Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 24 от общо 24

Рутиране на интернет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #16

    Re: Рутиране на интернет

    Цитат Първоначално публикувано от llll
    От гледна точка на 7- слойния модел OSI рутерите са layer-3 устройства, докато суичовете и бриджовете са layer-2 устройства.
    Тц. Има switch-ове - от layer 1 до layer 7. Най-разпространените сa от 1во ниво, т.нар switching hub. За тях може да се поспори доколко са switch-ове и доколко - hub-ове. Тези, които могат да работят в най-високите нива се наричат content switch и се ползват за load balancing. Router-ите могат да работят от ниво 3 до ниво 7. Основната разлика е, че router-ите свързват мрежи, а switch-овете - мрежови сегменти. По отношение на Ethernet особена разлика м/у switch и bridge няма.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #17

    Re: Рутиране на интернет

    Така...
    Application
    Presentation
    Session
    Transport
    Network
    Data Link
    Physical
    Това са layer-ите според OSI- модела. За какви устройства говорим (рутери, суичове...) в application layer-а примерно (както твърдиш)? Ами попрочети някоя книжка

  4. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #18

    Re: Рутиране на интернет

    hub - layer 1
    bridge - layer 1
    switch - layer 2
    router - layer 3
    Това е по първоначален замисъл на тези устройства. След което започват надстройки:
    switching hub
    Това е всичко евтино по магазините, на което пише switch (много рядко пише switching hub). Какво го отличава от hub и switch? При hub-а всички пакети се препращат на всички портове. 8-портов hub 100мбит може да прекара 100мбита (200мбита ако е full duplex, но такива се срещат много рядко). При switching hub-а пакетите се препредават само към определен порт. 8-портов switching hub 100мбит може да прекара 100мбита (200мбита ако е full duplex, а те обикновено са такива, half duplex switching hub не си спомням да съм виждал). При switch-а пакетите също се препредават само към определен порт, но отделните двойки портове могат да работят независимо една от друга, така че 8-портов switch 100мбит може да прекара 1600мбита (но може и по-малко, в характеристиките на switch-а обикновено има и атрибут switching capacity, което показва точно тази стойност)
    switch layer 3 (+ routing) - към стандартния switch са добавени и рутиращи функции. Какво го отличава от router? Основно разликата е, че тези рутиращи функции са по-ограничени, всички интерфейси са му еднакви, и има доста ограничен набор от възможности за контрол на трафика (приоритети, shaping и т.н.)
    switch layer 7 (+application) - http://www.austintek.com/LVS/LVS-HOW...L7_switch.html (картинка+цена )

    Internetworking devices

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #19

    Re: Рутиране на интернет

    А, това е вече нещо друго . Все пак производителите "надграждат" продуктите си с допълнителни възможности. Мисля, че е по- добре да се придържаме към основните функции на устройствата- иначе ще потънем в различни модели, IOS-и и т.н...
    Все пак бриджовете са layer-2 устройства...


    Цитат Първоначално публикувано от etg
    ......................
    Internetworking devices

  6. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    7
    #20

    Re: Рутиране на интернет

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Router-ите могат да работят от ниво 3 до ниво 7.
    A извинявай, за въпроса ми, но... били ми обяснил как работят до 7мо ниво след като 5,6,7 ниво се извършват от програмистите (Web developeds). Много ще ми е интересно да разбера. И тва че бриджа е от 2 layer както и суича съм го учил в курса на Cisco.

  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #21

    Re: Рутиране на интернет

    Интерпретации много. Лично според мен hub/bridge също са layer2. Амa от целия ни поток в МЕИ-то аз съм единственият с тройка по мрежи, при положение, че Фурнаджиев пишеше слаб 4

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #22

    Re: Рутиране на интернет

    Ами аз също свързвам физическия слой главно с кабеляка, ама .... Виждаш рекламите: "нашето желязо всичко само прави!"

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #23

    Re: Рутиране на интернет

    diavolovam,

    etg е дал линк, пропуснал си го явно: http://www.austintek.com/LVS/LVS-HOW...L7_switch.html

    Иначе hub-а твърдо е layer 1 - това е прост разклонител в крайна сметка.

    Факт е, че разликите м/у устройства работещи във високите нива са основно от гледна точка на имплементацията, а като действие се покриват. Например разликата м/у обикновен рутер и L3 switch е това, че рутерът има процесор, а суичът - ASIC (application specific integrated circuit).

    ДОБАВЕНО: http://en.wikipedia.org/wiki/Multilayer_switch

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    7
    #24

    Re: Рутиране на интернет

    е аз попрочетох и ако може да попитам как да си шърна интернета но през VPN за да го ползвам от настолна машина и от лаптоп?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Рутиране под Windows
    От Commodore във форум Мрежи
    Отговори: 11
    Последно: 19-09-07, 00:53
  2. Проблем с рутиране
    От McTailer във форум Мрежи
    Отговори: 9
    Последно: 28-11-05, 13:16
  3. Рутиране под Windows Server 2003
    От silverfox във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 16-03-05, 21:07
  4. Проблем с... (може би рутиране) ?
    От Slero във форум Linux
    Отговори: 1
    Последно: 29-08-04, 00:58
  5. Динамично рутиране
    От zizu във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 21-12-03, 17:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе