Чухте ли вече новината? Казаха го по bTV в 22.00, а вече го има като новина и в news.bg:
"Висшият съдебен съвет на Либия замени смъртните присъди на петте ни медицински сестри с доживотен затвор, предаде БНТ.
Освен днешното решение висшият орган имаше други две възможности за избор - потвърждение на смъртните присъди или тяхната отмяна.
Това е смекчаване на присъдата, но главният прокурор на България Борис Велчев трябва да иска екстрадация на осъдените, съгласно двустранната спогодба за правно сътрудничество от август 1985 г.
Съгласно документа би трябвало главният прокурор на България Борис Велчев да поиска в писмен вид от прокурора на район Сугджума, в който се намира затворът "Джудейда" с българските медици, те да бъдат екстрадирани за излежавана на присъдата в България.
Висшият съдебен съвет не разгледа обаче делата за клевета, водени срещу медиците ни от техните либийски мъчители.
Решението на ВСС показва, че въпреки изплатените компенсации на семействата на заразените със СПИН деца, съдбата на осъдените остава в ръцете на режима на Муамар Кадафи.
Всичко това става възможно, след като късно снощи в клона на Националната либийска банка в Бенгази бяха преведин компенсациите от по 1 милион долара на семейство на заразено дете.
Днес почти всички семейства изтеглиха полагащите им се суми. Едва след това те направиха дългоочакваните декларации, че се отказват от смъртните присъди за сетрите ни.
Адвокатът Хари Хараламбиев заяви, че очаквал Висшият съдебен съвет да помилва осъдените, но все пак е спасен живота им. Той припомни, че след като процедурата по тяхното екстрадиране приключи, то президентът Георги Първанов може да издаде указ за тяхното помилване.
Държавният глава и премиерът Сергей Станишев заявиха, че ще изчакат официалното уведомление от Триполи и тогава ще излязат с позиция по доживотните присъди.
Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин предупреди, че не е обсъждано възможността на възлизащия около 200 млн. дълг на Либия към България. Според руската РБК София обмисляла възможността да окаже хуманитарна помощ на Либия, като опрощаване на задълженията на Триполи. "Според традициите операции, свързани с дълговете на определени страни, не се осъществяват публично", уточнил външният ни министър.
Ревизия на смъртните присъди е първата положителна стъпка по процеса, но пред завръщането на осъдените в България има много „капани", коментира за news.bg адвокат Красимира Савова. Дори и главният ни прокурор да иска тяхната екстрадация, Триполи може да откаже да изпълни искането, аргументирайки се с националната важност на наложените наказания.
Освен това в документа не са посочени срокове за прилагането на процедурите, които предполагат завръщането на осъдените в родината им, посочи адвокат Савова. Но не трябва да се забравя, че нещата в Либия стават бавно, а все още не са прекратени делата за клевета срещу медиците ни и палестинския лекар Ашраф, предупреди юристът.
Не трябва да се забравя, че страна по делото бяха над 400 либийски семейства, които са предимно от опозиционния на управлението на Кадафи град Триполи.
Освен това не са приключили и делата, водени от либийски офецери срещу медицинските си сестри за клевета.
Процедурата в спогодбата може да бъде "мотана нужното" време от либийска страна за получаване на компенсации или докато не се постигне договорка за връщане в Либия на осъдения за атентата над Локърби либийски таен агент Меграхи.
„Нова телевизия" съобщи, че в сряда рано сутринта главният прокурор Борис Велчев на съвещание с висши магистрати ще обсъди стъпките за искане за тяхното връщане в България.
Влиятелната арабска телевизия „Ал Джазира" също коментира замяната на смъртните присъди с доживотни."
От: http://news.ibox.bg/news/id_706629914