Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #1

    Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Здравейте,
    Актуално с настъпилите летни горещини включих климатика Toshiba RAS281BDR на охлаждане. Стартира за малко на охлаждане и след минута -две превключва и започва да духа топло/ Къде може да е проблема? Има ли как да ресетна климатика, и ако да то от къде. Ако е дефектирала платка за управление на външното тяло то тя колко би струвала.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #2

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Kak мога да проверя четирипътният вентил, т.е. с какво напрежение работи 100Vac или dc.

  4. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #3

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Компресора чува ли се да работи, когато започне да духа топло? Или е просто стаен въздух. Четирипътния се измерва.

  5. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #4

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Компресора се чува че работи. Итре ще измеря бобината на клапана с мултиметър. А дали има вероятност котвата, т.е. стержена вътре да е блокирал в някакво положение.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #5

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Може би одисеята с моя UDR ще помогне. Не мога да кажа дали е същият 4-пътен.
    Но ще забележиш приликите ако ги има.
    Виж и линка за историята - там има и схемата.
    https://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1...2-3-a-332.html

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #6

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Измерих намотката на вентила и очетох 372Ома, т.е. е здрава. При стартиране на климатика на охлаждане не ми отчита никакво напрежение на изводите за клапана. Би трянвало там сигнала да не е много бъра.
    Утре ще гледам платката за управление.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #7

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    На постоянно напрежение мериш, нали?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #8

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Цитат Първоначално публикувано от stil1 Виж публикацията
    Измерих намотката на вентила и очетох 372Ома, т.е. е здрава. При стартиране на климатика на охлаждане не ми отчита никакво напрежение на изводите за клапана. Би трянвало там сигнала да не е много бъра.
    Утре ще гледам платката за управление.
    Ако уреда е с автоматични обхвати, ме съмнява да го хванеш.
    При UDR се подава за половин секунда и то не веднага ами някъде на 20-та секунда ли беше и после още веднъж на минута и нещо. - не помня точно. Трябва да се дебне.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #9

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Днес смених едното реле. Оказа се че не превключва н.о. групи. За съжаление на изхода към велнтила няма никакво напрежение. Има още едно реле в тази група за управление с един н.о. контакт. Утре мисля да го сменя и него. Ще видя и как са веригите за управление .

  12. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #10

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Я дай снимка на платката в частта с управлението на четирипътния. Може от двете страни.

  13. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    58
    #11

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    S
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (121.2 KB, 174 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 3.jpg‎ (102.5 KB, 170 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 4.jpg‎ (159.5 KB, 168 Прегледи)

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Mar 2021
    Мнения
    3
    #12

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    В режим охлаждане, бобината на петирипътния вентил не е под напрежение, така че ако искаш да измериш дали платката подава ток към нея, трябва да го пуснеш в режим отопление. От платката трябва да подава 100в ако е японец, и 230в, ако е за нашия пазар.

    Понякога се случва клапана да "забие" в някакво средно положение и да не може да прехвърли (от стружки, боклучета по тръбите и т.н.). Можеш да пробваш да го раздвижиш, като развиеш болтчето на бобината на четирипътния, пускаш го на отопление и започваш да вадиш и да слагаш отново бобината за по 2-3 секунди няколко пъти, за да се раздвижи клапана.
    П.С. Не дръж бобината разкачена за дълго време, че се разтапя в един момент.


    Sent from my 2201116PG using Tapatalk

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #13

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Като гледам има съвсем дребни разлики с UDR-а.
    90% са означени по същият начин и номерата им отговарят даже.
    Мисля, че логиката е абсолютно същата и ползват същата тъпа бобина.
    Релето RY702 изобщо не трябва да включва за р-м охлаждане! Само минава през НЗ контакти.
    Релето RY701 трябва да включва и при двата режима.
    НО, тъй като 4-пътният е тип запомнящ (с 2 устойчиви състояния) аз не съм сигурен, че изобщо се подава напрежение при включване. Климатика знае, че е угасен на охлаждане, за какво да превключва на охлаждане като 4-пътният вече е в тая позиция.
    Мисля, че трябва да превключваш режима за да има управления и да цъкат релетата. - не съм сигурен.
    Чуваш ли RY701 да цъка? Измери след него дали идват 100VDC. Бушона F05, греца провери.

  17. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #14

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Цитат Първоначално публикувано от asenovm7399 Виж публикацията
    В режим охлаждане, бобината на петирипътния вентил не е под напрежение, така че ако искаш да измериш дали платката подава ток към нея, трябва да го пуснеш в режим отопление. От платката трябва да подава 100в ако е японец, и 230в, ако е за нашия пазар.

    Понякога се случва клапана да "забие" в някакво средно положение и да не може да прехвърли (от стружки, боклучета по тръбите и т.н.). Можеш да пробваш да го раздвижиш, като развиеш болтчето на бобината на четирипътния, пускаш го на отопление и започваш да вадиш и да слагаш отново бобината за по 2-3 секунди няколко пъти, за да се раздвижи клапана.
    П.С. Не дръж бобината разкачена за дълго време, че се разтапя в един момент.


    Sent from my 2201116PG using Tapatalk
    Не е така. Четирипътния в този случай се управлява с DC напрежение.
    Предполагам, че управлението не е наред, но провери ли предпазителчето и резистора след релето?

  18. Novice
    Тук е от
    Mar 2021
    Мнения
    3
    #15

    Отговор: Проблем с охлаждането на климатик Тошиба

    Бобината на релето се управлява с прав ток 12в, то си го пише. Но бобините за самия четирипътен са си променливотокови 100/220в. Може и да слагат някъде правотокови, ама не съм срещал, дори и при японци, които съм отварял. Ама каквато и да е, бобината при охлаждане не е под напрежение, така че за да се раздвижи клапана, трябва да се пусне в режим топло. Тъкмо като се пусне на топло ще се разбере и дали има фреон в тая машина, защото компресора ше си работи, дори и да няма фреон. Защитен шресостат няма, евентуално софтуерно ако разбира че за някакво време не е направил температура в изпарителя, може да извади грешка и да спре.

    Sent from my 2201116PG using Tapatalk

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с климатик тошиба
    От miro2507 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 4
    Последно: 15-06-23, 21:30
  2. Проблем с климатик Тошиба
    От miro2507 във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 1
    Последно: 05-05-23, 20:27
  3. Отговори: 0
    Последно: 09-03-13, 13:31
  4. Проблем с охлаждането на старо РС
    От Nedko във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 09-12-05, 21:01
  5. AMD 2500 сериозен проблем с охлаждането!!!
    От lord_ice във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 21
    Последно: 26-02-04, 20:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе