Резултати от 1 до 8 от общо 8

Задача 120 (смъртна присъда)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #1

    Задача 120 (смъртна присъда)

    Присъдата била произнесена в неделя.

    "Обесването ще се извърши в 12 на обяд - казал съдията на затворника - през един от седемте дни на идващата седмица. Но вие няма да знаете точно кога, преди да ви съобщят това сутринта в деня на обесването."

    Съдията бил известен като човек, който винаги държи на думата си.

    Затворникът се прибрал в килията, придружен от своя адвокат. Веднага щом останали насаме, адвокатът се обърнал с усмивка към клиента си:

    - Не виждате ли - възкликнал той, - че присъдата на съдията никога не може да се приведе в изпълнение?

    - Не разбирам защо - отговорил затворникът.

    - Нека да ви обясня. Очевидно е, че не могат да ви обесят следващата неделя. Това е последният ден от седмицата. В събота следобед вие ще сте все още жив и ще знаете с абсолютна сигурност, че екзекуцията ще се проведе на другия ден, още преди да са ви го съобщили в неделната сутрин. А това би било нарушение на заповедта на съдията.

    - Вярно е - казал затворникът.

    - Следователно изключваме неделята - продължил адвокатът. - Така остава съботата като последен евентуален ден за вашето обесване. Но не могат да ви обесят и в събота, защото в петък следобед за вас ще има само два дена: събота и неделя. И понеже неделята се оказа невъзможна, присъдата ще се изпълни в събота. Знаейки за това още в петък, отново ще бъдат нарушени условията на съдията. Така изключваме и съботата. Остава ни петък. И той не е подходящ, защото, ако сте жив в четвъртък следобед, ще знаете предварително, че в петък ще бъдете обесен.

    - Разбирам - казал затворникът, който вече започвал да се чувства доста по-добре. - По същия начин ще отпаднат четвъртък, сряда и вторник. Остава само утре. Но утре не могат да ме екзекутират, защото аз знам за това още днес!



    Така затворникът бил убеден от несъкрушимата логика на адвоката си, че не може да бъде обесен, без това да доведе до противоречие със заповедта на съдията.

    И изведнъж, в четвъртък сутринта за най-голяма негова изненада пристига палачът, когото той не очаквал. Поради което заповедта на съдията е спазена съвсем точно.



    Според вас кой и къде бърка?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Задача 120 (смъртна присъда)

    Мисля, че адвокатът бърка, като определя вероятността да не се случи събитието на 100%. Вероятността да не се случи обесването за всеки от дните е 6/7.

    Може да бъде обесен дори и в неделя, защото няма да знае със сигурност, че екзекуцията ще бъде изпълнена.

    След като за всеки ден има еднаква вероятност 1/7 да бъде обесен, то може да бъде избран произволен ден.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    36
    #3

    Задача 120 (смъртна присъда)

    Тъй като по метода на изключването, демонстриран от адвоката, затворникът е убеден, че няма ден, в който да бъде обесен "изненадващо", то всеки ден от седмицата може да бъде неприятно изненадан - независимо от деня, в който се изпълнява присъдата.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #4

    Задача 120 (смъртна присъда)

    WISE изглежда е прав. В същност екзекуцията спокойно може да се извърши и в неделя, защото затворникът ще е убеден, че не може, и пак ще го изненадат.

    Едит/ werti ме изпревари [8D]

  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #5

    Задача 120 (смъртна присъда)

    Точно в това е работата!

    Всеки ден играе последователно ролята на "единствен" като последен възможен. Когато обаче всички дни станат "единствени" по един и същи признак, всъщност отново се превръщат в равноправни, което се доказва и от съвсем неочакваното идване на палача.



    __________

    Което ме подсеща да ви попитам коя от петте картинки по-долу е най-различна?


  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    36
    #6

    Задача 120 (смъртна присъда)

    5тата :+)

    другите са уникални:

    1. черен контур

    2. бяла среда

    3. 3ъгълна форма

    4. черна среда



    Само тя не е уникална с нищо.. (което я прави също уникална


  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Задача 120 (смъртна присъда)

    @werty,

    Точно това имах предвид. []



    Първите 4 са "еднакво различни", само последната е "различно различна"

    (много обичам да се изразявам философски!).



    _________

    Колкото до основната задача вярвам, че всички се радваме, че новата пак ще я дава Wise.

    Но все пак да кажа, че на мен обяснението на werty ми звучи по-изящно.

    Ако искате пък, разберете се помежду си кой е по-готов?

  10. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #8

    Задача 120 (смъртна присъда)

    @Bibi

    Благодаря, за комплимента. Ще ви зарадвам с лекичка задачка към 16 часа, ако не се появят проблеми с комуникациите.

    (и малко ни разочарова, че само го обеси, а не го понакълца - поне една гилотинка можеше да спретнеш)[]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Медиците в Либия - доживотна присъда!
    От roumen68 във форум Коментирай новина
    Отговори: 36
    Последно: 24-07-07, 07:26
  2. Условна присъда за американец, блудствал с деца от Враца
    От Black Adder във форум Коментирай новина
    Отговори: 6
    Последно: 14-03-07, 09:30
  3. Задача 122 (смъртна присъда)
    От IvO™ във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 22-12-04, 22:08
  4. Пиеш, караш, убиваш 2 - условна присъда
    От Zviara във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 19
    Последно: 21-05-04, 18:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе