решихме да отворим подобен раздел, за да привнесем малко цвят в този така строго технически форум...
е, заповядайте
решихме да отворим подобен раздел, за да привнесем малко цвят в този така строго технически форум...
е, заповядайте
Е, то ние се знаем с теб, и двамата сме фенове на фантастиката и на жълтата преса
Освен фантастиката съм фен на приключенската и научната литература
криминални, фантастика, научна литература.
Ама чета все по малко и съжалявам, вината е в компютрите.
Не че не чета на компютъра, даже често, но не е същото, друго си е да се излегнеш удобно на канапето с книга в ръце.
Преди се възползвах от това, че владея три езика, и четях редовно чужда литература, човек не може да си представи само, колко много хубави книги не са преведени на български!
Фентъзи и фантастика с уклон към фентъзито. Само леко ме дразни стила, що е фентъзи да е минимум 10 тома и без завършек, но... това са моите жанрове.
Попадал съм и на трилъри, колкото и общо да е това понятие, които са си стрували отделеното време.
Здравейте! Последните 10-на години и аз съм запален фен на Фентъзито и Фантастиката! А по-рано бях запален по всички приключенски романи - на Карл Май, Емилио Салгари, Майн Рид....Сега обмислям и покупката на електронен четец на книги, за да може да си нося с мен по-голям брой книги и да имам избор за четене. Ама е трябвало да дате повече от една възможност за гласуване, че повечето хора не четат само един жанр.
вече може да се гласува за 5 жанра, 3 явно са недостатъчни
гласът може да се редактира
добавих "приключенски", но не смятам да добавям "еротика"
що се отнася до многотомното фентъзи.... вярно е, работата там е "на кило" :\
Ами не се сещам с какъв друг термин да ги опиша! Все пак са пълни с приключения!Първоначално публикувано от FearMe
фантастика и фентъзи с предпочитания към второто. Едни от любимите поредици са Хрониките на амбър на Зелазни, Войната на безсмъртните на Фармър и още много много
мен фентъзито много много не ме въодушевява, а и имам една приказка, че 3 творби в този жанр в о бщи линии го описват целия:
властелинът на пръстените - екшън-фентъзито с джуджета, дракони и прочее измислени твари
хрониките на амбър - трилър-интриги в приказна среда
войната на бесмъртните - алтернативни реалности/светове
колкото и друго фентъзи да съм пробвал през годините, се е приближавало опасно близо до някое от горните, без особени претенции за оригиналност и различност от тях.
съвсем наскоро реших да дам нов шанс на жанра, като започнах да чета друго мега-заглавие, а именно колелото на времето на джордан. дотук съм "отметнал" 2 от досега написаните 12, като впечатленията от тях (цифром и словом около 1500 страници) са доста противоречиви. от една страна фабулата е добре заплетена, с много голяма дълбочина и изключително добре изградени и развити образи. минусът е често срещаната при този продукт ("на кило" както споменах по-горе) мудност в действието. другата крайност (хрониките на амбър с нейната френетична бясност в действието) е също толкова затормозваща, но почитатели има на всичко.
ако трябва да направя паралел м/у тези два продукта, излизайки от жанра фентъзи, бих сравнил хрониките с книгите на матю райли, а колелото с нещо на стивън кинг
Fearme, тогава не пробвай Малазанска книга на мъртвите. Тя ще ти се стори съвсем объркваща и хаотична. За почитателите на фентъзито горещо препоръчвам Колелото на времето, поредиците на Дейвид Едингс (Белгариада и Малореон), цикъла Огън и лед Д. Мартин. Според мен са много по-добри от добрата стара класика на Властелинът на пръстените.
еееех, добрият стар властелин
ако трябва да бъдем съвсем коректни, властелинът не е фентъзи, а митология
безспорно успешният опит на толкин да сътвори нещо, което иначе твори цял един народ, при това, смея да твърдя, поне толкова по-завършено и богато, а именно цяла митология, не само размива границите м/у литература и фолклор, ами и поставя кошмарно висок стандарт за идващите след него.
властелинът е най-лесносмилаемият му продукт (след билбо бегинс, пред когото прекланям глава като смесица м/у детска приказка и прелюдия към сериозен епос за възрастни), и за щастие е разбираем, без да се налага човек да изучава силмарилиона и недовършените предания.
смея дори да твърдя, че всички огромни поредици целят именно да достигнат нивото на толкин с неговата епичност, като за съжаление повечето постигат само обемност
ivan19, хаотичността и сложността не ме притесняват. притеснява ме опасността да не получа поне малко оригиналност след 5 000 страници
но защо пък не... може след като прочета оставащите 10 тома (току виж дотогава излязъл финалният 13, както се говори), да подпукам и тази малазанска книга... 5 тома, нищо работа
От предишната тема досега успях само да прочета Светът на нивата на Филип Хосе Фармър и Мечът на истината на Тери Гудкайнд.
Втората поредица нещо не ме грабна, може би имах някакви предварителни очаквания (по bTv има някакъв сериал по тази поредица, гледал съм 3 - 4 епизода).
За първата - добър замисъл, има неща, които са уникални, т. е., не съм ги срещал в други произведения.
Четох някои неща на Рей Бредбъри, определено има въздействащи произведения.
Песен за огън и лед наистина я бива но не знам още колко години ще чакаме докато излезнат всички томове. Като прочетох първите 3 минаха няколко години преди за излезне 4 том "Пир за врани" и това беше преди 4 мисля. Fear me е прав до някаква степен, че жанра "обикаля" около няколко идеи и нещо кой знае колко различно не може да се очаква. Също така не ми харесва и като се почне едно разтягане на някоя поредица която има успех. Като пример ще дам "Дюн" - то деца, то императори и не знам к'во си. Накрая вече не знаех кое след кое е
Малазанската книга още стои недокосната в библиотеката. Успях да прочета първата, но останалите си седят... Не ме грабна по никакъв начин.Първоначално публикувано от Ivan19
Огън и лед е върха, като изключим станрадтния край за почти всяка фентъзи поредица, а именно липсата на край