Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 26 от общо 26
Like Tree6Одобрявам

Зъбчати колела

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #16

    Отговор: Зъбчати колела

    Тогава за ос трябва да се приеме трети елемент, около който се въртят двете колела, неподвижно закрепени едно към друго.
    А на първата картинка вероятно би трябвало да има и още една стрелка, която да указва, че механизмът е като бутало:

    Иначе асоциацията (поне за мен) е с механизъм като посочения от milanov:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #17

    Отговор: Зъбчати колела

    Според мен еднозначно може да се отговори само на въпроса "след колко зъба", а не "след колко оборота". Иначе всеки ще си мисли, че неговото е вярното.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #18

    Отговор: Зъбчати колела

    Малкото колело се търкаля около голямо колело с дължина на окръжността "D". "Изправя" се тази окръжност на отсечка с дължина "D". Слагат се 5 такива отсечки с дължина "D" и по тях се търкулва малкото колело. В края точката/зъбчето от малкото колело ще съвпадне със съответната точка/зъбче от разгънатото голямо колело...

    - - - - - - - - - -

    https://youtu.be/i2fVN5Z_ftM

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #19

    Отговор: Зъбчати колела

    @ Bibi
    Въпросът след колко зъба е ясен и нямаше да е задача.

    @ milanov
    Не ми стана ясно при права зъбчата рейка, малкото колело върти ли
    се изобщо около оста си?

    ----
    Както и да е, важното е, че е забавно да се видят различни мнения. По тази задача винаги има спорове.
    Оригиналният отговор е 19. Оборотите са относно неподвижна координатна система.
    Приемам и другите тълкувания като интересни и верни!
    Phoenix_1 одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #20

    Отговор: Зъбчати колела

    Какъв е смисъла тогава в заданието "едното да е неподвижно"?
    Нали точно това е идеята, да се усетим, че малкото трябва да направи повече обороти за да стигне. Движи се по външната част на окръжност и губи оборот. Когато се движи по вътрешна окръжност печели оборот пък. Като добавяме механизми които въртят оста, тогава променяме и резултатите. В момента остта е хваната за планка неподвижно, а остта лагерува със зъбното колело. Спрямо мислената ос на зъбното колело, тая ос се завърта 5 оборота, а зъбчатката прави 19.
    По вашата логика хващам планката за външната гривна на лагер, остта е твърдо към зъбното колело. Разликата между остта и зъбното колело е 0 оборота! Нищо, че и двете ще трябва да направят 19об.
    Аз приех остта на малкото зъбно колело за неподвижна - не се върти около остта си.
    Когато се движи по рейка и когато и двете са подвижни е ясно, че са 14 оборота.

    "....
    Не ми стана ясно при права зъбчата рейка, малкото колело върти ли
    се изобщо около оста си? .."

    Описва си сложното движение. Ако приемем, че рейката се движи, а колелото не мръдва в пространството е по-лесно.
    Друг пример е мотор който върти зъбно колело, движещо се по рейка. Мотора си върти около остта си, съответно и зъбното колело.
    Този пост е редактиран от zxc0; 17-09-19 в 13:13.
    ql^2/8 одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #21

    Отговор: Зъбчати колела

    Цитат Първоначално публикувано от ql^2/8 Виж публикацията

    @ milanov
    Не ми стана ясно при права зъбчата рейка, малкото колело върти ли
    се изобщо около оста си?

    ----
    Върти се около оста си. На всички автомобили колелетата се въртят около оста си (като пример), а оста на колелото в случая с рейката извършва праволинейно движение.
    Задачата може да се даде и като едно колело се търкаля около друго без приплъзване и след колко оборота примерно т.2 от малкото ще съвпадне с т.1 от голямото.

    - - - - - - - - - -

    Така, 56зъба и 20 зъба, с метод на решаване на задачата се получава отговор 19оборота.
    Със същият метод ако са 560 и 20 зъба колко ще е отговорът?
    А при 5600зъба и 20зъба?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #22

    Отговор: Зъбчати колела

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията

    Така, 56зъба и 20 зъба, с метод на решаване на задачата се получава отговор 19оборота.
    Със същият метод ако са 560 и 20 зъба колко ще е отговорът?
    А при 5600зъба и 20зъба?
    28+1=29
    280+1=281

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #23

    Отговор: Зъбчати колела

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Добре, по друг начин ще опитам. В горният пример с еднакви колела, по този метод колелото което се търкаля прави 2 оборота.
    Взимаме две еднакви ролки хартиено тиксо. Едната е неподвижна, другата я отъркалваме така че тиксото да се размотава. Измерва ме размотаното тиксо и ....

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #24

    Отговор: Зъбчати колела

    Но точката която размотава тиксото обикаля също - те не е неподвижна така.
    Ако тиксото се размотава от една и съща точка, да речем горна мъртва точка. Разлепването е все там и не обикаля ще е двойна.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #25

    Отговор: Зъбчати колела

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Добре, по друг начин ще опитам. В горният пример с еднакви колела, по този метод колелото което се търкаля прави 2 оборота.
    Взимаме две еднакви ролки хартиено тиксо. Едната е неподвижна, другата я отъркалваме така че тиксото да се размотава. Измерва ме размотаното тиксо и ....
    Аз пък взех зъбчато колело с неподвижна към него ос, връзвам към нея проводник.
    Отъркалвам го веднъж около неподвижното колело и виждам не една, а две намотки на оста!
    Значи два пъти се завъртяло!
    Bibi одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #26

    Отговор: Зъбчати колела

    Ако не го отъркалваш, а го плъзгаш ще видиш една намотка. Как се получава една намотка без да се върти колелото около оста си.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Колела
    От kod във форум Хоби и свободно време
    Отговори: 31
    Последно: 13-10-22, 19:13
  2. Зъбни колела
    От Pitagorvd във форум Логически задачи
    Отговори: 15
    Последно: 13-01-11, 06:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе