Вижте резултатите от анкетата: Какви книги обичате да четете?

Гласували
204. Не можете да гласувате в тази анкета
  • криминални

    32 15.69%
  • фантастика

    46 22.55%
  • фентъзи

    32 15.69%
  • любовни

    3 1.47%
  • трилър

    24 11.76%
  • ужаси

    5 2.45%
  • научна литература

    25 12.25%
  • периодика - списания, вестници (не са книги, но...)

    9 4.41%
  • приключенски

    28 13.73%
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 94
Like Tree6Одобрявам

Какъв жанр книги харесвате?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #16

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Освен професионалната литература, обичам добрата стара научна фантастика.Имам разкошна библиотека от поредици на руски език, които се издаваха преди доста години.Тогава се издаваха като отделни поредици два основни клона - руски автори и чужди автори.Страхотни книги издадоха руснаците.Също така месечното издание "ИСКАТЕЛЬ", много добро беше.Иначе много обичам трилогията ХОРАТА КАТО БОГОВЕ на СЕРГЕЙ СНЕГОВ.Разкошен епос за човешката цивилизация и завладяването на космоса.Другите ми фаворити са декалогията БОЙНА МИСИЯ ЗЕМЯ и трилогията БОЙНО ПОЛЕ ЗЕМЯ на ХАБЪРД.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #17

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс

    Огън и лед е върха, като изключим станрадтния край за почти всяка фентъзи поредица, а именно липсата на край
    Още не е приключила... Четох някъде мисля, че беше в последната книга от поредицата "Пир за врани" , че ще има още поне два тома. Автора предпочитал да развива действията отделно в различните томове и затова в последния нямаше нищо за Джон Сняг и другите деца на Севера

  4. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #18

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Така де, не е приключила, силно вероятно е и да не приключи. С тези темпове нищо чудно автора да "приключи" преди поредицата...
    Ps: За пръв път пиша, докато се возя в тролей. Много друса и да знаете - не е удобно...

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #19

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    За съжаление това е доста вероятно и после друг ще трябва да я довършва ( не се сещам с коя беше станало така ). Сега видях, че тия неща ги пишело и в Уикипедията

  6. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #20

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Крис, след първата книга, Малазанската история става много по-интересна! Препоръчвам ти да направиш още един опит с поредицата!

  7. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #21

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Ами... лошото е, че за да направя пак трябва да тръгна от първата - тотално съм забравил за какво идеше реч

  8.  
     
  9. Member Аватара на Shienar
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    460
    #22

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Цитат Първоначално публикувано от obshtinska_mishka
    За съжаление това е доста вероятно и после друг ще трябва да я довършва ( не се сещам с коя беше станало така ). Сега видях, че тия неща ги пишело и в Уикипедията
    Вероятно имаш предвид "Колелото" и Робърт Джордан (лека му пръст). В интерес на истината "заместителя" му Брандън Сандърсън се справя доста добре - в началото бях изключително скептично настроен относно стила, който ще бъде използван, да не прелее в желание за самодоказване на Сандърсън. Друга поредица, направила ми добро впечатление е "Сага за войната на разлома" на Реймънд Фийст. "Землемория" на Ле Гуин също не е лоша, но не можа да ме заплени така, както го направиха други автори.
    И може би много хора ще ме намразят, но "Властелина" за мен не е еталон за фентъзи. Добро произведение е, но е много далече от перфектното такова.

  10. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #23

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    абе по добро от Богомил Райнов, Реймънд Чандлър и Джеимс Хедли няма.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    13
    #24

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Да не пропускаме Дейвид Едингс с Белгариад, Стивън Бруст с Влад Талтош също заслужава специално внимание. За съжаление повечето фантасти са пълни мърди и като напишат нещо хубаво, след 2-3 тома го изоставят и заминават за Хавай да си харчат парите.

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #25

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Криминални, фантастика, фентъзи, научна литература, приключенски и периодика-списания(но те са като професинално задължение/понякога за професионално удовлетворение).За списанията не ми "разреши" анкетата стават 6...

    Още като ученик в 5-ти клас четох "Билбо Бегинс или дотам и обратно" и търсих и други книги на този автор или поне продължение, но нямаше.Сега съм купил цялата поредица на Бг език и я имам изтеглена и на англ.език да я прочета в оригинал.По-лесна е за чете от оригинала на "Робин худ"(на английски език).
    фантастика:

    на авторите братя Аракдии и Борис Стругацки, Рей Бредърби, Джон Адамс и още много други чийто имена не си спомням.

    фентъзи-Властелина(ама наликазвате било митология) и други книги на автори чиито имена също сега не помня.Просто не ми остава време за такива книги от професионална литература.

    Криминални- на Реймънд Чандлър -"По-малката сестра", "Високия прозорец", изобщо всичко с детектива Марлоу(има страхотно чувство за хумор). Джеймс Хадли Чейс написал "Ковчег от Хонг-Конг" и всичките му книги.И книгите на още много други автори на кримималета...

    От приключенските на Дан Браун всичките.


    На Артър Хейли с "Колела", "Летище", "Окончателна диагноза" и другите за които в монета не се сещам.

    На Том Кланси.

    и още много други, изобщо не се ограничавам с конкретен жанр ако ми харесва книгата.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    13
    #26

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Има книги, които човек не се уморява да препрочита, отново и отново. За мен това са детските книги, например тези на Ерих Кестнер, също така Трима мъже в снега, Изчезналата миниатюра и Презгранично пътуване. Фентъзито е чудесно, но не винаги може да ме зареди емоционално, както детските книжки. Освен това е много приятно човек да чете европейска литература, писнало ми е от тези американски романи, в които всички ядат хамбургери, пият уиски и ходят до супера с колата.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #27

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    научна литература
    периодика - списания, вестници (не са книги, но...)

    Скучно, нали? От това, какво четеш показваш ... как работи (който има) мозъка, т.е. как би протекла мисълта при взимане на дадено решение. нещо, което ни се налага непрекъснато, не го правим само когато спим, но и това не е сигурно. Едно е сигурно. Днес хората не четат книги. Другото интересно е, че си намират неотразимо оправдание за това и не можеш да им опонираш смислено.
    Всъщност, четенето на книги в днешно време е лукс, а не начин на повишаване на интелекта, както бе преди години.
    Сега има Интернет.
    Да живее гугъл и чалгата.
    Красивото у хората е, че са различни, по интелект, външвн вид и хиляди други неща.
    Какъв ужас би били всички да са имни или глупави или еднакви.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #28

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    А би ли пояснил каква е разликата в протичането на мисълта ? Примерно за човек, който чете фантастика и фентъзи ( като мен ) и човек който чете криминалета?

  17. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #29

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    Цитат Първоначално публикувано от obshtinska_mishka
    А би ли пояснил каква е разликата в протичането на мисълта ? Примерно за човек, който чете фантастика и фентъзи ( като мен ) и човек който чете криминалета?
    Да, бих, но с едно условие, само през призмата на моята субективна преценка, така че едва ли ще ти е интересно, а обективно в никой случай, ще е крайно субективно, зависи кой от къде гледа. Съжалявам за дългото изречение, пълно с грубо нарушение на правилата за писане, но си имам хубаво обяснение, сънен съм и съм адски мързелив. Не съм си допил и кафето.
    ---
    Страхувам се, че ще разводним темата, а е много хубава.
    Затова, може би, ще ти отговоря на скайп.
    ---
    Накратко:

    - който чете криминалета го прави за убиване на времето, може би има 1 телевизор на който жена му гледа "Листопад", или въобще няма телевизор. Целта е убиване на време по неангажиращ начин. Скучаещи хора, акцент -убиване на време по неангажиращо-приятен начин.

    - който чете фентази и сродните му разклонения на фантастиката, той е интелектуален тип. Този жанр развива мозъка, фантазията, идеите и каквото друго се сетиш. С една дума, това е фитнес за ума, опит за избягване от клишето за разбиране на нещата. Това са хората раждащи велики идеи.

    - научна литература - най-скучните хора, с евтин клиширан хумор. Умни, но в 90% интровертни т.е. затворени във себе си и своя свят. Пред избор да правят секс или да им подарят нов книга по темата, което ги вълнува, избират книгата, май просташки го написах, добре пред ресторант със свещи и вечеря с красив обект предпочитат книгата, така, май е по-добре.

    - любовни - о, ужас. Липас на реалност. Тези хора правят дълбоки анализи само от това, как си ги поздравил сутринта и/или вечерта. Те си задават въпроса - ама защо така ми го каза, не е ли имал нещо друго предвид, тука нещо има, и т.н. Търсят нещо там, където го няма. Рядко са хора с интелект леко превишаващ средния. Моля за извинение, знам, че току що загубих 1/3 от феновете си, особенно от женската аудитория.

    - ужаси - интересна категория (не и за мен). Тук почитателите са с интелект от целия диапазон т.е. от малоумни до високоинтелектуални типове. Който гледа/чете такива неща има малък, среден или голям проблем.
    Не искам да отнемам удоволствието ви да изкажете и по-адекватно мнение по този въпрос от мен.

    - криминални, трилър, приключенски - са една категория почитатели, нюанса само е леко различен, описал съм ги по-горе под "криминални"

    Айде сега да си изпия и кафето.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #30

    Re:Какъв жанр книги харесвате?

    само да допълня казаното от ru-boy с едно изследване, което четох преди години:

    любителите на фантастиката имат средно около 30% по-високо IQ и по-високо образование от любителите на останалите жанрове

    като цяло съм съгласен с написаното, с лекото уточнение, че според мен (и наблюденията ми) любителите на фантаститака и фентъзито са 2 отделни племена.

    фантастиката е както ru го е казал, но фентъзи феновете се отличават с друг вид алтернативност на възприятието. те са малко по-... детински настроени. все още може би вярват в доброто, справедливостта.. по-нараними са... циничността им е леко чуждо понятие

    P.S. забравих да кажа за ужасите - "ужаси" е много генерализирано, защото има психо-мистични ужаси, има и крими-трилъри. второто за мен не е хорър. истинският ужас трябва да е с един крак във фантастиката

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Харесвате ли пушещите жени?
    От roumen68 във форум Анкети
    Отговори: 46
    Последно: 03-07-10, 05:44
  2. Сайт с БГ Книги
    От p3ps1 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 23-04-07, 14:58
  3. Отговори: 1
    Последно: 21-06-06, 20:26
  4. Харесвате ли рожденния си ден?
    От izwerga във форум Анкети
    Отговори: 22
    Последно: 12-05-06, 12:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе