Symantec Internet Security Threat Report твърди, че са били открити 39 пукнатини в сигурността на Windows през втората половина на 2006 година. Средното време, за което Microsoft е пускала пачове или поправки за уязвимостите, е 21 дни.
През първата половина на 2006 година са открити 22 пукнатини в най-популярната операционна система. Windows е с най-малък брой уязвимости и с най-бързо време за пускане на пачове от всички комерсиални операционни системи на пазара, Windows обаче е системата с най-много сериозни дефекти (flaws), коментира Technews.bg.
Red Hat Linux е имала 208 уязвимости за същия период, със средно време за пускане на пачове 58 дни. През първата половина на 2006 година откритите уязвимости в операционната система с отворен код са били само 42 на брой.
Mac OS X на Apple е регистрирала 43 уязвимости за втората половина на 2006-та, което е увеличение с повече от два пъти в сравнение с броя на уязвимостите през първите шест месеца. Средното време за пускане на пачове при Apple е 66 дни.
Почти една трета от 39-те дупки в защитата на Windows са били с висок степен на опасност, а 20 - средно опасни. От 208-те пукнатини на Red Hat Linux само две са били с високо ниво на опасност, 130 със средно, а 70 с ниско. Само една от пукнатините на Mac OS X пък е била определена като такава с висока степен на опасност, 31 са били класифицирани като средни и 11 – с ниско ниво на опасност.
Докладът на Symentec разкрива също, че Windows е имала най-много проблеми с експлойти. Това обяснява защо Microsoft е била под най-голям натиск за пускане на пачове, в сравнение с другите компании.
Според доклада интернет браузърите Firefox на Mozilla са по-сигурни от Internet Explorer на Microsoft. През втората половина на 2006 са открити 54 пукнатини в IE, като една от тях е била определена с високо ниво на опасност. За сравнение, в браузърите на Mozilla са открити 40 пукнатини, от които нито една не е класифицирана с висока степен на опасност. А в браузърите Safari и Opera са били открити само 4 пукнатини за същия период.
Последният доклад на Symantec обхваща периода от 1 юли до 31 декември 2006 г. Той разкрива информация и за броя на „зомби” компютрите. Това са машини, превзети от хакери и използвани за пускане на “denial-of-service” атаки и изпращане на спам. Броят на зомбитата се е увеличил с 30% за последната година.
Същевременно методите за нападение, използвани от кибер престъпниците, са станали по-сложни и по-усъвършенствани, заключава докладът на Symentec.
Източник: ДНЕС+