Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 48

един lamer-ски въпрос за LAN

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #1

    един lamer-ски въпрос за LAN

    Днес разглеждах сайтовете на няколко доставчика на интрнет през LAN. В някои от офертите пише, че е разрешен само един компютър. Та въпроса е следния:
    Как админа на мрежата ще разбере колко компютъра имам, ако са зад NAT?
    Появява ли се някаква информация в пакетите за това дали имам рутер и колко машини са зад рутера или нещо подобно?

    P.S. Имам и друг въпрос: Какво значение има дали съм вързал един или десет компютъра? Нали, в края на крайщата, си плащам за определена скорост, какво значение има на колко компютъра я разделям? Нещо не ги схващам тези неща и се дразня.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #2

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Ох, пак ли тази тема! Вземи да потърсиш из форума, има сума мнения изписани... ако не ме домързи, ще ти дам линкове. Като начало, засега приеми на доверие следните отговори:

    1. Доставчикът ти МОЖЕ да разбере дали имаш един или повече компютри, вързани зад NAT, стига да е ДОСТАТЪЧНО КАДЪРЕН (а некадърни сисадмини вече почти не останаха);

    2. Значението е, че един компютър не уплътнява връзката така, както биха я уплътнили десет. Ако искаш 100% гарантирана скорост, поинтересувай се каква е истинската цена на подобна връзка (със сигурност не е 25 лв за 512Кbps истински интернет)

    Нищо лично, момко, но аман от тарикати!

  4. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #3

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Ох, ох, ох... пак старата песен на нов глас... Еми принципно се предполага че админа разбира много повече от тебе, и както се казва "не пасе трева"... Все пак тои за това е сложен там... Така че не мисли че можеш да скриеш нещо, дори да се изръсиш няколко стотин гущера за някакво хардуерно CISCO...

    Относно вротия ти въпрос, елементарно едно е да има 300 конекшъна от 1 човек (+ 5 зад него), едно е да има 30 конекшъна.
    А от "морална" гледна точка. Представи си че ти си ми ISP, аз купя от тебе нет за 30 лв. и го разпродам на 30-на мои комшии...
    И кво става:
    1."вкарвам" те с 900 лв. вътре (30 клиента по-малко)
    2. ако 2-ма 3-ма направят така най-вероятно след месец, два ще фалираш
    3. то нямаш си представа колко струва гарантираната скорост (тази която копува доставчика ти)... как ти се струва 1000 лв за 1 мбит ?!

  5. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #4

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    айде, айде, посмалете малко... бтк адсл 2048 BIZ струва 118 лв./месец и може да се пуска през рутер.
    По LAN има оферти с разрешено включване на неограничен брой компютри има за много по-ниски цени...

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #5

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Цитат Първоначално публикувано от Ско
    айде, айде, посмалете малко... бтк адсл 2048 BIZ струва 118 лв./месец и може да се пуска през рутер.
    По LAN има оферти с разрешено включване на неограничен брой компютри има за много по-ниски цени...
    Аз няма какво да посмалявам и заставам зад всяка написана дума в тази тема...

  7. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #6

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Абе всичко е въпрос на фирмена политика... Всеки сам решава за себе си...
    Има и нещо друго при много потребители, мрежата се скапва... 300 клиента с по 10 отзаде са 3000... като сложим и по 10 заявки на човек


    btw. тази оферта 1000 лв. за 1мбит точно БТК ми я предложиха.....

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    30
    #7

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    само не разбирам защо всеки,който иска да си сложи рутер се смята за потенциален крадец, т.е. ще го раздава на комшии и иска да стане малко квартално ИСП? Не може ли да има 2 ПЦ и да иска да си ги ползва и двете...или трите...аз например имам десктоп машина, лаптоп и ПДА...сложил съм си вирелесс рутер и си ги ползвам всичките!

  10. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #8

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Визирах 1000-та лева в насока "посмаляване", но то наистина за гарантирана минимална скорост нещата стоят по различен начин (2048 BIZ не е гарантиран). Сори, не съм прочел вниамтелно.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Абе каквото и да си говорим сега с торетите максимално се уплатнява връзката дори да си само с един комп. Не случайно след появата на торентите скоростите на моя доставчик много се влошошоха. Иначе е нормално да си включш повече от един компюр в рамките на един апартамент.

  12. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #10

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Цитат Първоначално публикувано от one1
    само не разбирам защо всеки,който иска да си сложи рутер се смята за потенциален крадец, т.е. ще го раздава на комшии и иска да стане малко квартално ИСП? Не може ли да има 2 ПЦ и да иска да си ги ползва и двете...или трите...аз например имам десктоп машина, лаптоп и ПДА...сложил съм си вирелесс рутер и си ги ползвам всичките!
    Ами то ако става въпрос за 2 компютъра рутер не е необходим... 3 компютъра в за БГ са си сравнително рядко явление...
    Но както и да е... Това не е тема за стандарта на българина...
    По начина по-които grgeorgiev си задава въпросите става ясно какво иска да прави...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #11

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Е, хайде, хайде.....Нямам намерения да си цакам ISP.
    Много съм доволен от сегашния си доставчик - перфектна скорост, реален статичен IP адрес, без ограничение за компютрите.
    Обаче, за съжаление се местя в друг квартал и се налага да го сменя. И се оказва, че нито един от местните доставчици, които издирих не предлага същото качество на услугата за приемнива цена.
    Принципно ползвам един компютър, но понякога се налага да включа още 2 или 3 и тези ограничения ми се струват сташно дразнещи.

    От друга страна, след като един доставчик може да предлага тези услуги, без да е фалирал, то и другита могат,но ... явно им е такава политиката.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    71
    #12

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Цитат Първоначално публикувано от glowndark
    ... 3 компютъра в за БГ са си сравнително рядко явление...
    Е сега, рядко явление, мойто РС -1бр., на сина ми -1бр. , един Dbox-2 (linux сателитен приемник, също иска и-нет) -1бр. едно слабо РС дето ще го правя сървър за Dbox-а (NFS, NAS, FTP) и за другите две РС-та, и колко станаха?
    Три броя РС-а и ресивер=4бр. е какво и аз ли съм престъпник, или ISP-то дето ми прибира 25-те левчета и почти нямам и-нет? Ако не вярвате идете на форума на vidaoptics.com има доста закани към ISP-то, ама провинция.... кат няма други...

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    56
    #13

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Цитат Първоначално публикувано от one1
    само не разбирам защо всеки,който иска да си сложи рутер се смята за потенциален крадец, т.е. ще го раздава на комшии и иска да стане малко квартално ИСП? Не може ли да има 2 ПЦ и да иска да си ги ползва и двете...или трите...аз например имам десктоп машина, лаптоп и ПДА...сложил съм си вирелесс рутер и си ги ползвам всичките!
    Да може - практиката при мен е, че този клиент ми предоставя паролата за рутера си и от там нататък само аз я знам.
    Той печели, че не се занимва с "администрирането" на рутера, аз печеля, че имам контрол и знам, че има 1-2-3 ПЦ @ home, а не 300 из квартала ... .

    @jonia: Бухахахахаха: Потребители с повече от 500 връзки от компютъра си ще се спират без предупреждение! <- тия ме утрепаха ...

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #14

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Господа, мисля, че се отдалечаваме от същността на темата. Може би, е моя вината, че не съм си задал коректно въпроса.
    Основния замисъл на тази тема беше чисто технически, а не да разискваме моралния конфликт на доставчика срещу клиента. Всички знаят, че доставчика иска да печели повече, а клиента си иска услугата, която му обещават, а не му дават. При това положение е ясно, че всичко се стоварва на главата на администратора, който се намира посредата.

    Та въпроса, по който никой нищо не написа е: Как администратора проверява колко са компютрите зад рутера?

    Ако не ви се пише пуснете поне някой линк да се ограмотяваме.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #15

    Re: един lamer-ски въпрос за LAN

    Цитат Първоначално публикувано от grgeorgiev
    Ако не ви се пише пуснете поне някой линк да се ограмотяваме.
    Това е една добра отправна точка:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Protocol

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. един бърз въпрос
    От Anteri във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 06-11-10, 19:22
  2. Един въпрос за Уиндоус
    От get във форум Windows
    Отговори: 9
    Последно: 14-09-05, 12:13
  3. Един тъп въпрос
    От ManiMani във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 06-06-05, 12:51
  4. Един Въпрос
    От _NO_NAME_ във форум Linux
    Отговори: 6
    Последно: 30-08-04, 15:28
  5. Lamer v Linux
    От gkirev във форум Linux
    Отговори: 18
    Последно: 13-12-03, 18:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе