Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29

Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    9
    #1

    Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    През 2007г. в нов вътрешен апартамент около 100 кв. /две спални, непреходни, хол с трапезария и кухненски бокс, две бани с тоалетни, вътрешни, изложение севроизток - спални, и югозапад - хол и трапезария, с външна изолация и нова петкамерна ПВЦ дограма/ са монтирани четири нови климатика Панасоник CU E12GKE, оразмерени за отопление на целия апартамент. Сградата не е получи акт 16 до тази година, така че в апартамента е живяно само 1 отоплителен сезон. Климатиците се справяха добре, с няколко забележки - по-висок шум на вътрешните тела - мой пропуск, не съм прегледал характеристиките, дразни само в спалнята. Синята светлина на патрул сензора свети силно вечер /може да се изключи/. Силна вибрация /брум/ на климатика в спалнята при ниски температури - може да се оправи с тампони, доколкото разбрах. Не замръзваха, поддържаха над 20 градуса при отворени врати към коридорите и баните, дори при минус 15-20 градуса. Дотук добре. Клапите за контрол на въздушния поток не могат да се нагласят изцяло надолу или изцяло нагоре - само ръчно може да се премести клапата в желана позиция, която запомня. Размразяват се често, но не замвръзват.
    Сега /август 2010г./ излиза акт 16 и ще се нанасям за постоянно. Въпросът е, че съпругата ми чака дете - края на ноември, което поставя следната дилема - дали да подменя климатика в спалнята с по-нов модел?. Спалянта, в която ще спи бебето е около 18 кв.м., севроизточно изложение, само с една външна стена /къса - около 3 м./, с нова ПВЦ дограма и външна изолоация. Какво търся в новия климатик - 1. възможно най-близко до максималния климатичен комфорт - както аз го разбирам - т.е. възможност за нагласяне на струята така, че да не се усеща от хората в стаята; 2. Безшумност - възможно най-ниски нова на шум на вътреното тяло; 3. Възможност за работа до -20 без промяна в поведение на климатика - топла въздушна струя; 3. Възможно най-добро прочистване на въздуха като филтри - все пак за бебе става въпрос; 4. На последно място - икономичност - но това е най-малко важната за мен характеристика от изброените вече 1,2 и 3.
    Спрял съм се на тези модели - Тошиба Дай Сей Кай 5 RAS-13PKVP-E/RAS-13PAVP или Дайкин FTXR28E/RXR28E Ururu Sarara. Бюджетът няма значение, така че ако се сещате за друг модел или марка, съм отворен за предложения. Въпросът ми е струва ли си подмяната на Панасоника с оглед изброените критерии, и ще усетя ли чувствително подобрение на посочените показатели с новия климатик, което да оправдае инвестицитята. Най-вече с оглед здравето на бебето. . На последно място - и четирите панасоника са с вкопан тръбен път и ремонта е завършен - т.е. мога ли да използвам вкопания тръбен път за нови климатици, с които подменям, или ще се наложи ново къртене? Благодаря предварително, и се извинявам за дългия пост!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #2

    Re:подменя на монтиран климатик с нов - дали си струва

    По принцип, посочените машини са по добри от този модел панасоник. Лошото е, че ако се спреш на урурото, знаеш че освен тръбния път, другите неща няма как да скриеш...Помисли така, че и на теб да ти бъде спокойно и да не се притесняваш за бъдещи главоболия при замяната на климатика.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    67
    #3

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Щом не те притеснява бюджета си вземи това
    http://www.utilitiesbulgaria.com/solea.htm
    Няма такава топлина.аз имам подобен но 2000w френски.Топлината е уникална...

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Това предложение за инфрачервените отоплителни уреди е много добро при положение, че има толкова високи изисквания към отоплителния уред.

    Поглеждайки реално на нещата климатикът си е един развъдник на бактерии и мухъл наред и с другите си недостатъци свързани с комфорта на ползващите го при работа. До тук имаш 4 климатика, а с този, който мислиш сега да купуваш ще станат може би 5.

    Не съм много сигурен дали 4-5 климатика монтирани в един апартамент и ползващи се активно оказват положително влияние върху здравето дори на възрастни хора с изградена имунна система.

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #5

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    При всички положения ТОШИБА-та, без никакво замисляне.На светлинни години е от ПАНАСОНИК, които имаш, по всички показатели.

  7. Novice
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    9
    #6

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Благодаря на всички за отговорите!
    До Александарс - означава ли това, че за тошиба мога да използвам вкопания тръбен път, и в какво са повече монтажните елементи на Уруру-Сарара?
    До Вален 1 - няма да има 5 климатика, все пак съм посочил, че се колебая за замяна на 1 от тях с нов /стария няма да остане в това жилище/.
    До Едит 1 - силно изявление - а нивата на шум на тошиба на вътрешно тяло какви са?
    До Барона 75 - това е интересно предложение - какви са горе долу разхдите на такава система, сравнена с посочените инверторни климатици? Или по-просто колко ти излиза сметката за твоя уред на месец зимата и за какво помещение /бюджета за начална инвестиция не ме притеснява, но бих желал да знам какви са разходите/. От София съм, а фирмата в линка е от Сливен. Тук има ли фирми, предлагащи инфрачервено отопление. Има ли рискове за здравето с това инфрачервено отопление или само плюсове
    Много въпроси, знам, и ви благодаря отново!

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #7

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    desanten, при toshiba можеш да ползваш стария тръбен път. При ururo, освен тръбите и другите необходими материали за работа на климатизатора, има и тръба по която се подава външен въздух. Именно нея няма как да скриеш, защото всичко вече ти е скрито в стените. Разбира се, при тошиба става въпрос за моделите произведени за европейския пазар. Ако се спреш на такава за японския пазар, проблема е същия като при ururo.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #8

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Поглеждайки реално на нещата климатикът си е един развъдник на бактерии и мухъл наред и с другите си недостатъци свързани с комфорта на ползващите го при работа. До тук имаш 4 климатика, а с този, който мислиш сега да купуваш ще станат може би 5.

    Не съм много сигурен дали 4-5 климатика монтирани в един апартамент и ползващи се активно оказват положително влияние върху здравето дори на възрастни хора с изградена имунна система.
    desanten,в написаното от valen1 е важно това което съм удебелил,а не дали са 4 или 5 броя климатиците.Помисли върху това.Още повече,че съпругата ти очаква дете...С други думи казано valen1 те кара да се замислиш,не е ли по-добре да смениш вида на отоплителният уред...

  11. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #9

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Въобще не ми е силно изявлението - ТОШКО няма нищо общо с ПАНАСОНИК.Превъзхожда го многократно и по компресор, и по топлообменници, и по електроника и контрол на температурата, и по шум, и по хардуер, дефрост, и т.н, т.е по всичко.Вътрешното слиза до около 20-22 ДБ, външното просто го забрави, дори на максимални обороти на компресора не се чува.Понеже го имам хеме ДАЙСЕЙКЙ ІІІ, ще ти кажа, че е перфектен през зимата.Моя е стигал работа до -22, без да се озори.Монтиран е в стаята на моя син, ако те притеснява нещо за детето.Като сметнеш това, сложи още 30 процента превъзходство на ДАЙСЕЙКАЙ V.

  12. Novice
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    9
    #10

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    КонанВарварина: да, точно за това се замислих, но въпросът е дали инфрачервеното лъчево отопление е безвредно /особено за бебе/, и какви биха били сметките за 1 уред от 800 вата от посочените италиански модели, при непрекъснато използване за стая от 18 кв.м. от гореописания вид на месец ... В италианския сайт на производителя пише, че консумацията за 8 часа работа е около 1,18 евро за посочената мощност... Т.е. при 24 ползване излиза за месец 180 лв., което е приемливо за мен. Въпросът е дали е наистина е така... В този вариант бих монтирал дори 3 уреда - за всяка стая без втората спалня за гости... 540 лв. на месец за тези уреди не е непоносимо. За климатиците /3 броя постоянно работещи/ плащах около 280 лв. на месец в отоплителен сезон на промишлен ток /общо де, заедно с бойлер, хладилник, фризер, лампи, телевизор и т.н./. Т.е. до 600 лв. на месец в отоплителен сезон мога да "преглътна" в името на здравето и комфорта за целия апартамент.
    До Едит1 - Значи си струва климатика на Тошиба... Притесняваше ме шума, тъй като в някои спецификации пише 27 дб, а на Митсубиши и Дайкин - 21 дб, затова питах... Сега остава въпросът дали да е 1 климатик за 2750 лв. с монтажа /примерно/ или три инфрачервени лъчеви радиатори картини за 4500 лв.... че ме накараха да се замисля за вида отопление. Но това всеки сам си го решава май. Ако не беше за бебе - лесно, но така...

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #11

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    desanten,искам да припомня,че valen1 професионално се занимава с климатична техника...щом те е накарал да се замислиш добре...прав си,че крайното решение трябва да е само и единствено твое...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    296
    #12

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Еми Тошибата има плазма, пускаш я и убиваш голяма част от микоорганизмите и вирусите виреещи във въздуха. Не знам колко е ефективна тая плазма, аз имам Тошиба и като е готвено зимата в кухнята част от миризмите отиват в коридора, като работи йонизатора, след 15-30 мин няма и следа от допънителна миризма. Иначе действително на мен лекарката ми препоръча за стаята с бебето климатика да има плазма, ако е климатик. Другото предимство е че можеш точно да регулираш темп при която да живее бебето, все пак навсякъде препоръчват темп за бебе от 18-22гр макс, с климатика това можеш да го правиш. Изсушаването на въздуха е друг проблем при ползването на климатик и бебе и е хубаво да се сложи допълнително овлажнител. Това е което знам аз и което съм получил като информация от педиатърката ни. За мен лично най-комфортното отопление е с маслен радиатор, локално парно, парно и тн, няма шумове,течение и не изсушава толкова въздуха, но пък е доста по-скъпо като ток. Въпрос на избор.

  16. gnf
    gnf е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    3,093
    #13

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Цитат Първоначално публикувано от desanten
    В италианския сайт на производителя пише, че консумацията за 8 часа работа е около 1,18 евро за посочената мощност... Т.е. при 24 ползване излиза за месец 180 лв., което е приемливо за мен.
    Според моите сметки излиза 207лв. на месец, но като чета постовете ти останах с впечатлението, че тази разлика ще е незначителна. Мисля че такъв разход на месец климатиците Тошиба или Дайкин няка как да направят. За спалнята, където е мото бебче съм сложил климатика от подписа ми и се надявам да няма проблеми и при нужда (незнам дали е необходимо) бих сложил овлажнител за въздух.
    Между другото и аз съм за Тошиба.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #14

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Аз бих постъпил по следния начин:
    - За отопление на дневните ще използвам наличните климатици. Ако някой от тях нарушава комфорта ми (звуков и топлинен) и имам достатъчен бюджет бих го заменил. Тошибата е добър избор и е тих независимо от обявените 27dB.
    - За отопление на спалнята + бъдещото човече бих заложил на стенен конвекторен отоплител. Инфрачервените излъчватели показват добри параметри, но изискват пряка видимост с обекта за отопление. Бебето предполагам ще бъде в кошче с обиколници + тонове играчки - мечовци, слончета и купища земни и неземни плюшени твари. Инфрачервеното лъчение дали ще достига до него за да го топли. Само си помисли какво казваха старите баби за кварцовите ЕЛВИ - Грее на краката а гърба ти замръзва. Още нещо: даже и да има пряка видимост аз не бих изложил новороденото си на лъчист уред, независимо от всички суперлативи, че това е най-природосъобразното отопление - визира се слънчевото лъчение. Като поотрасне малко и почне да прави БОЦ с пръстче на печката, тогава може.
    Относно конвекторния отоплител бих избирал от скъпите но реномирани марки ADAX; AIRELEC; други. Евтините конвектори имат същото топлоотдаване, но те са конструирани с телени нагреватели, а това е свързано с висока температура на нагрявания въздух. Това довежда до изсушаването му. Марковите конвектори от друга страна имат нискотемпературни нагреватели, което на теория би трябвало да предпази въздуха от изсушаване. Самият нагревател сигурно е канталов но е облечен от огромен алуминиев радиатор (топлообменник), което води до понижена температура на единица топлоотдаваща повърхност.
    П.П. Ако някой се пита откъде познавам терминологията на forum.BG-mamma - ами просто това хоро съм го играл миналия Ноември. Трудно се тропа и косата побелява, ама си струва.
    Успех в започнатите начинания + поздрави на бъдещата героиня. Колкото по-мъдри решения сега- толкова по-малко проблеми в студа.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #15

    Re:Да подменя ли монтиран климатик с нов - дали си струва?

    Цитат Първоначално публикувано от desanten
    ...какви биха били сметките за 1 уред от 800 вата от посочените италиански модели, при непрекъснато използване за стая от 18 кв.м. от гореописания вид на месец...
    Ако 800 вата са достатъчни за отоплението на твоите 18 кв.м.,то и сметката на месец за този уред няма да надвишава 90 лева...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. климатик PANASONIC CS/CU-YE12QKE струва ли си?
    От nadia206 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 16
    Последно: 16-01-15, 18:38
  2. Струва ли си този климатик за 499 лева
    От PValkov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 11
    Последно: 28-06-13, 14:25
  3. Уред за готвене на пара SAPIR, дайте съвет дали е си струва...
    От ontario1 във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 1
    Последно: 13-02-13, 14:36
  4. Toshiba Satellite L850-13R кажете дали си струва парите....
    От chuklev във форум Мобилни устройства
    Отговори: 7
    Последно: 20-12-12, 09:01
  5. Fujitsu ASYB9LDC - дали за парите които струва не мога да взема нещо по-добро?
    От mumun във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 2
    Последно: 19-12-09, 14:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе