До 2005 година в държавната администрация се ползваха 48 000 лиценза за Microsoft софтуер, но това вече не е достатъчно. От 2007 година броят им ще е 60 000. Това обяви днес министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев.
Увеличаването на бройката е резултат от искания от страна на НАП и други административни структури, обясни министърът.
За целта на промяната в началото на месеца беше обявена обществена поръчка за доставка на нови 12 000 лиценза Microsoft „декстоп софтуер“. Доставчикът е ЦАПК „Прогрес“, която – според мотивите към процедурата – е лице, „упълномощено да доставя на държавната администрация на Република България лицензии от пакета софтуер на “Майкрософт“. Няма да има промяна в цената – тя ще е такава, каквато бе в предишния договор, заяви Н. Василев, но отказа да назове точна сума. При преподписването на договора между държавната администрация и Microsoft през лятото на 2004 цената бе 159 долара за година, без ДДС.
Държавните служители, на чиито служебни компютри е инсталиран софтуер в рамките на т. нар. открито абонаментно обслужване, ще могат да си ги инсталират и вкъщи, на домашните си PC-та. Така ако някой чиновник е имал пиратски софтуер у дома, сега ще може вече да ползва лицензиран, а ако е имал стара версия – да обнови софтуера си, обясни Василев.
Специално за служителите на държавната администрация Windows и Office пакетите няма да имат продуктова активация, обясни Теодор Милев, управляващ директор на Microsoft България. Вместо това всеки чиновник ще има уникален код, с който ще се идентиицира пред горещата телефонна линия за поддръжка.
През 2007 година ще имаме Windows Vista и Office 2007 на български език, обеща Милев.