Най-добрата бира в света не може да бъде купена
Бирата защитавала от радиация, твърдят учени от Института по лъчева медицина в град Тиба
12.08.2005 г.
"Любители на пивото от 65 страни избрали "Westvleteren" за най добрата бира в света в допитване на сайта Ratebeer.com.
След като получила такова отличие, бирата, правена от белгийски монаси мигновено станала дефицитна стока, съобщава Ройтерс.
В манастира Св. Сикст, Западна Белгия живеят 30 монаси цистерианци и траписти*. Те водят изолиран начин на живот, прекарват времето си в молитви и работа, която включва и правенето на бира.
Известността обаче довела до прекратяване на продажбите на прочулата се напитка.
Бирата мигновено била разпродадена, а манастирската пивоварница е с ограничени мощности и няма как да се справи с огромното търсене на пазара, обяснява агенцията.
Монасите обаче нямат намерение да разширяват производството си.
"Ние не сме производители на бира, а монаси. Правим пиво, за да се издържаме", пишат те в сайта Ratebeer.com.
Бирата защитавала от радиация
Бирата, както и по-силните алкохолни напитки, могат да защитят организма от радиоактивното облъчване. Това беше експериментално доказано от учени от Института по лъчева медицина в град Тиба, информира ИТАР-ТАСС.
Учените откриха, че половин литър светло пиво е достатъчен за намаляване с 34% на броя на хромозомните увреждания, които се появяват след въздействието на рентгенови лъчи или тежки частици, например водородни йони.
Учените смятат, че този ефект се получава благодарение на съчетаването на съдържащите се в пенливата напитка биологични активни съединения (псевдоуридин, мелатонин и глицин-бетаин) с алкохола.
Известно е, че спиртът поглъща свободните радикали, които при облъчване водят за генетични нарушения. В тази връзка експертите уточняват, че безалкохолната бира не притежава защитни свойства.
---
* траписти - неофициално наименование на членовете на католическия орден на цистерцианците. Цистерцианският орден бил основан през 1098 г. от св. Роберт Молесмски в манастира Сито (Франция).
През1664 г. абат Рансе, настоятел на манастира Нотр-Дам де ла Трап, оглавил движение за реформиране на ордена.
През 1892г. манастирите, приели тази реформа, се обединили в самостоятелен орден на цистерцианците, следващи строг устав; в днешно време този орден наброява около 5000 монаси и монахини в 136 абатства по целия свят. Орденът има резиденция в Рим.
Монасите спазват строг устав, посвещавайки се на молитва и уединение. Водят съзерцателен живот, прехранват се с труда си - обработват земята и отглеждат животни."
източник: онлайн списание "Маргарита"
новината: http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=764064