доказателство за осакатяващия ефект на стереотипното образование върху фантазията и способността за нестандартно мисленеПървоначално публикувано от MitkoS
доказателство за осакатяващия ефект на стереотипното образование върху фантазията и способността за нестандартно мисленеПървоначално публикувано от MitkoS
На всички ни хареса задачката, която ни накара да се замислим за живота на кокошките и тяхното потомство. И отговорът е точен. Да но, ако не всички яйца са оплодени, сметките ни няма да излязат никога. Принципно ако има някое неизмътено яйце, пернатите остават да лежат още 2-3 дена. В реалния живот яйцата не се мътят от кокошки, а от инкубатори. В този ред на мисли, тази задача е от миналото. Интересно ми е, ако запитат някой от нас, с една мастилница, колко листа хартия могат да се изпишат, или пък да ни запитат с кои пера се пише по-хубаво - от домашна или дива патица. Дали ще има и 1% дали верен отговор?!
"Предполагам съм напълно блокирал и затъпял" - то само от работа така става . А до задачката, за първи път виждам някакво въображение в някой съставител на задачи. Все някога децата трябва да започнат да се учат, че дори матемтиката не е стереотип и понякога 2+2 е равно на.... нещо си различно от 4. Та ако има повече подобни случаи, мога пак да изпитам някаква надежда за българското образование.
Веси, по-добре не може да бъде казано ;-)Първоначално публикувано от Wise
През 1904г. баби от Софийско равно поле тръгнали едновременно по изгрев слънце: едната от А за В, другата от В за А (по една и съща пътека с постоянни скорости). В 12 часа те се разминали. Едната пристигнала в 4 ч следобед, а другата - в 9 ч вечерта. Какво си откъснали бабите по пътя?
А) кокичета
Б) свежа коприва
В) диви ягодки
Г) меки мушмули
Д) банани
Пак не схващам идеята...
Всъщност... има си решение... просто е сложничко.
И като горница, трябва да знам кога растат кокичетата, копривата и дивите ягодки. Не е за мен тази задача...
http://phys.uni-sofia.bg/~cpopov/Alm...eshehofeca.pdf
Отмятам се - задачата няма решение и е безумна.
Единственото, което може да се разбере от нея ако се напъне човек е, че слънцето изгрява в 6 часа.
И какво от това???
Кокичетата растат в края на зимата и началото на пролетта. Копривата - пак в началото на пролетта. Дивите ягоди - в началото на есента. Мушмулите не ги знам - май и те есента. А Слънцето си изгрява около 6 часа и пролет и есен.
Според организаторите отговорът е коприва...
Пак се отмятам...
Абе май все пак си има отговор - пропускам годината.... Написано е 1904. Това значи е преди въвеждането на лятното време...
Та ягодите, които са късно лято, ранна есен... То сега слънцето изгрява към 6ч, ама... ако нямаше лятно време щеше да изгрее към 5.
Така че, ако определеим кокичета и мушмули по-скоро към зимата, когато изгревът е по-късен, остава само пролетната коприва...
@КрИс
Мисля, че по-важния елемент е "Софийско равно поле". Там се очаква, че няма дървета за мушмули, отпадат и дивите ягоди заради равнинната местност. Бананите отпадат поради местоположението - тук не растат. И последния избор е между кокиче и коприва. Определено бабите предпочитат коприва пред кокичета (и е по-вероятно да я срещнеш из полето). Но по мое мнение няма твърдо доказателство, че не са набрали кокичета.
То и сега има дървета, да не говорим пък за преди 100 години, равно поле и гола поляна са различни неща. Няма и проблем да растат диви ягоди. Но е и безсмислено да спорим за тези неща, задачата се решава със смесица от математика, биология, физика и логически разсъждение. И аз смятам, че е безумно да се дава такава задача на математическо състезание, но явно има и мнения, доста различни от моето. Което означава, че ще продължава да има такива задачи. Но може би идеята на тази задача не е да бъде решена от мнозинството, а да е тест за ниво, доста над това, което се приема стандартно за високо, т.е. да клони към гениалност. Всъщност има ли дете, което да е решило тази задача?
Няма как да се разбере от резултатите, мисля, че никой от 9-ти клас няма максимални точки, тоест има поне една нерешена, която може и да е тази. А и все пак има фактор късмет - 20% шанс да налучкаш отговора без да имаш и идея от задачата.
Като цяло, по моите разбирания е извратена задачата, не е за деца на математически конкурс.
Задачата си е чисто математическа:
P.S. Сетих се за едно елементарно решение:
Пътят на първата баба до срещата е равен на пътя на втората след срещата. Следователно:
v1 * t = v2 * 9
v2 = (v1 * t) / 9
Аналогично за другата част:
v1 * 4 = v2 * t
Заместваме v2 от първото и получаваме:
v1 * 4 = t * (v1 * t) / 9
Съкращаваме и получаваме t^2=36 => t=6
Следва, че слънцето е изгряло в 12 - 6 = 6 часа. Това става само при равноденствието (не е имало лятно време през 1904 г), т.е. или на 21 март или на 21 септември.
От всички отговори ми се струва възможен само отговор А.
Тое, че ти си поредното доказателство, че задачата не е само математическа, което се опитах да кажа по-горе. Математиката е да намериш в колко часа е бил изгрева.
А според организаторите, на 21-ви март се бере коприва, а не кокичета както предполагаш. Тоест, ако се явяваше ти на състезание явно би се справил чудесно с математиката в задачата, но въпреки това щеше да получиш 0 точки...
В интерес на истината, според мен съм брал в Рила диви ягоди през септември. Но може и да бъркам и да е било по-рано, а септември да са останали само боровинки.
Браво за чудесното хрумване! Това е решениато, според мен.
Явно бабите са поддържали постоянна скорост, като едната е имала ревматизъм.
Септември ядох на Пампорово малини и горски ягоди- бяха навсякъде по пътя и в гората. На 6 Май брах лилави минзухари и се бихме със снежни топки. ( имам го документирано със снимки и свидетели )Първоначално публикувано от КрИс
а да ми кажат логика .
Пампорово е друго, защото бабите са ходили из Софийско равно поле.
Но пък всеки ще си спомни, че по 8-ми март по улиците е пълно с баби от шоплука, които продават кокичета:
От друга страна сме използвали всички данни от условието, освен "баби".Galanthus nivalis grows to around 7–15 cm tall, flowering between January and April in the northern temperate zone.
Може да го ползваме както вече беше предложено - с психологията им.
Те са по-скоро практични, отколкото романтични и не биха брали цветя, а нещо за ядене, например коприва:
Освен това копривата първо покълва през пролетта, но през есента, след втората коситба, отново се показва млада коприва, което не го знаех.Young plants were harvested by Native Americans and used as a cooked plant in spring when other food plants were scarce.
Да бе- какви баби е имало едно време, ей!!
15 часа припкали по полето и копривка събирали......Че чак по тъмно се прибрали..
А днешните баби по кафенетата само....