Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

За цените на е-книгите ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    240
    #1

    За цените на е-книгите ?

    Мислех да го пусна на анкета, но и така става.
    Въпросът е: Колко според вас трябва, и е нормално да струва една е-книга в БГ?
    Не съм в този бизнес, но колко ли струват авторските права за издаване на една книга? Обработката, с превода, редакция и тнт. до електронен формат? Българските издатели се мотат по този въпрос, което е си е техен проблем. Лошото е, че вероятно цените ще бъдат като за книга отпечатана на хартия, въпреки липсата на разходи по предпечат, печат, дистрибутори и тнт.
    Лично за мен, поносимата цена е 4-5 лева мах.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #2

    Re:За цените на е-книгите ?

    Според мен ще е повече. Реално се спестява самото отпечатване, което не е повече 5-6 лв. Така че 10-12 лв е по-вероятната цена.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re:За цените на е-книгите ?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Според мен ще е повече. Реално се спестява самото отпечатване, което не е повече 5-6 лв. Така че 10-12 лв е по-вероятната цена.
    не си прав. при правилно изграждане на веригата се спестява много повече от физическия печат

    само продавачите на дребно получават между 25 и 33% от коричната цена, над тях са борсите, а над тях са издателствата

    организацията по превода ще се поеме не от местното издателство, а от международни преводачески компании, както в момента е положението с превода на филмите. така ще се спестят още 1-2 посредника. цената на превода не е предмет на коментар тук, но те уверявам, че е пренебрежима от всякаква гледна точка.

    за мен адекватна е цена от порядъка на не повече от няколко лева. и преди някой да скочи, че е смешно, нека вземем под внимание, че и тук важи същото, което сме коментирали и за музиката - нека продуктът да е качествен, пък един оборот от няколко милиона екземпляра ще бъде начина, по който авторът да забогатее. нека е написал боклук, така ще си получи заслужената 0

  5. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #4

    Re:За цените на е-книгите ?

    Ти говориш за бъдещето. Аз ти говоря, че ако в момента се пуснат настоящи заглавия от издателствата. Отстъпките не са 30% за търговеца, а надценка ще слага и онлайн търговеца дори и да е по-малка.

    Сега се замислям как са защитени тези издания и дали ако съм издател бих качил за електронна продажба нещо, което 1 час след първата продажба ще е по торентите.

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,244
    #5

    Re:За цените на е-книгите ?

    Реално се спестява много повече от самото отпечатване.
    Хонорар на скъп агент, който има връзки с издателства, печалбата на издателството, която сигурно е половината цена на книгата, разходи за труд, мастило, хартия, печалба на печатницата, процент на разпространителя - сигурно поне петнайсетина процента, липса на риск от голям брак при пресилване на тиража.
    Не знам как седят реално нещата, но според мен към момента един автор взима не повече от десет процента от цената на всяка продадена бройка.
    При екнигата, освен тези десетина процента, нека прибавим пряко сили още пет за екнижарницата, която реализира продажбата.
    Значи... 15% от сегашните цени. Още 5 за реклама - 20%. Или в цифри 3-4лв, не повече е за мен разумно обоснована цена, при която всички, освен паразитните хрантутници трябва да са доволни.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #6

    Re:За цените на е-книгите ?

    Много опростявате нещата. Няма как автора директно да даде на някой да преведе книгата на БГ и да я даде на гет.бг примерно за продажба.
    За справка в амазон цените на екнигите е почти колкото на евтиното издание с меки корици.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #7

    Re:За цените на е-книгите ?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Няма как автора директно да даде на някой да преведе книгата на БГ...
    това е много интересен модел за работа който може и да има бъдеще.
    колкото до продажбите - амазон а и всеки си взема процента така че къде да се продават нещата.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re:За цените на е-книгите ?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Много опростявате нещата. Няма как автора директно да даде на някой да преведе книгата на БГ и да я даде на гет.бг примерно за продажба.
    грешиш, понастоящем преводите на филмите са точно така (подчертавам преводите), защото при книгите преводът е едно от най-... трудоемките неща, невключващи автора. филмът се дава на външна компания, абсолютно несвързана с филмово студио, дистрибутор, национални телевизии и прочее за превод, след което преводът на N езика се връща.

    точно такова е и бъдещето на е-книгите (тук си прав, че аз говоря за бъдещето, а не за сега), но има едно голямо "НО" - дали изобщо книгите ще се съвземат от масивния удар, който им нанесоха е-медиите и тоталното изпростяване на човешкия род?

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #9

    Re:За цените на е-книгите ?

    днес за първи път видях киндле - голям кеф.
    зарибен съм и играчката се качи на номер едно в листата ми за следващи покупки.

    хубавото в бг а и навсякъде ако решиш е че можеш да избиеш книгата /хардуер/ на мига с първите 4 8 книжки. чак се чудя как по-рано не съм си взел подобно нещо!
    за учениците трябва да ги раздават безплатно барабар с електронните учебници - чудя се как училището не е възприело електронните книги все още.

    и по темата - предполагам може да се предложи справедлива цена както мп3 ките - 5 $ или 5 лева бих дал за електронна версия на книга повече не. 5 евро не. спирам да следя поредици и да купувам когато цената мине тази граница - в момента много се изкефих на пазара в варна - втора употреба по 3 лева - предполагам може и това да е максимума.
    нямаш предпечат,печат, оформление на корица/ художник и цветен печат, транспорт, не сечеш дървета и не ползваш цялата енергия за да се получи от дърво хартия, няма химия и мастила, няма лош печат и брак. няма транспорт и дистрибуция.
    така ще 5 лева - 2 за автора 3 за амазон или друг, или обратното.
    ако може да пише и събуди интерес ще живее.

    друг е въпроса има ли пазар в бг - според мен не. никой не пише за нас и не превежда. по една причина - няма народ в България за един град камо ли за пазар да се говори.
    винаги съм се чудил на феновете които превеждат субове за филми - момчета вие сте "виновни" за пиратството в бг гледайте куките да не се усетят.
    а и винаги съм се чудил защо го правят безплатно - няма реклами по сайтовете, няма набиране на средства, няма дарения - честно за някой филми ми е идвало на ум да си кихна 5 10 лева да може поне някой да пие по една бира. ама много стана офф-а

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #10

    Re:За цените на е-книгите ?

    Едва ли са тайна няколкото сайта, пълни с безплатни /все още/ хиляди заглавия електронни книги.
    Докато започне реално предлагане на такива книги /все едно каква е цената/ аз лично се възползвам от тях постноянно.
    Това не пречи да си купувам по 2-3 книги на месец.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    240
    #11

    Re:За цените на е-книгите ?

    В момента ако си купиш книга онлайн (книжна), повечето места ти я дават с поне 20% отстъпка.

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Едва ли са тайна няколкото сайта, пълни с безплатни /все още/ хиляди заглавия електронни книги.
    Докато започне реално предлагане на такива книги /все едно каква е цената/ аз лично се възползвам от тях постноянно.
    Това не пречи да си купувам по 2-3 книги на месец.
    Това е така, но далеч не всичко може да се намери там. Ето сега искам да си намеря една книга,(Криожега) издадена 2010, но не я откривам. И понеже искам да я прочета, ще трябва да дам 12лв

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #12

    Re:За цените на е-книгите ?

    Къде ги дават с 20%? Аз досега с повече от 10% не съм купувал.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    240
    #13

    Re:За цените на е-книгите ?

    Примерно тук: http://www.bard.bg/

  17. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,244
    #14

    Re:За цените на е-книгите ?

    Цитат Първоначално публикувано от AMOK
    В момента ако си купиш книга онлайн (книжна), повечето места ти я дават с поне 20% отстъпка.

    Това е така, но далеч не всичко може да се намери там. Ето сега искам да си намеря една книга,(Криожега) издадена 2010, но не я откривам. И понеже искам да я прочета, ще трябва да дам 12лв
    Така е. Има много неща, но и много няма. Особено неприятно е с новите книжки, така че цитираните сайтове не обезмислят продажбата на е-книги.

  18. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #15

    Re:За цените на е-книгите ?

    Цитат Първоначално публикувано от AMOK
    Примерно тук: http://www.bard.bg/
    Мерси.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Какво ви дразни в книгите?
    От FearMe във форум Книги
    Отговори: 30
    Последно: 06-05-18, 19:45
  2. За Е-книгите
    От AMOK във форум Книги
    Отговори: 90
    Последно: 24-09-15, 12:07
  3. Отговори: 0
    Последно: 17-10-11, 01:39
  4. Отговори: 15
    Последно: 21-03-11, 19:54
  5. Цените на Шарп
    От sssaaa във форум Sharp телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 29-04-08, 11:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе