това е вътрешното тяло на MSG-12HRDN1, взето от MSG-12HR.
Такива комбинации на различни тела се правят и при други марки климатици, като при тях официално е посочено кое тяло с кое може да се комбинира. При Midea няма информация да се позволява различно комбиниране. Тази направена комбинация на вътрешни и външни тела не е необичайна или притеснителна при климатиците, стига да не се влошават параметрите на работа.
Никъде в Българските сайтове, където се предлага модела не се среща подробна информация като: отдавана мощност (минимална-номинална-максимална), консумирана мощност (минимална-номинална-максимална), данни за шум, дебит на въздуха или каквото и да е. Ако някъде този модел го има монтиран, снимайте табелката с информация на външното тяло, за да видим показателите.
Причината да липсва конкретна информация за модела е много проста. За този модел не могат да се дадат никакви данни, а дори и да има някакви то те няма да отговарят на реалните, защото този модел официално не съществува и съответно никой не е правил замервания или изследвания върху работата на несъществуващ модел.
Интерес представлява да разберем начина на работа при другите три инвертора, които реално съществуват и за тях има проведени тестове при ниски температури и икономичност, също е даден начина им на изпълнение в хладилната си част. Външното тяло на MSG-12HRDN1 е същото.
Първото нещо което ще направим е да проверим в каталога на Midea, вътрешното тяло на MSG-12HR, като размери дали не е по-малко от телата на другите три официално съществуващи инвертора.
Вътрешно тяло на MSG-12HR (WxHxD) – 750x250x188
Вътрешно тяло на MSC-12HRDN1 (WxHxD) – 790x265x195
Вътрешно тяло на MSH-12HRDN1 (WxHxD) – 815x280x215
Вътрешно тяло на MSV1-12HRDN1 (WxHxD) – 845x286x165
Колкото един топлообменник е по-голям, толкова е по-голямо количеството на отдавана и приемана топлина и съответно по-икономична системата. В случая тялото е по-малко това означава, че написаните от търговците: отдавана мощност, консумирана мощност и икономичност няма да са верни. Съответно консумацията ще е по-голяма, а отдаваната мощност и икономичността по-малки.
Гледайки търговския каталог на Midea, данните които показват в таблиците за отдавана мощност и консумация при трите модела MSC-12HRDN1, MSH-12HRDN1 и MSV1-12HRDN1 се различават несъществено. Гледайки обаче сервизната документация на моделите MSC-12HRDN1 и MSH-12HRDN1, отдаваните и консумирани мощности са 100% еднакви. Това означава, че е използвано едно и също външно тяло и компресор. От друга страна, не може да имаме различни по размери вътрешни тела, което означава различни по площ топлообменници, а да няма промяна в данните от замерванията.
Най-вероятно са правени замервания само при един от тези модели и в сервизната документация данните са ги дали еднакви за всички. В каталога може да са дали теоретичната разлика, без реално да са замервали.
Започва вече да се очертава констатацията, че външните тела на трите DC инвертора на Midea: MSC-12HRDN1, MSH-12HRDN1 и MSV1-12HRDN1, представляват само един, единствен модел. Схемата е такава: Взема се единственото външно тяло на DC инвертор, който Midea имат и се комбинира с някое от вътрешните тела на конвенционалните им модели. Имайте предвид и друго, това са евтини климатици, ако има различни производствени линии за различните модели, това оскъпява производството.
Данните за модела MSG-12HRDN1 ще са близки но малко по-слаби от тези на другите три модела.
Първото нещо, което проверявам при един инверторен климатик е това дали има ЕТРВ /електро-термо-регулиращ-вентил/. Той регулира температурата на изпарение независимо на какви обороти работи компресора. При всички качествени климатици се ползва. Позволява на климатика да регулира температурата в помещението прецизно и да е ефективен при ниски външни температури. Той е една от причините за голямата икономичност при скъпите и качествени климатици.
И при двата модела инвертори на Midea MSH-12HRDN1 и MSC-12HRDN1 той липсва. Изпълнени са с капилярни тръбички, както е при конвенционалните климатици. Другия инвертор на Midea MSG-12HRI, с променливо токов мотор е изпълнен по същия начин и по официална информация от производителя, климатика работи до -7 градуса Целзий. Затова и останах много учуден че въпреки същото изпълнение тези модели вече ги дават официално да работят при външни температури до -15 градуса.
По този начин изглежда хладилната част при скъпите и качествени климатици.
Друго, което ми направи силно впечатление е консумираната мощност при промяна на външната температура. Тестовите изпитания при климатиците на режим отопление се правят при +7 градуса външна температура и 20 градуса вътрешна, резултатите се посочват в съответните каталози на различните марки. За разлика от всички други марки климатици, независимо дали са конвенционални или инверторни, консумацията намалява със спадането на външната температура, а при тези модели е на обратно.
Обърнете внимание на пулсирането при консумираната мощност. Такова нещо до сега не бях виждал. Обикновено при повишаване на външните температури, независимо дали един климатик работи на режим отопление или охлаждане консумацията плавно се повишава, а при спадане на температурите спада, отново плавно. Причината в случая е, че за регулиране изпарението на фреона се ползват оборотите на компресора, а не ЕТРВ.
При инвертора Midea MSG-12HRI, консумацията спада плавно заедно с външната температура. Очевидно при разглежданите модели са ползвали различен подход при създаването на опростен модел инвертор, работещ при външни температури до -15 градуса.
Как е възможно евтин климатик без ЕТРВ, например MSC-12HRDN1, да е клас А и при -15 градуса да губи само 30% от отдаваната си мощност, че това дори и при най-скъпите климатици го няма. За пример мога да кажа че Toshiba RAS-B13SKVP-E – около 1100 EUR, при -15 градуса Целзий, губи 60% от отдаваната си мощност.
Тези забелязани от мен на пръв поглед странни неща, ме накараха за момент да се усъмня в знанията си по хладилна и климатична техника.
Анализирайки показателите мисля, че съм разбрал причината климатика да работи по този начин. Ако няма ЕТРВ, което да регулира изпарението на фреона другия начин, чрез който може да се постигне това е чрез инверторен компресор с по-голям дебит от необходимия за съответния размер климатик. Консумацията на тези модели при промяна на външната температура показва, че инженерите на Midea в случая са подходили точно по този начин.
Ползвания в моделите начин за регулиране на изпарението, чрез промяна скоростта /дебита/ на компресора е много груб, водещ до колебания в температурата на изпарение, съответно до колебание температурата на издухвания въздух от вътрешното тяло.
Най-вероятно компресорите, които ползват са роторни, но са правени изследвания върху работата на Scroll компресори, които показват, че ако работят на 20% от максималните си обороти са по-икономични с около 30%. Замерванията при режим отопление, за отдавана мощност, консумация и икономичност се извършват при температура +7 градуса Целзий. При нея компресора имащ по-голям дебит, работи на ниски обороти, топлообменниците отдават необходимата за съответния размер мощност при малка консумация от компресора, по този начин и икономичността на моделите става клас А.
При спадане на външните температури до -15 градуса, компресора на MSC-12HRDN1 се форсира, консумацията му се покачва /от 1,11 kW при +7 градуса/ до 1,92 kW при отдавана мощност 3,11 kW и COP - 1,62. Климатика все още е по-икономичен от друг вид отопление.
Каква е тогава разликата в работата на тези евтини модели и скъпите такива?
Скъпите и качествени климатици с ЕТРВ и големи топлообменници са с по-голям коефициент на икономичност. Високо качество на изработка, качествени материали, надеждни елементи в електрониката, прецизност при поддържане на зададената температура и много др. При тях има и допълнителни функции несвързани пряко с темперирането на помещението а с комфорта на ползване.
Ако взема някой от тези модели, ще ме топли ли при ниски външни температури?
Да, направените замервания от производителя показват, че показателите на моделите са добри, мощността спада само с 30%. Въпреки ниската икономичност при ниски обороти на компресора и известен дискомфорт от променящата се температура на издухвания въздух, ще е финансово по-изгоден вариант за отопление от всеки друг вид.
Ако ще си купувате някой от тези модели, разликата е само във вътрешното тяло, затова е препоръчително да изберете модела с по-голямо като размер вътрешно тяло. Гледайки търговския каталог, моделът с малко по-добри показатели сравнен с другите е MSH-12HRDN1.