Резултати от 1 до 10 от общо 10

Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #1

    Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Мисля някакво решение, че все още и такова чудо се използва!
    Проблема е следния: Има един Гербер кътер на който софтуера му за управление е досовски и го управлява по два ком порта. Още не съм я виждал системата как е, но до колкото разбрах работи с дос на виртуалка и с дискета се носят кътерните файлове и си мисля, дали може на компютър да се инсталира директно и да се сподели папка на която от друга машина в мрежата да се хвърлят файловете, а от там само да се зареждат в програмата!!!?
    Това чудо с години не съм го виждал, а като почнах да се уча да употребявам компютри, актуалното беше Уин98 и все още помня само няколко команди свързани с преинсталирането на уиндоуса, ама до скоро счетоводители работеха с досовски програми, че и в мрежа, та за това си помислих, че може и да може да се реализира такъв вариант.
    Замислям се и за емулатор някакъв, но те са май за игри и тези ком портове май ще са проблем! Преди доста време подкарвах под dosemu на Убунту 10.04 на данъчните програмата за ддс, ама отдавна беше и не си спомням как беше положението.
    То се чудя и дали ще се намери и читав хардуер който да работи с дос, ама, ако този вариант с мрежата и споделената папка с достъп от доса до нея стане, то няма да е проблем да си остане и така както е на виртуалка, че скоро и дискетите ще станат дефицитни!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Нямаш проблеми с това. Правил съм го за лазер управляван с програма под msdos, обаче шернатата директория е на уиндоуски комп, а не в msdos-овския, ....уин-а не вижда шернатото в мсдос...мапваш шернатата уиндоуска директория като Z и после z:\copy*.* или .bat файл. За да можеш да шерваш директория на мсдос-овския комп и тя да се вижда от Уин-компютри ти трябва MS DOS Server http://www.windowsnetworking.com/j_helmig/dosservr.htm
    С други думи трябват ти дискове MSDOS 6.22 (2), MS NETWORK CLIENT 3.0 (2) i дос драйвери на msdos-овската LAN карта. Почети малко тук там:
    MS-DOS 6.22 and MS Network Client running on VMware Workstation
    Този пост е редактиран от Tommorow; 20-06-14 в 02:31.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #3

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Имал съм подобни задачки , решения има няколко :
    1. Досбокс + пач за Ne2000
    2. Virtualbox -
    3. Vmware - има няколко окастрени от руснаците версии, щъкат из глобалната мрежа
    В твоя случай най-добре ще е според мен 1 вариант ,иска четене и настройки , успех.
    Пиши ако се е получило, успех.
    Варианта на утрото също работи.

    [PS]

    За да стане още по-весело тук съм ти качил разни неща за дос . лан и т.н.
    http://dox.bg/files/dw?a=af88f6d819
    големия архив LanCard.rar - това са драйвери за лан карти под дос , също съм сложил и някой неща които Утрото е споменал в пост-а си.
    има и досбокс с поддръжка мрежи , това е , дано помогне. Тука има по-нова версия:
    http://ykhwong.x-y.net/
    А относно "чудото", дос-а е жив и продължава да работи безотказно в случай ако хардуера не се предаде по-рано.
    Поддържам няколко специализирани машини които вървят с дискетки и дос
    Например аз ползвам много често бат файлове които сам си ги пиша, автоматизирал съм си доста неща на настолният ми компютър който е под уин8.1 х64. Вярно е, че не е чист дос но ми е кеф като ми светне джама и почнат да се търкалят редовете.
    Този пост е редактиран от oddi; 20-06-14 в 08:24.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    win98 има перфектен съпорт за dos
    не може ли да се сложи win98 И да се направи мережа а програмата да работи в дос прозорец.
    доколкото съм виждал много досовски програми работят така в мрежа.

  6. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #5

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Tommorow, тва, че ще иска драйвери за лан картата хич не ми дойде на акъл и допълнително усложнява нещата като поставя допълнителни изисквания към хардуера, а ми се иска да избегна варианта с виртуалка както е сега с Виртуалбокс!

    oddi, ​Много благодарско!

    Mr.TECHNO, Спомням си, че като започнах на времето с 98 можеше да стартира направо в дос преди, но се замислям дали няма да е по-добре Милениум в случай, че се мине на този вариант!? Бях на Милениум докато излезе първия сървис пак на ХП на времето и бях много по-доволен от колкото с 98. Особено след инсталацията като го ъпдейтна с всички ъпдейти, а при него за първи път излиза "уиндоус ъпдейт", домашни мрежи и споделяне на и-нет, а той е базиран на 98 и е като негова надстройка. Така и не разбрах на времето защо го плюеха толкоз много като провал. Дори и без ъпдейт си беше перфектен, а преди малко повече от година правих виртуалка с него и ъпдейтите си работеха, не бяха свалени.

    Та значи, вариантите май остават Уиндоус 98 или Милениум и под тях стартиране на дос програмата и или използване на някакъв дос емулатор. Дос емулаторите не ми е проблем да ги разгледам на виртуалка кой какви функционалности има. Dosemu
    http://www.dosemu.org/docs/HOWTO/ гледам, че има възможности май за ком портове. Досбокс май беше по-специализиран за игри дето нямат нужда от такива работи. Когато го пробвах и него под Убунту май нямаше възможности за прикачане на матричните принтер, но поне oddi го ползва и ще даде конкретни насоки с него.

    Май, най-много ми харесва варианта с Уин98/Милениум! С Милениум без проблем ще оправя мрежата и ще му мапна споделена папка от него като "Z" устройство и тука въпроса е, ако програмата стартира под Уиндоус в дос прозорец, ще вижда ли това Z устройство или ще трябва да настроя драйвери и мрежа под уиндоус и като рестартирам компа да стартира в ДОС!?


  7. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #6

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Win 98 SE си е ок. Въпросът е програмата на тоя гербер кутер да склони за работа в дос прозорец. Не всичко се съгласява да работи така, повечето такива не тръгват, имаше там едни 640kb конвенционална, която се искаше да бъде 600+ свободна и често софтуера негодуваше ако не е. HIMEM и т.н. помагаха понякога както и QEMM оптимизатори които пращаха разни неща в ъпер меморито...и така освобождаваха конвенционалните 600-610к... За работа в дос ему не ми се говори, такъв лаг се получава, че не е истина.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #7

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Win 98 по добре ако искаш под DOS да подкарваш тази машинария!
    Ето основните разлики по отношение на DOS за двата уина:
    "Windows ME is a continuation of the Windows 9x model, but with restricted access to real modeMS-DOS in order to decrease system boot time. This was one of the most unpopular changes in Windows ME, because applications that needed real mode DOS to run, such as older disk utilities, did not run under Windows ME (although the system could either be booted into real mode DOS using a bootable Windows ME floppy disk or the configuration could be tweaked manually to reenable access to the underlying MS-DOS)."
    Дано тръгне под уиндолския ДОС иначе ще се изкълчиш с мрежата под DOS 6.22

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #8

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Milennium-a има доста грижи с дос прозореца , заради DOS 7-та, и леки проблеми с мрежовите връзки.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #9

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    @backinblack: Под Милениума има също чист ДОС но е скрит, вади се с патчове, ако ще избираш между 98/Милениум по-добре е 98.

  12. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #10

    Отговор: Малко въпроси за DOS и мрежа с Уиндоус!!!?

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Win 98 по добре ако искаш под DOS да подкарваш тази машинария!
    Ето основните разлики по отношение на DOS за двата уина:
    "Windows ME is a continuation of the Windows 9x model, but with restricted access to real modeMS-DOS in order to decrease system boot time. This was one of the most unpopular changes in Windows ME, because applications that needed real mode DOS to run, such as older disk utilities, did not run under Windows ME (although the system could either be booted into real mode DOS using a bootable Windows ME floppy disk or the configuration could be tweaked manually to reenable access to the underlying MS-DOS)."
    Дано тръгне под уиндолския ДОС иначе ще се изкълчиш с мрежата под DOS 6.22
    Като си спомня, че дори и след като беше излязъл СП1 на ХП, повечето бизнес специализиран софтуер беше досовски, това вече обяснява всеобщото оплюване на милениума!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от oddi Виж публикацията
    @backinblack: Под Милениума има също чист ДОС но е скрит, вади се с патчове, ако ще избираш между 98/Милениум по-добре е 98.
    Фаворит ми е Милениума. Както по-горе казах, от 98/SE съм започнал и на Милениум бях до преди да премина на ХП, а на ХП преминах сравнително късно! беше вече излязъл СП1.
    Една от причините да ми е фаворит е ICS и като си спомням, като излязоха на времето флашките си ги инсталираше без рестарт, а 98 искаше драйвери за флашка дори, а и след чистата инсталация качваше към 200МБ ъпдейти и видимо по-добре заработваше.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO Виж публикацията
    Milennium-a има доста грижи с дос прозореца , заради DOS 7-та, и леки проблеми с мрежовите връзки.
    Иво ми е цитирал от къде идва проблема с дос в милениум, но с мрежата, моя компютър на времето шерваше дай лапата на два компютъра в мрежата, а после и нета от кабелната телевизия със страхотната 15К скорост :D и нямах никакъв проблем, освен с незнанието на англичански и докато разбера, че изисква задължително да е с ИП 192.168.0.1, а получателите да се навързват зад него :D

    - - - - - - - - - -

    Вече се понабелязаха нещата и очаквам да ми пратят програмата да започна да тествам на виртуалка. Сега докато чакам подготвям 2 виртуалки с 98SE и Милиниум, че сигурно съм забравил и как се инсталират вече!

    Благодарско за съдействието, но докато не започна реални тестова на виртуалка........
    Смятам първо да пробвам с Милениум-а и ако има проблем, тогава да с 98 и емулатори. Ако нещата станат с Милениум, на компютър за 50 лева ще хвърчи системата.

    - - - - - - - - - -

    Ново допълнително уточнение излезе от собственика на кътера!

    Разни техници са пробвали преди време на уиндоус 98, но нещо честотата на компютъра била по-висока или по-бърза и не се разбирал с кътера и за това с варианта чист дос във виртуалка го направили и си работи.
    Дадох му линк към темата, че той си е по-компетентен по машинарията и да внесе допълнителни уточнения.
    Най-добрия вариант е да избегнем виртуалката, но ако не може, тогава вече, ще трябва да се прави мрежа между виртуалката с дос и хоста с уиндоус и към виртуалката да се мапне споделена папка от уиндоуса в която да се хвърлят от кад системата кътерните файлове и от виртуалката да се достъпват и зареждат в програмата на кътера.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 06-06-14, 00:57
  2. Малко въпроси за Windows 7
    От dmitry във форум Windows
    Отговори: 124
    Последно: 30-09-10, 09:42
  3. мрежа уиндоус-линукс през рутер
    От stan75 във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 24-04-09, 15:06
  4. Малко въпроси за конфигурация
    От X-RAY във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 18-10-07, 20:14
  5. Малко въпроси за термини в прането...
    От mooncow във форум Бяла техника
    Отговори: 8
    Последно: 04-12-06, 12:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе