Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 50

Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #31

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Принципно в /etc/hosts няма какво да конфигурираш за NFS, ако означаваш компютрите с IP адреси, а не с имена. Конфигурацията на NFS сървъра е във /etc/exports.
    Най-сетне успях да свържа DBox2(Линукс) и РС-FreeBSD-5.4, чрез NFS. Първо успях да пингвам устройствата, след това с настройките на Бокса успях да монтирам споделената папка от РС-то.
    На РС-то NFS-сървър на Бокса клиент. НА РС-то настройки във файлове:

    /etc/rc.conf -
    portmap_enable="YES" # или rpcbind
    nfs_server_enable="YES"
    mountd_flags="-r" #има и други, но тези са критични, пиша по памет

    /etc/hosts -
    dbox2 192.168.1.1

    /etc/exports -
    /usr/home -alldirs -maproot=root dbox2 # или 192.168.1.1, това според учебниците


    Така, значи за запис в /usr/home записва, обаче за плейване на Бокс-TV забива, като проблем ми дава лан картата "РиалТек" и нещо свързано с размера на буфера доколкото можах да разбера(записал съм си конкретно, какво ми казва, но забравих листчето у нас), при разрешен 1400, а плейван 4000.... РС-то забива...
    Ако записвам десетина секунди, то успява да покаже на TV-то , но за повече не става...

    Въпросът ми е, дали има настройка на лан картата? Или трябва да търся такава с интелски чипсет, от тези дето не товарят процесора? Някъде бъркам, ама...
    За рутер, фтп, по-късно ...
    Интересно обаче под вин нямах проблеми, единствено нуждата от поне 900Мх СРU...

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #32

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Едва ли трябва да сменяш картата. По-добре кажи точно какво съобщение за грешка излиза, къде и при какви обстоятелства. По принцип параметъра "-r" би трябвало да има и аргумент, примерно "-r 1024".

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #33

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    ...По принцип параметъра "-r" би трябвало да има и аргумент, примерно "-r 1024"....
    От Дбокса настройвам Lan-a (NFS-client) с параметри -rw, размер 8192 (8000 и нещо, не помня точно) , soft, и т.н.
    Възможно ли е да влиза в конфликт с настройките на Lan-a на РС-то?

    Иначе ми дава такава грешка:
    "rlo: discard oversize frame (enter type 8ee2 flags 3 len 4220> max 1514)" # "rlo" - това е името на Lan-a - Realteck в РС-(freeBSD)
    или:
    "rlo: discard oversize frame (enter type 6c69 flags 3 len 8309> max 1514)"

    До колкото схващам, нещо тук греша "-r 1024" , след като запиша видео фрагмент на РС-то, изключвам Дбокса, конектвам РС-то към РС на Вин (там имам NFServer) и при опит за копиране на *.ts файла се получава втората грешка. Ако файла е достатъчно малък < от 5 секунди, със Media Player Classic се плейва със същото качество както на TV-то.
    Но ако е по голям файла просто не успява да го копира и РС-то забива юнашки.
    Разпъна се темата, ама интернета нещо го нямаше тия дни...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #34

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от jonia
    От Дбокса настройвам Lan-a (NFS-client) с параметри -rw, размер 8192 (8000 и нещо, не помня точно) , soft, и т.н.
    Възможно ли е да влиза в конфликт с настройките на Lan-a на РС-то?
    Възможно е. При монтирането на файловата система клиента и сървъра си договарят тези настройки. Очевидно буфера на картата се препълва и картата забива, защото datagram-ата, която се изпраща/получава е по-голяма от буфера.

    Тук стрелям на посоки, защото от FreeBSD не разбирам, но бих пробвал да намаля стойностите на "r" и/или "rw" на 1024, както мисля, че е по dafault или бих ги премахнал, за да се ползват фабричните настройки.



  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #35

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    ....но бих пробвал да намаля стойностите на "r" и/или "rw" на 1024, к...
    To All,

    От Дбокса настроих опцийте на лан-а така:
    rw, soft, udp, rsize=1024, wsize=1024 #вече не забива РС-то, но образа на ТВ-то все още насича,

    Като "soft", може да се смени с "hard" според NFS HOWTO - програмата която ползва NFS, просто спира работа при разрив със сървъра, и продължава безметежно след възобновявване на връзката. Процеса не може да бъде прекратен или убит до тогава, докато изрично вие не се укаже опцията "intr" .

    Със "hard" не съм пробвал, пробвах с различни стойности на rsize=, wsize=, от 1024 до 8192. При стойности > от 4096 РС-то забива, Дбокса се държи.
    Забелязах, че при някои програми (канали) забива по-малко, оказа се че стрийма от сателита варира от 1000кбит/сек. до 6000кбит/сек. това си е 6 мегабита, а лан картата на Дбокса е 10 мегабитова, (дано не е това проблема).
    Явно ще трябва да се компилира ядро, със най нужното, но така или иначе съм на минимум инсталл.
    Ще пробвам да сложа хада на друга по-мощна система (дори да инсталирам на ново), пък тогава да разбера дали не е ограничението от скороста на хард диска, макар, че ATA33 (UDMA33) не е малко...

    Още вариант: във файл " /etc/fstab " да добавя:
    #
    # device mountpoint fs-type options dump fsckorder
    #...
    jonia:/mn/jon/local /mnt nfs rsize=1024,wsize=1024 0 0
    #
    Но това е за клиента, а за сървъра не можах да намеря къде да укажа конкретни стойности...

    Пак според NFS HOWTO, за увеличаване на производителноста на NFS трябва да се забрани синхронният запис, :
    "Прием для увеличения производительности NFS при записи заключается в запрещении синхронной записи на сервер. Спецификация NFS требует, чтобы запросы NFS на запись не считались законченными до записи данных на носитель (обычно диск). Это ограничивает производительность записи, а асинхронная запись значительно увеличит скорость записи по NFS. Демон nfsd для Linux никогда не делает синхронную запись, поскольку реализация файловой системы Linux сама не дает сделать это, но серверах работающих на отличных от Linux системах вы можете увеличить производительность этим способом, поместив в ваш файл exports: "

    /dir -async,access=linuxbox

    или нещо подобно, нали съм със FreeBSD... но какво е това "/dir" не ми е ясно т.е. синтаксиса не ми е ясен...

    Остава да пробвам и със някоя Linux OS, поне ще са напълно съвместими... ще дерзая, ентусиазма все още го имам...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #36

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    "/dir" ще рече името на директорията, примерно "/big-disk/shared/movies" ;-)
    Ако минеш на линукс, може да очакваш повече помощ - доста по-разпространен е от *BSD. Щом търсиш бърза инсталация и не те е страх от липса на графичен инсталатор, бих препоръчал да пробваш Slackware, линк за теглене от България: http://mirrors.evrocom.net/slackware...ware-10.2-iso/

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #37

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Благодаря Ghost,

    Ще пробвам с БСД-то, докато сваля ЦД1 на Slackware(дали е достатъчно СД1? графика не ми трябва),
    може това с асинхронният запис да помогне...
    #/dir -async,access=linuxbox
    Иначе на Дбокса версията е: Kernel 2.4.32 / SQUASHFS (само четене), като var и tmp директорийте са jffs2

    Идеята принципно е, това РС да се скрие в някой шкаф и да си работи постоянно, като NAS, а в последствие да му добавя рутиращи функции и да дели домашният интернет м/у 2 РС-та и Дбокса.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #38

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Да, CD1 e достатъчно.

    П.П.
    Не е добра идея да слагаш PC в шкаф, заради охлаждането.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #39

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    ...Не е добра идея да слагаш PC в шкаф, заради охлаждането....
    Това за шкафа е образно казано, системата е Compaq- SFF(550MHz) , и има само един вентилатор на захранването, така че няма какво да прегрява...

    Slackware CD1 е вече свален, утре ще пробвам инсталациите...

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #40

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от jonia
    ...
    Slackware CD1 е вече свален, утре ще пробвам инсталациите...
    ....
    За съжаление, запецнах, и не мога да пингна двете устройства, инсталацията в сравнение с FreeBSD по-трудна
    Ще мина отново на FreeBSD... или вариант да намеря някой Гуру да свърши работата...

  13. Junior Member Аватара на WhiteNoise
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    46
    #41

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Инсталацията на Slackware е доста лесна. Не се предавай

    Най-общо идеята след boot:

    cfdisk и правиш swap (82) и linux дял (83)
    write

    Избираш какво да се инсталира. Махни X и X приложенията. Остави библиотеките им. Може да потрябват. Към края инсталирай си lilo в MBR за най-лесно.

    След като си готов с инсталацията. Влизаш в /etc/rc.d и създаваш rc.firewall. Правиш го изпълним.

    Ако не ти се търси из форуми и документации слагаш това:

    #!/bin/bash

    case $1 in

    start)
    echo "Starting firewall..."

    iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

    ;;

    stop)
    echo "Stoping firewall..."
    /usr/sbin/iptables -t nat -F
    /usr/sbin/iptables -F INPUT
    /usr/sbin/iptables -F OUTPUT
    /usr/sbin/iptables -F FORWARD
    /usr/sbin/iptables -P INPUT ACCEPT
    /usr/sbin/iptables -P OUTPUT ACCEPT
    /usr/sbin/iptables -P FORWARD ACCEPT


    ;;
    *)echo "Usage: /etc/rc.d/rc.firewall start|stop"
    ;;
    esac

    В rc.firewall и вече имаш NAT.

    Слагаш IP на вътрешната LAN (приемам че при инсталацията си сложил вече на eth0)
    като редактираш /etc/rc.d/rc.inet1.conf
    изпълняваш
    /etc/rc.d/rc.inet1 restart
    и ако си пуснал ip_forward вече имаш как да е работещ рутер. За NFS ще ти се наложи доста четене....

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #42

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от WhiteNoise
    ...
    cfdisk и правиш swap (82) и linux дял (83)
    write

    Избираш какво да се инсталира. Махни X и X приложенията. Остави библиотеките им. Може да потрябват. Към края инсталирай си lilo в MBR за най-лесно.
    ...
    WhiteNoise благодаря,

    До тук стигам, всичко е О.К. и запецвам...
    за рутер, firewall, NAT не съм си пробвал силите... опитвах да направя NFS, пък сетне другите неща.
    Предполагам това "case $1 in..." създава start файл за стартиране на firewall и т.н. Благодаря!!! Ще ми бъде полезно!

    До къде стигнах, на FreeBSD имах работещ NFS - елементарно е. Проблема ми е че видео стрийма към ТВ-то(РС->Дбокс->ТВ) насича ужасно и след различни варианти на "rsize" и "wsize" така и не постигнах приемливи резултати.
    Снощи реших да пробвам вариант, който ми работеше по-добре (но не за отлично), но на Вин2к база, та накратко, реших да сменявам софта на Дбокса, (избор има голям, директно се заливат имиджи), записах няколко фрагмента от филми, след което ги мятах на ТВ-то.
    Значи проблема е само в четенето, фрагмент който ми е запецвала картината, на един от имиджите, тръгна като по вода на последния имидж, за проба записах със същия имидж, плейвам - няма грешка.
    След това си поиграх със "rsize" и "wsize" , но найдобре си остава с максимума (т.е. по подразбиране) 8192, всичко това РС(ВИН2К) <-> Дбокс(Linux).
    Остава да пробам РС(Slackware/FreeBSD) <-> Дбокс(Linux) и всичко да е наред, след което да продължа с рутер, firewall, NAT.
    NFS и NAS в моя случай се припокриват, опитах да съм кратък но това е!

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    82
    #43

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    FreeNAS съм пробвал на виртуална машина и си работи чудото. Пробвах и с NFS, FTP, CIFS - всичките работеха. Инсталира се на виртуалния диск, дава ми достъп по гореизброените протоколи, като заредя "живо" дистро ми дава и да пиша по дяловете, форматирани по UFS. Всичко си е наред. Обаче това са си моите експерименти само. Не съм го ползвал за работа, само за игра

  17. Junior Member Аватара на WhiteNoise
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    46
    #44

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Под BSD съм правил за тест NAS на Celeron 600mhz + 128mb RAM. Държеше супер стабилно 60mbps. Хардовете бяха 80GB Seagate, a lan-ката 3Com 905-TX (Tornado).
    Ето ти сега и идеята ми:

    Вземи поне един P2 333-350 + дъно и кутия. Продават в лиана от време на време точно това за 7$
    Ако уцелиш Dell например GX1-GX100 модела ще ти бъде супер тихо. Имат и вграден 3Com LAN.
    Слагаш отново BSD-то и тестваш

    едит: Хммм "До тук стигам, всичко е О.К. и запецвам..." случайно да форматираш на resiserfs ?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #45

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от WhiteNoise
    ...
    Ето ти сега и идеята ми:

    Вземи поне един P2 333-350 + дъно и кутия. Продават в лиана от.....
    ....Слагаш отново BSD-то и тестваш .....
    Здравейте отново,
    Малко (или много?) късно, но мисля, че съм длъжен, поне да кажа до къде стигнах.
    Такаааа, време за доклад...
    Благодарение на WhiteNoise реших да пробвам. Какво ли ще стане с първата ми машинка (Пентиум ММХ166)?
    Стана много бързо, сложих паметта и хард диска, след което, всичко си разпозна, и заработи - NFS, FTP. Опитах запис от Дбокс-а на РС и плейване от РС на Дбокс - няма проблем. Всичко е както трябва да бъде!
    Няма вече досадният рестарт на BSD-то, отново опитах да върна всичко на Компак-а ,но.... същият проблем. (справки - по-горни постове)
    След което реших, че злополучното РС има проблем с чипсета. По принцип вградената лан не разпознава, че има кабел, затова ползвах две лан платки на PCI, като си мислех , че съм елиминирал евентуални проблеми ... НО не би. И така, всичките ми проблеми били от злополучният Компак....
    След това се почна една епопея.... четене - проби, четене - проби.
    Инсталирах NFS, FTP, FreeFTP, махнах FreeFTP-to, Router, Gateway.... дойде ред на PPPoE, добре, че доставчика излезе разбран Човек, обясних му какво съм решил да направя, и съответно: "Щом е на линукс, няма проблеми", да обаче като разбра, че е FreeBSD... за някои неща удари на камък, но с общи усилия пуснахме и-нета .
    Така до тук добре, ама как да си управлявам рутера от Вин РС-то? Влизам чрез телнет като root нъцки, не става, със парола, без парола, никак не ще.
    По едно време ме осени мисълта да си направя потребител, и стана, обаче каквото и да опитвам , нямам никакви права, освен за четене...
    Е, тук ми помогна пак доставчика, : "... ами трябва чрез SSH, - хубаво де ами от Вин РС? : Ами има една програмка "putty" та с нея"... Не че не бях чувал за SSH, ама как от Вин... та такива ми ти работи....
    Сега вече ще мога да скрия някъде старото РС, преродено в рутер.
    Друг проблем се получи когато сложих суитч (TP-Link), но тук явно нещата опират до кучата марка, като сложих принудително ланкартата на рутера -> (TP-Link) да е на 10МБ full-duplex, нешата заспаха. Е при копиране от харда на рутера към ВинРС-то, ще трябва да конфигурирам на ауто, всичко това заради Дбокса, защото той е със 10 МБ лан карта.
    Надявам се че написаното до тук ще помогне на някого, ако има въпроси - ще отговарям, до колкото мога ...
    Огромно благодаря на ВСИЧКИ отзовали се, дори моралната поддръжка, за мен бе от значение!!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. мрежа уиндоус-линукс през рутер
    От stan75 във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 24-04-09, 15:06
  2. Създаване на рутер под линукс?
    От radop във форум Мрежи
    Отговори: 2
    Последно: 26-10-06, 16:11
  3. оферта за поддръжка
    От TopBG във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 14-03-05, 17:58
  4. Поддръжка на процесор...
    От Stealth във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 17-06-03, 23:48
  5. Поддръжка на PC-та в зала. Пари?
    От rozovata pantera във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 18
    Последно: 28-09-02, 02:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе