Резултати от 1 до 8 от общо 8

2 интернета - как?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #1

    2 интернета - как?

    В офиса имаме 5 компютъра, които са в мрежа. Сложил съм едно рутерче на Линксис и през PPPoE имаме интернет от кварталния доставчик. Но за резервен нет сме взели един HomeBox на Мтел* и тук идва вече проблемът за мен. Кой е най-лесния начин като спре основния интернет от кварталния доставчик да се включи Мтел-ския? Имам и друг рутер със същите параметри като основния и превключвам кабелите към него, когато се наложи, но ми се иска да намеря някакво по-просто решение - дали има такова?

    * М-телкия модем е с адрес 192.168.0.1 и раздава адреси през DHCP

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re: 2 интернета - как?

    Или ще ти трябва компютър със някой Линукс или по-сериозен рутер с два WAN Порта.

  4. Io
    Io е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    445
    #3

    Re: 2 интернета - как?

    RV042 на Linksys

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re: 2 интернета - как?

    В случай, че втория канал е резервен и ще се ползва само когато първия е паднал, то може да направиш (за Windows-компютрите) по едно bat-файлче за всеки от доставчиците, което при ръчно стартиране да променя настройките на мрежовия адаптер на компютъра

    1. Връзваш и двата доставчика към локалната мрежа (с подходящи вътрешни адреси) да си работят едновременно. Примерно, мтелския модем е 192.168.0.1, а този на хомлан е 192.168.0.254
    2. Два .bat файла всеки от по три реда (homelan.bat и mtel.bat) на всеки компютър и да речем с шорткът към тези bat файлове на десктопа на всеки компютър. При падане на единия доставчик, потребителя на компютъра трябва да цъкне шорткъта за другия доставчик.
    3. За да може при включване на компютъра винаги да се пускат настройките за хомлан, може (например) допълнително да се слажи шорткъта за homelan.bat в startup. Заради DHCP-функциите на мтел-модема, тая точка 3 в този и вид не е най-удачното в случая. Ще трябва да се изпипа по-добре.

    homelan.bat
    netsh int ip set address local static <IP-компютър> <mask-компютър> <IP-Линксисрутер> 1
    netsh int ip set dns <dns-хомлан>
    netsh set
    Тук в конкретния случай, би трябвало <dns-хомлан> да е <IP-Линксисрутер>, но може и да е външния DNS на хомлан

    mtel.bat
    netsh int ip set address local static <IP-компютър> <mask-компютър> <IP-мтелрутер> 1
    netsh int ip set dns <dns-мтел>
    netsh set
    И тук би трябвало <dns-мтел> да е <IP-мтелрутер>, но може и да е външния DNS на мтел

    Това на пръв поглед е грозно решение с ръчно превключване, но при падане на основния канал веднага се усеща и вижда колко е ефективно и лесно превключването.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #5

    Re: 2 интернета - как?

    C2000 продаваха навремето SMC Dual Lan - мрежова карта с два порта.
    Сега SMC се предлага изцяло то Арго контар.
    смятам че с такава карта няма да имаш грижи за това което искаш да направиш !

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    133
    #6

    Re: 2 интернета - как?

    Най-лесния и елементарен вариант е да заделиш едно компче (20-50лв) с три ланки, качваш едно pfSense и за има-няма 10 минути ще си имаш дюъл ван рутер (с варианти фейлоувър или лоуд баланс). Всичко става автоматично, а за настройките - има си дори и уизард.

    П.С. С повече ланки можеш да си направиш и трипъл ван...

    П.П.С. Ако разполагаш с време и линксис/бъфало рутер можеш да пробваш с dd-wrt и сетване на втори WAN порт от един от портовете на суича му.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    312
    #7

    Re:2 интернета - как?

    Linksys WRT54GL и www.dualwan.cn Има и английска версия.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #8

    Re:2 интернета - как?

    Подкарах pfSense, но явно нещо не мога да се справя както трябва - задал съм https сайтовете да минават само по единия доставчик и въпреки това ми гърми интернет банкирането. Отделно като ми изчезне нета от едната карта и целия нет спира и чак след малко включва втория.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Изчезна ми интернета
    От Niakoi във форум Windows
    Отговори: 14
    Последно: 04-12-08, 21:50
  2. за скороста на интернета
    От kasis във форум Windows
    Отговори: 6
    Последно: 12-10-06, 23:12
  3. как да споделя интернета?
    От Go_Play във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 11-05-06, 20:57
  4. Губи ми се интернета....
    От get във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 17-02-05, 09:54
  5. СД и Интернета ми?!?
    От BatVez във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 06-01-04, 01:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе