[?]
Смисълът на упражнението е да се използват като усилватели на около 100м. с цел удължаване на кабела. Или има друг начин?
[?]
Смисълът на упражнението е да се използват като усилватели на около 100м. с цел удължаване на кабела. Или има друг начин?
Повече от два хъба последователно немогат да се сложат. Затова трябва два хуба и после суич, после пак два хуба и т.н. Какво е разтоянието.
Julian, какво значи според теб "не могат да се сложат" ? Имам работещ пример с четири 10-Mbit хъб-а (от най-евтините "Repotec"), навързани един след друг, като разстоянията между тях са по 120 - 170 м (не казвам, че е нещо на границата на възможното), а кабелите са UTP (FTP за по-големите разстояния).
Ами има предвид че понякога може да се губи връзката. Това га разправя един от една фирмна доставчик на нет. Мисля че стваваше въпрос за 100Мбита мрежа.
Напълно възможно е! PROKOBA, купуваш нормално евтини суичове по 20-25 USD, FTP кабел и няма да има проблем... По евтини варианти не са за препоръчване.
Е, значи суичове може колкото си искам един след друг така ли? Разбира се не съм за евтини варианти- важното е да работи.
Разстоянието ще е доста... за това питам дали има ограничение в бройката. Някой пробвал ли е с 10 или повече? Има и друг вариант - с thin coaxial кабел ама не намирам рипийтърите по ценовите листи на нашите фирми... Ама не ми се иска коаксиален, няма бъдеще
Малко теория При хуб-овете има едно правило, което се казва 5-4-3, тоест максимум 5 сегмента, максимум 4 репиитера/хъб-а и максимум 3 сегмента които имат наследници (такива сегменти, на които и в двата края има репиитери/хуб-ове). Това правило е продиктувано от една характеристика на мрежата която се казва Propagation Delay. Без да се впускам в подробности това време е свързано с откриването на колизии в една мрежа. При неспазване на изискванията се затруднява откриването на 'сблъсъците' -мрежоворо у/во (лан картата) си праща пакети, ама никой неги получава. Оттам и скоростта рязко пада.
При свичовете всеки сегмент си е отделен colusion domain, такаче такова ограничение в каскадното им варзване няма.
Айде със здраве
Малко практика: Имам 5 хуба един след друг и между тях един суич между 3 и 4 хуб работи си всичко перфектно бе загуби и без проблеми
Правилото 5-4-3 го знам. Все пак ми беше интересно дали няма ограничение в бройката суичове. Никъде не намерих информация. То все пак ще се разбере рано или късно
Нещо май неви се чете
За PROKOBA : Прочети последното ми изречение на предния ми пост. След като го знаеш правилото, не е много трудно да се досетиш че може да сегментираш мрежата на повече колужан доменйните със свичове.
За Minko21: Имаш 5 хуб-а в 2 броадкаст домейна. Във единия сегмент имаш 2 а в другия 3 хуб-а. Реално никаде нямаш повече от 3 хуб-а свързани последователно. Каде ти е геройстворто ? )
Благодаря на всички за отговорите. Сега вече ще спя спокойно
Никакво спане
Не е само това, замисли се ако забие един суич по трасето, ко праим? Тичаме от точка на точка и ги рестартираме? Има системи с импулсни захранвания които позволяват захранването на едноцифрен брой суичове да става от едно място, като тока тече по UTP-то. Имаме изградена такава система в Надежда. Само че не ме питайте за технически характеристики.... те колегите май даже го патентоваха
Има такова устройство на D-link, power over ethernet. http://www.dlink.com/products/?pid=48
Интересно ми е само, защо искаш да вържеш 10 св/хъба един след друг, като има и по евтини варианти като wireless например,
а пък и се съмнявам че 10 устройства последователно ще работят (нормално), или ако работят едва ли ще имат КПД>10%
За нормална работа до 3 хъба един след друг. Аз съм пробвал и с четири, но наистина има проблем с колизиите и то сериозен, за това не е възможно <u>надеждно</u> да се работи с четири хъба един след друг в натоварена мрежа (или средно натоварена). Комбинацията със суичове е за предпочитане. Ако се свържат хъбовете с коаксиален кабел през бнц-то (ако имат такова) може да се навързват и повече от три хъба през бнц изхода, но скороста пада на под 10Мб/с. Остаряло или не, ако всичко си работи и това е най-изгодния икономически вариант, то какъв е проблема?