Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

пак проблем с кирилизация...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #1

    пак проблем с кирилизация...

    Здравейте.
    Търсих с търсачката за подобна тема, но точно това, което ме интересува в момента просто нямам идея дали може да стане.
    Ситуацията е следната :
    Имам познат, на когото купихме матричен принтер Lexmark 2390 plus (или нещо подобно)
    24 иглен, 80 колони.
    Работи си без проблеми под Windows XP, разпознава си го, печата на А4 и на безконечна хартия.
    Човека си работи с програмата Детелина Lite - http://www.eltrade.com/index_bg/dif...._id=483&page=0

    Не е хардуерно кирилизиран и не може да печата на кирилица под ДОС.
    Когато трябва да се печата през самата програма, тя дава две възможности - да се печата през windows или през MS-DOS - през windows няма проблем, но изкарва за една бележка цяла страница, което е нежелателно (няма "врътка" за връщане на хартията), а при пускане на другия печат - като не е кирилизиран знаете какво искарва...
    Та мисълта ми е - може ли да се кирилиза за печат по ДОС, както си работи в Windows-а и как ако е възможно и с какви средства ?

  2.  
     
  3. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #2

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Има една програма - DosPrn, с нея можеш да "прехванеш" досовският печат под Windows и да си настроиш размер на шрифта, междуредово разстояние и т. н. Сега нямам време да търся, но мисля, че беше писано за нея във форума. Ако ще я ползваш, ще ти трябва и един файл от сайта на Инжинера.
    http://free.hit.bg/injinera/realdos/dos_prn.htm
    Виж тук, има и обяснения.

    //промяна:
    Намерих я, ако искаш ще ти я изпратя на пощата.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #3

    Re: пак проблем с кирилизация...

    DosPrn е shareware; може да се намери "излекувана", а може и да се купи оттук: http://www.softkeybg.com/catalog/program.php?ID=8634.
    Лошата новина е, че тя няма да реши проблема с изкарването на цяла страница, тъй като също минава през драйверите на Windows. Спомням си, че имаше някаква програма, която съм виждал да работи само под чист DOS (поради липса на алтернативи по онова време), която подаваше директно графична информация към принтера и може и да свърши работа. Казваше се "Letrix" или нещо такова. Ще я потърся, но нямам представа как ще се справи с Windows (XP вероятно?), а и няма гаранции, че ще я намеря.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #4

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Ще пробвам с DOSprn - да видя какво ще се получи, но малко ме съмнява, че пак ще изкарва цяла страница.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    294
    #5

    Re: пак проблем с кирилизация...

    http://www.112-1.hit.bg/account/dprn172all.zip
    Dprn - излекуван.

    Има разни опции - може и да ти свърши работа.

    Ако не може - доста тъпо решение - късаш си бележката и пъхаш остатъка от листа в принтера.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #6

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Благодаря на отзовалите се :-)
    Ще пробвам тези дни като ми остане време да отида и ще видим.

    Весело изкарване по празнииците !

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #7

    Re: пак проблем с кирилизация...

    @DarkRose
    Качих програмката, която споменах, на http://avis.hit.bg/LX.zip. Лично съм я пускал под DOS, за Windows не знам, а и нямам матричен принтер да експериментирам. Кажи, като я изтеглиш, за да я разкарам.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #8

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Може да потърсиш по нета начин за кирилизация на принтера. Един матричен Епсон така го кирилизирахме чрез комбинации от натискания на 1 или няколко бутона едновременно от панела за управление. Примерно едновременно старт и зареждане на хартия и т.н. 50 листа с менюта се отпечатаха, но следваш стъпка по стъпка менютата и накрая стигаш до кодовите таблици. Това е най-доброто решение на проблема според мен, стига да е възможно в конкретния случай. Според мен е много голяма вероятността да има начин.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #9

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Прав е VanDan, трябва да си максимално сигурен, че принтера не е хардуерно кирилизиран, преди да опиташ и други методи.

    Някои цитати от сайта на Lexmark:
    Цитат Първоначално публикувано от How to Access Setup Mode on a Forms Printer 23xx
    Make sure there are continuous forms in the printer.
    Press Alt and then Setup to enter Setup Mode. The printer prints out the Main Menu, which lists the menu buttons and their corresponding functions.
    To select a function, press the corresponding button.
    To save the setting and leave Setup Mode, press Start/Stop until you are out of the menu.
    Цитат Първоначално публикувано от What Command Is Used to Select a Code Page?
    To select the code page, use the following command in hexadecimal:

    * * *1B 5B 54 04 00 00 00 Hc Lc

    where

    Hc = (code page number divided by 256)
    Lc = remainder of the operation*

    Thus for code page 437, Hc = (437/256) = 1, and Lc = (437 - (256*1)) = 181 = B5 in hexadecimal.

    For code page 850, Hc = (850/256) = 3, Lc = (850 - (256*3)) = 82 = 52 in hexadecimal.
    Списък с контролните кодове: http://knowledgebase.lexmark.com/pub...pe%20Codes.pdf.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #10

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Значи по ред на нещата - изтеглих с мулето DosPRN излекувана, инсталира се без проблем.
    Но толкова - ефект - никакъв, продължи да си печата маймунките...Явно самата програма праща директно към принтерав някакъв измислен ДОС режим, не знам.

    По предложението на VanDan - точно това се мъчих днес, хардуерния setup на принтерчето - доста хартия отиде докато разбера, че нема 855 кодова таблица - имаше 850, 857 най-близо.

    Хората засега са си "решили" проблема като късат лист двуслойна хартия (мисля, че е разграфена на А4 формат) и печатат бележката, след това слагат същия лист откъм другата страна и така стават две бележки на лист, макар че това си е доста играчка.

    Май ми писна, така че ако някой има излишен принтер с хардуерна кирилизация на прилична цена да се обади.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #11

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Да разбирам, че не ти се занимава с Lettrix-а...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #12

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Благодаря за програмката Avis, свалих я и ако остане време ще експериментирам, но едва ли така каот и гледам файловете.

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    294
    #13

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Цитат Първоначално публикувано от DarkRose
    Значи по ред на нещата - изтеглих с мулето DosPRN излекувана, инсталира се без проблем.
    Но толкова - ефект - никакъв, продължи да си печата маймунките...Явно самата програма праща директно към принтерав някакъв измислен ДОС режим, не знам.

    По предложението на VanDan - точно това се мъчих днес, хардуерния setup на принтерчето - доста хартия отиде докато разбера, че нема 855 кодова таблица - имаше 850, 857 най-близо.

    Хората засега са си "решили" проблема като късат лист двуслойна хартия (мисля, че е разграфена на А4 формат) и печатат бележката, след това слагат същия лист откъм другата страна и така стават две бележки на лист, макар че това си е доста играчка.

    Май ми писна, така че ако някой има излишен принтер с хардуерна кирилизация на прилична цена да се обади.
    DosPRN печата в графичен режим. Не може да печата маймунки, ако е настроена правилно. Има в менюто едно падащо прозорче с което си сменяш кодовата таблица - направи я 855 и не би трябвало да има проблем. По принцип не съм намерил по-сигурен начин за кирилизация под Уйндовс, който да работи при всички случаи. Така, че не се отказвай от този вариант, а експериментирай. Другият възможен проблем е да си изтеглил доста стара версия. Версиите преди 1.70 имат някои проблеми с българската кирилица, и по-точно - нямат кодова таблица 855.

  17. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #14

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Трябва ти не само програмата, а и файла mik.cp, който се сваля от посочената от мен страница. Файла се поставя в папката на програмата, самата програма се настройва на mik кодировка и готово. Остава да се настрои формата на печата.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #15

    Re: пак проблем с кирилизация...

    Не видях никъде падащо меню.
    хм, странно. Версията е 1.78. Ще го потърся това меню, като я сложа пак. притеснява ме че графичния режим ще изкара пак цял А4.
    Както и да е, ако не се получи ще измисля нещо.
    Благодаря за съветите пак.

    П.С. Видях го. Слепите сме така... :-)
    Ще се пробва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 16
    Последно: 07-10-05, 17:43
  2. Проблем с кирилизация на матричен Еpson LX-300+
    От Yorke във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 31-03-05, 19:12
  3. Проблем с кирилизация на програма под DOS-Dnevnici
    От bushy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 13-11-04, 14:48
  4. Проблем с кирилизация на програма
    От ogimag във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 28-10-04, 09:29
  5. MS-DOS 6.22- кирилизация???
    От thelivefan във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 09-09-04, 08:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе