Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Сменям диска на един Toshiba Tecra A8 с SSD и резултатите са под очакваното - при замерване с HDTune скороста е в диапазона 90-110, което подсказва SATA-I (или нещо бъркам генерално).

    Чипсета е i945GM (ICH 7). Не знам защо си мислех че с този чипсет трябва да извадя скорост с HDTune 180-210.
    С кой софтуер да видя в явен вид написано дали е SATA-I или SATA-II.
    Пробвах с Everest Home 2.20, но точно това не го показва (или аз не знам къде да гледам).

    Та така, подскажете за програма казваща дали чипсета на дъното е SATA-I или SATA-II, по възможност безплатна.

    ПП.
    В спецификацията на конкретния чипсет пише:
    Capable of data transfers up to 3Gb/s
    т.е. SATA-II, значи бъркам нещо друго, лошо.

  2.  
     
  3. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #2

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    За тази тесла може да благодариш на Intel.
    Цитат:
    "ICH7 ... SATA Controller for up to 300 MB/s data transmission rate (the mobile version has this capability disabled)"

    Intel I/O Controller Hub 7 (ICH7) Family Datasheet, page 35/848
    "NEW: Data transfer rates up to 3.0 Gb/s (300 MB/s) (Desktop Only)"

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    мдам,
    ... (the mobile version has this capability disabled) ...
    dva, благодаря ти.
    Олекна ми, грешката не била в нашия телевизор.
    Вместо SSD 60GB, ще сложим един Scorpio Black 500GB за същите пари и същите скорости.

    А сега и ако намерим програмка ...

    ПП.
    Същото SSD замерено на HDTune на новичка платка показа 190-205, каквито са и очакванията
    ПП2.
    На същата платка, на SATA-III порт показа плачевно ниски резултати - 5-50
    Редактирал съм се без да видя, че си писал след мен, извинявай

  5. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #4

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    За тестове... разликите са големи. За реална работа, няма как Скорпиото да ти осигури същата скорост и комфорт. Голямата идея на SSD е във времето за достъп, а не в някакви космически трансфери.
    В момента пробвам един Интел 520, нали не вярваш, че има разлика дали е вързан на САТА 2 или 3...
    Защото ако пуснеш AS SSD или който и да е друг тест, на seq тест разликата ще е двойна - 280 вместо 560 например, но това е... теория. Щото като врътнеш един тест с 4к рандъм блокове и вземе та стане от 500 на 20 МБ/с А аксес тайма си е 0.2мс, а на диска 20мс...
    Е... естествено, има значение и интерфейса, но идеята е, че куция интерфейс няма как да приравни ХДД със ССД.

    Иначе 60ГБ... малко е.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    ... нали не вярваш, че има разлика дали е вързан на САТА 2 или 3...
    Със всичко съм съгласен, но с това в цитата не.
    От време навреме замервам (с HDTune и MHDD) и по правило при SATA-I скоростите са около 100-110, при SATA-II са около 200, а при SATA-III, хм, само един път съм мерил и не си спомням точно, май-беше 280-290. (говорим за Intel и Kingston SSD с около 50000 IOPS)

    При същите условия, замерването на скоростите на Скорпио Блек са 90-110 (поне три-четири пъти съм го мерил ... по-преди)

    ПП.
    Пак препрочетох поста ти. Не че не съм съгласен, но написано така излиза че няма с какво да мерим.
    Което като се замислиш си е точно така. От което пък следва, че приемайки един от тестовете за еталон, ти спестява колебанието и размислите

    ПП2.
    Оригиналния диск на тоя Тошиба е 80GB, от които 45GB са свободни. И при замерване с HDTune показва скорости 35-36. Каквото и да сложа, ще е в пъти по-добре откъм скорост, а ако е Скорпиото, ще е и много по-голям.

  7. Novice
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    8
    #6

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Аз съм с Toshiba Tecra A8, а от два дни ползвам Intel 330 SSD 120GB.
    Не съм пускал никакви тестове, но смея да твърдя че разликата е много голяма, просто е удоволствие да се работи, дори и на този стар лаптоп.
    Няма да те убеждавам в нищо, просто споделям мнение...

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Благодаря.
    Това не е първия лаптоп на който сменям стар HDD със SSD. А също и на няколко стари PC.
    Винаги след смяната машината е съвсем друга - например Excel се стартира за 2 секунди. Обаче когато остане в режим SATA-I (това сега ми е за втори път), като че ли не е същото. Да, пак е много по-бързо отколкото с оригиналния диск, но някак си не е чак така смайващо бързо, Excel вече се отваря за не по-малко от 6 секунди и др.

    В конкретния случай, все пак ще си бъде SDD (Intel 330 60G), но това е щото нямам под ръка Scorpio Black и не ми се ще да губя още един ден (за да си го набавя пък и да повтарям инсталациите).

    ПП.
    Някой има ли идея за програмка, която показва в явен дали е SATA-I или SATA-II ?
    Ще е от полза за следващия път, да се разсеят набързо колебанията.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #8

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I ил&

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    З
    В момента пробвам един Интел 520, нали не вярваш, че има разлика дали е вързан на САТА 2 или 3...
    Защото ако пуснеш AS SSD или който и да е друг тест, на seq тест разликата ще е двойна - 280 вместо 560 например, но това е... теория. Щото като врътнеш един тест с 4к рандъм блокове и вземе та стане от 500 на 20 МБ/с
    Абсолютно вярно и доказано с OCZ SSD 128 A series никаква разлика на който и порт да го пусна - нито на САТА 3 нито на САТА 2 ми даде разлика. Тестовете - там те се правят по заявка на производителите- каквото искат - това показват. Ама в работа с база данни SSD ми даде ~ 20 секунди разлика за една тежка справка, сравнен с 1TB Hitachi .

    НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ ДА СИ КУПУВАТЕ ЕВТИНИ SSD - не са това което трябва да бъдат. Истинските SSD струват по над 300лв за 60GB, а те са най-бавните .
    Отделно това не е хард на който можете да разчитате. Не подлежи на ремонт , заради спецификата на контролера- все едно да съживите развалена флашка.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Като да си попрекалил с бирата тая вечер ... каквото ти е на акъла, това ти е и на устата .. а тука си говорим за друго в момента.

    Хайде да ти вляза в приказката. Наздраве първо де. Второ, все пак благодаря че се включваш в темата.
    И трето, поостаряла ти е информацията относно цените. Погледни ценовата листа на Асбис. И не ги гледай тия OSZ, ами виж цените на Intel и Kingston SSD.

    ПП.
    Четвърто - тази мисъл е гениална:
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    ... Отделно това не е хард на който можете да разчитате. Не подлежи на ремонт , заради спецификата на контролера...
    Значи на хард диска може да разчитаме, защото като се счупи подлежи на ремонт.
    Евала, умопомрачително, той се чупи , но ние разчитаме на него, разчитаме че ще си го поправим ... и това го прави надежно устройство, нищо че е чупливо.

  12. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #10

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Истинските SSD струват по над 300лв за 60GB
    Предвид, че Intel 520 120GB е около 250лв, а Intel 330 120GB около 200лв да приемам ли, че те спадат към неистинските

    MitkoS, казваш, че измерваш 35-36 на сегашния ти запълнен диск. За да е коректно меренето - добре е да измерваш и при запълнено ССД и Скорпио. Скоростите падат главомолно, когато носителят се позапълни с информация... Държа на мнението си, че най-значимото предимство на ССД е аксес времето, а не толкова самата скорост, която в моменти се доближава до тази на ХДД.

  13. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #11

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    КрИс е напълно прав.Предимството на ССД е времето за достъп. Бързината е просто бонус Нормален диск около 10 - 13 ms време за достъп, ССД 0.2 ms.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #12

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I ил&

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    Предвид, че Intel 520 120GB е около 250лв, а Intel 330 120GB около 200лв да приемам ли, че те спадат към неистинските
    Е те тези са от истинските. моя грешка , не бях гледал цените им скоро.


    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Четвърто - тази мисъл е гениална:Значи на хард диска може да разчитаме, защото като се счупи подлежи на ремонт.
    Евала, умопомрачително, той се чупи , но ние разчитаме на него, разчитаме че ще си го поправим ... и това го прави надежно устройство, нищо че е чупливо.
    Нека да имам малко повече представа от теб за хард дисковете и ремонта им , както и повече отпит със SSD- вече над 20-на модела ми минаха през ръцете. OCZ е смешно да ми казваш да ги оставя, но както и да - явно имаш повече опит.
    От както почнах да работя със SSD се оказа 70% дефекти, най- вече от ниския и среден клас. Само интел засега си държи на качеството. SSD като спре - искам да видя как ще изкараш ценното си инфо , но обикновен хард освен ако не е физически загубен или потрошен в буквалния смисъл - може да се извади инфото. Шансът там е буквално голям, докато при SSD не мога да кажа същото.
    Следващия път имай в предвид опита ми с тази периферия , а не твоя опит който даже не си проверил преди да го сложиш на лаптоп.

    HD Tune pro дава търсеното от теб в секция Info.

  16. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #13

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Ценно инфо и ССД ?!?!?!?! Това малко не ми се вързва като понятие ССД-то го слагаш да ти държи операционката и си свиркаш , за всичко друго имаш облаци и втори обикновен диск където да си държиш нещата.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #14

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Ценно инфо и ССД ?!?!?!?! Това малко не ми се вързва като понятие ССД-то го слагаш да ти държи операционката и си свиркаш , за всичко друго имаш облаци и втори обикновен диск където да си държиш нещата.
    И за какво говорим. Щом не е надеждно , защо да го купувам.

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re:Как да разбера дали стария ми чипсет е SATA-I или SATA-II ?

    Ценното инфо се защитава с бекъпи и средства за availability, а не с това, че все пак можеш да ремонтираш счупения вече диск.
    Преди време при SSD беше пречка късия живот и малкото на брой цикли на презапис.
    Сега такива пречки няма и съответно SSD си е приложимо и за (цитирам) ценно инфо.

    А що се отнася до меренето - с удоволствие научавам как да коригирам представите си. Трябва по-начесто да обсъждаме такива неща и да си сверяваме часовниците, а не както сега един път на две години.

    ПП.
    Гаранцията при Intel 520 120GB е 60 месеца. При Kingston V+200 е 36 месеца и отделно от това са посочени 1 милион работни часа.

    ПП2.
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    ... От както почнах да работя със SSD се оказа 70% дефекти, най- вече от ниския и среден клас. ...
    ... HD Tune pro дава търсеното от теб в секция Info.
    Кажи ни кои са производителите и марките за да се пазим. ... Аз пък съм на 100% без дефекти, около 20+ броя, само Intel и Kingston, а марките са такива каквито ги е имало в Асбис от началото на 2011.
    И благодаря за HDTune Pro.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 15-05-12, 18:33
  2. Продавам SSD за лаптоп- SATA II/30gb добавен 2,5"-320гб SATA II
    От ivan74 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 09-04-12, 22:30
  3. Отговори: 1
    Последно: 26-11-10, 18:44
  4. Отговори: 7
    Последно: 10-07-10, 10:15
  5. Подкарване на SATA-2 диск на SATA-1 дъно
    От VPM във форум Общ - хардуер
    Отговори: 26
    Последно: 27-01-10, 14:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе