Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 50

Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #1

    Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Значи, целта ми е да конфигурирам домашен рутер, които да поддържа NFS (network file system)
    С други думи РС-то дето ще е рутер, да може да е достъпен за съхранение (четене,запис) на файлове, както от MS Windows така и от Linux, което ще рече да бъде и NAS (network-attached storage).
    И интернет достъп на двете устройства.

    Рутер - СРU_166ММХ 128РАМ 20ГБ хард диск - Linux
    PC - домашен комп с MS Windows
    Dbox2 - сателитен приемник с Linux

    Изискването за NFS е заради Dbox2, който ще праща ТВ програми за запис на диска в TS формат, иначе от Вин мога да достъпвам и по FTP до файловете, или с Map Netwoek Drive.

    Разгледал съм няколко дистрибуции, Coyote Linux, freesco, Smoothwall Express, pfSense, m0n0wall, ClarkConnect...
    Коя по-добра, коя по-малка, но нямат поддръжка на NFS-server , може и да греша, не съм силен в Линукса и ще ми е трудно да добавя такъв сървър към някоя от тях.

    Предполагам не на всички ще е възможно такова добавяне, ако може помогнете.

  2.  
     
  3. XaugyTuH
    Guest
    #2

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Network File system по принцип е за FreeBSD махай ги тия линукси

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #3

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от XaugyTuH
    Network File system по принцип е за FreeBSD махай ги тия линукси
    Хмм, хвърляш ме в музиката, от конзола разбирам само от МС ДОС,(навремето, е и от ls, vi, и само това ) и то не всичко.. иначе "прозорците" са ни лишили от мисленето... next-> next -> и готово.... това го знам, ама FreeBSD...

    Тогава по-добре OpenBSD (което за мен на този етап ... няма много разлика освен исторически кой , от кого произхожда), FreeBSD май са си също специални, по свой начин...

    Значи, сега РС-то, дава и-нет на Dbox2-а, както и дисково пространство, обаче Windows е тежка ОС, и 900 Мегахерца са малко, е не искам да си сменям РС-то за да е всичко гладко.

    Затова бих си сложил на старото РС една ОС със функции на рутер, NFS, FTP, NAS и т.н. и да не е нужно РС-то да работи постоянно за да имам и-нет на Dbox2 или да мога да си запиша някой клип на Мадона примерно...

    Благодаря все пак, дано са ясни въпросите ми...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #4

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    абе не мус е връзвай толкова на хайдука, че трябва да е задължително с фриибсд.
    и със добрия стар(май не толкова) линук става.

    ама ако наистина нямаш понятие от тези неща, няма да се справиш и само ще си губиш времето... започни с нещо по-малко амбициозно...

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #5

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от dark
    абе не мус е връзвай толкова на хайдука, .....
    ....
    ... започни с нещо по-малко амбициозно...
    Благодаря dark на съседния форум хардвареБГ, ми подсказаха за:

    "FreeNAS is a free NAS (Network-Attached Storage) server, supporting: CIFS (samba), FTP, NFS, RSYNC protocols, local user authentication, Software RAID (0,1,5) with a Full WEB configuration interface. FreeNAS takes less than 32MB once installed on Compact Flash, hard drive or USB key.
    The minimal FreeBSD distribution, Web interface, PHP scripts and documentation are based on M0n0wall."

    мисля, че е това което търся, стига да поддържа добра скорост на файлов трансвер, и да е стабилно...

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    801
    #6

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Като се има предвид, че е базирано на m0n0wall мисля, че по-добро няма да намериш за машината, която си намерил за файлов сървър.
    Само дето последно като четох, е малко в бета период този FreeNAS.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #7

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Suren
    ...Само дето последно като четох, е малко в бета период този FreeNAS....

    Хммм, не мога да инсталирам този FreeNAS... дава ми грешка при инсталацията на хард диска... Но като обикалях и се рових, разбрах, че с RTL8139 - загубена кауза. Освен, че товари чипсета, товари и процесора.
    Аз със Вин2000Про на атлон - 900, и Дбокс-2 организирах монтиране на директории с мп3, филми, картинки и това вървеше на TV през Дбокс-а, обаче ако за мп3 нямаше проблем, то за дивекс,воб файлове натоварването достигаше 100%, и засичаше...
    Мисля си , че операционната система е виновна, но освен FreeNAS ще трябва и интелски лан карти.
    Сменям процесора на рутера на Р3 - 550 мегахерца, дано успея с FreeNAS-а
    Та така за сега...

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #8

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Първо. Да коригирам една заблуда от изказването XaugyTuH, която подведе всички в посока BSD. [red]NFS е разработка на Sun Microsystems от средата на 80-те години.[/red]. Нормално е най-добре да работи под операционните системи на Sun, а не под BSD (или Linux).

    Второ. Щом ще има и Windows, NFS е почти невъзможно решение, макар че Microsoft предлагат безплатно някакъв toolkit, чрез който уж може да се ползва NFS.

    Трето. В тази ситуация аз бих ползвал SMB/CIFS. (samba + microsoft networking)

    Четвърто. Намирам за лоша идея да смесваш ролите на рутер и файлов сървър като ползваш една машина.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #9

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Здравейте,

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Първо. Да коригирам една заблуда от изказването XaugyTuH, която подведе всички в посока BSD. [red]NFS е разработка на Sun Microsystems от средата на 80-те години.[/red]. Нормално е най-добре да работи под операционните системи на Sun, а не под BSD (или Linux).
    [red]за това не споря[/red]

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost

    Второ. Щом ще има и Windows, NFS е почти невъзможно решение, макар че Microsoft предлагат безплатно някакъв toolkit, чрез който уж може да се ползва NFS.
    Трето. В тази ситуация аз бих ползвал SMB/CIFS. (samba + microsoft networking)

    jonia написа
    Изискването за NFS е заради Dbox2, който ще праща ТВ програми за запис на диска в TS формат, иначе от Вин мога да достъпвам и по FTP до файловете, или с Map Netwoek Drive.
    Проблема ми е Дбокс-2 (линукс) <-> рутер(линукс, FreeBSD, FreeNAS... или каквото там пасне,)
    За сега ми работи Дбокс <-> Атлон-900 на Вин2000про, пиша/чета филми на Вин-а, чета *.мп3/филми от Вин
    ^
    |
    internet
    Като Вин-а споделя и-нета и на Дбокс-а,
    Обаче горкичкият Атлон се товари почти на максимум, еее не ми се сменява заради тежките чичкоБилови ОС, е да ама и Оупен ОС-ите не ми се отдават лесно.

    Значи имам малки корекции:

    Рутер - СРU_Р!!!-550 128РАМ 20ГБ хард диск - Linux(BSD,FreeBSD,OpenBSD,FreeNAS)
    PC - домашен комп с MS Windows
    Dbox2 - сателитен приемник с Linux
    по тази схема:
    Dbox2<->Рутер(или файл сървър)<->PC(вин2000про)
    ^
    |
    internet
    Искам просто от Дбокса да запиша някой филм на "файловия сървър", и да имам достъп до интернет от него, без да ми е включено РС-то....
    Със фриското, няма проблеми за рутиране и даване на и-нет - няма обаче NFS сървър
    FreeNAS - не се инсталира(на HDD), поне има NFS сървър - няма рутиране i-net или греша?

    Явно не змам какво искам, или прекалено много, "Но го искам от сърце"
    Нещо ентусиазма към *inux ... отслабва, може би не е за средни мозъци...

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #10

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    FreeNAS не знам какво е и как работи. Не можах и да се образовам, защото в момента сайтът им не работи.

    Доколкото разбирам DBox2 работи само с NFS (да?), следователно е достатъчно да си инсталираш linux/bsd, където да конфигурираш NAT (за интернет достъп - 2-3 реда писане) и да пуснеш NFS (малко по-сложно).
    Ако го правиш за първи път, може би няма да ти е лесно, но ще помагаме - нали за това е форума.


  13. XaugyTuH
    Guest
    #11

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Т'ва чудо NAS и аз за пръв път го чувам, задължително ли е да се използва, не може ли вместо него да се пусне ftp сървър ???


    Ghost, NFS срещнах за пръв и единствен път, когато четох някакви документации за FBSD, че е широко използвано за маунтване на отдалечени хардове. Останах с предположението, че е създадено от тях, тъй като за мое огромно съжаление нямам достъп и опит на Solaris машина.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #12

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    ,
    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    FreeNAS не знам какво е и как работи. Не можах и да се образовам, защото в момента сайтът им не работи.
    http://www.freenas.org/
    това от сайта им:
    "FreeNAS is a free NAS (Network-Attached Storage) server, supporting: CIFS (samba), FTP, [red]NFS[/red], RSYNC protocols, local user authentication, Software RAID (0,1,5) with a Full WEB configuration interface. FreeNAS takes less than 32MB once installed on Compact Flash, hard drive or USB key.
    The minimal [red]FreeBSD[/red] distribution, Web interface, PHP scripts and documentation are based on M0n0wall."

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Доколкото разбирам DBox2 работи само с NFS (да?),
    Не само, поддържа и CIFS (samba), FTP, NFS... той си е Linux

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Ако го правиш за първи път, може би няма да ти е лесно, но ще помагаме - нали за това е форума.
    Да, така е, с Бокса през вин се оправям и си ме слуша, за сега... за форума си прав...
    За Unix/Linux гуру, това което ми трябва, е проста работа, ама..
    И с английския не съм много много... това ми е проблема май... Благодаря всепак...

  16. XaugyTuH
    Guest
    #13

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от jonia
    "FreeNAS is a free NAS (Network-Attached Storage) server, supporting: CIFS (samba), FTP, [red]NFS[/red]
    Еее ясно, значи не е задължително да присъства NAS а можеш да си пуснеш поотделно FTP и NFS. Значи конкретният BSD/Linux зависи от това, какъв приятел имаш да ти го настрои. :D Успех!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #14

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    jonia, в крайна сметка в момента какво имаш инсталирано на рутера?

    XaugyTuH, ако ти се занимава със СЪНска ОС, може да си поиграеш с OpenSolaris: http://www.opensolaris.org/

  18. XaugyTuH
    Guest
    #15

    Re: Линукс рутер с поддръжка на NFS, NAS, как?

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    XaugyTuH, ако ти се занимава със СЪНска ОС, може да си поиграеш с OpenSolaris: http://www.opensolaris.org/
    Мислиш ли, че ако съм се интересувал от Соларис, не съм попаднал и на тази страница

    А и имах предвид истински Соларис на СПАРК машина а не разни бета-проекти на студентчета и пр. опити за интелска платформа. Както и да е, пак се отплеснах в оффтопик.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. мрежа уиндоус-линукс през рутер
    От stan75 във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 24-04-09, 15:06
  2. Създаване на рутер под линукс?
    От radop във форум Мрежи
    Отговори: 2
    Последно: 26-10-06, 16:11
  3. оферта за поддръжка
    От TopBG във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 14-03-05, 17:58
  4. Поддръжка на процесор...
    От Stealth във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 17-06-03, 23:48
  5. Поддръжка на PC-та в зала. Пари?
    От rozovata pantera във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 18
    Последно: 28-09-02, 02:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе