Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 40 от общо 40
Like Tree5Одобрявам

Задача за бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #31

    Отговор: Задача за бойлер

    Що да е ясно ?
    Ако навън е люта зима с -25 градуса и прозореца е счупен ... например де

    Това което се опитвам да ви кажа е, че при малка промяна от интуитивните правила, решението с една графика на картинката куца здраво.
    А пък при картинката на kamenf, каквото и да промениш, решението си остава вярно. Единствено което не бива да се променя е кога сме "над" и кога сме "под" линейните функции, а иначе интервалите можеш да ги разпъваш както си искаш !
    Този пост е редактиран от MitkoS; 09-06-16 в 17:03.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #32

    Отговор: Задача за бойлер

    Ами каквато зима да е, ако бойлерът изстива по-бързо отколкото загрява - нъцки...няма топла водица
    Значи - по-бързо загрява!
    Bibi одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #33

    Отговор: Задача за бойлер

    При новите бойлери се твърдѝ че загубата на енергия при 80л. за 24ч. е около 1,2 kWh. - при температура на водата 72гр. и помещението 20гр.
    Гледал съм на някои от общоизвестните пишеха 1,16 kWh.
    Нагревателя, дори да е мощност 1 kW, за 24ч. ще вкара 24 kWh енергия. - няма как да са еднакви наклоните на загряване и изстиване.
    Въпреки че наклоните са експоненти, може спокойно да се приеме че са прави, тъй като са части от началото на експонентите. - В началото си експонентите са достатъчно прави.
    Така начертаните ви експоненти изобщо не са верни и коректни.

    Цитат:
    "Препоръчителната норма за топлинни загуби за бойлер 80л. според програмата SAVE на ЕС е приблизително 1,2 kWh за 24 часа. Това означава, че загубата през изолацията за едно денонощие е 20%! Каква е ситуацията при бойлерите „ЕЛДОМ” с изолация 4 см. загубите за 24 часа са 0,85 kWh или 14%, а при тези с 3 см изолация – 1,1 КВт/ч - 18%. За сведение при масови бойлери на други производители с изолация до 2 см., загубите са 1,50 kWh или 25%."



  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #34

    Отговор: Задача за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от Wise Виж публикацията
    Ами каквато зима да е, ако бойлерът изстива по-бързо отколкото загрява - нъцки...няма топла водица
    Значи - по-бързо загрява!
    Не съм съгласен по принцип. Не щото формално не си прав, а защото си се хванал за опростената формулировка и не щеш да осмислиш, че с намяляването на външната температура, процеса на затопляне може да бъде забавен достатъчно, така че интервалите на графиката да се променят по отношение на дължината - времевия интервал който наричаме "затопляне", да е по-дълъг от времевия интервал който наричаме "изстиване".
    Т.е., заради външната температура топлозагубите са станали толкова големи, че са само малко по-малки от мощността на нагревателите.
    Честно казано, учувдам се че се налага това да го обяснявам точно на теб !

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #35

    Отговор: Задача за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Не съм съгласен по принцип. Не щото формално не си прав, а защото си се хванал за опростената формулировка и не щеш да осмислиш, че с намяляването на външната температура, процеса на затопляне може да бъде забавен достатъчно, така че интервалите на графиката да се променят по отношение на дължината - времевия интервал който наричаме "затопляне", да е по-дълъг от времевия интервал който наричаме "изстиване".
    Т.е., заради външната температура топлозагубите са станали толкова големи, че са само малко по-малки от мощността на нагревателите.
    Честно казано, учувдам се че се налага това да го обяснявам точно на теб !
    Мите, мисля, че и в този умозрително конструиран случай крайният резултат се запазва - ходографите са "изгърбени" по същия начин - втората производна при загряване е отрицателна и обратно. Независимо от промяната на периодите.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #36

    Отговор: Задача за бойлер

    "Изгърбването" като аргумент е далеч по-сериозна приказка от онова със средната температура. Чак втората производна не е нужна, даже съществуването на първата не е нужно, защото е достатъчно да се приложи сравнение "по-голямо" с линейната функция, съответно "по-малко" в изстиващия интервал.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 10-06-16 в 23:40.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #37

    Отговор: Задача за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    "Изгърбването" като аргумент е далеч по-сериозна приказка от онова със средната температура. Чак втората производна не е нужна, даже съществуването на първата не е нужно, защото е достатъчно да се приложи сравнение "по-голямо" с линейната функция, съответно "по-малко" в изстиващия интервал.
    Аз не съм математик и у мен възникна интересен (за мен) въпрос:
    Кой параметър може да характеризира изгърбването по по-унивесален начин от знака на втората производна? Независимо от конкретната функция и при непрекъснатост от всякъкъв ред ( условие налично при всички термични процеси в реалния свят ).
    Ще се радвам да науча. Тенкс ин адванс.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #38

    Отговор: Задача за бойлер

    Всичко което си написал за втората производна е вярно, но не е нужно да го ползваме в конкретната задача !

    Това което съм написал, че няма нужда да анализираме втора производна и няма нужда от съществуване на първа производна е за конкретната задача.
    Да се чете така: "За да докажем, че е по-вероятно в загряващия да има по-топла вода от изстиващия, е достатъчно да знаем, че в загряващия интервал графиката е над линейната (т.е. "по-голяма"), а в изстиващия е под линейната (т.е. "по-малка")

    Т.е.,
    дори и графиката на загряване/изстиване да са "силно" начупени непрекъснати функции, то ако е изпълнено "по-голямо" от линейната в загряващия и "по-малко" от линейната в изстиващия, то от това следва, че е по-вероятно в загряващия да има по-топла вода от изстиващия (като строгото доказателство на това "следва" е елементарно)

  11. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #39

    Отговор: Задача за бойлер

    Аз само да питам дали сме решавали задачата с два еднакви обема вода с идеален топлообмен между тях и каква е максималната и минималната температура която може да се постигне?

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #40

    Отговор: Задача за бойлер

    Правилно, Мите, точно така. И стана ясно още в началните постове.
    Аз дадох малко воля на терминология и асоциации, без пряка роля тук.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Бойлер под/над мивка
    От alfonso във форум Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 05-10-10, 20:43
  2. Бойлер
    От irenaiva във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 05-09-09, 13:07
  3. Предпазител за бойлер
    От spoofer във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 21
    Последно: 17-04-09, 12:50
  4. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  5. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе